|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 18:54:16   
liraa

IZVORNA PORUKA: jelena j.

moj ti je savjet da dajes kravlje mlijeko a ne umjetnu hranu,moje obe cure su sa 3 mjeseca pocele piti kravlje mlijeko i plazmu i nista im nije bilo i bile su po5 sati site a od bebi mila samo 2 sata


i moja je cura od kravljeg sita i mene je mama hranila kravljim mlijekom pa evo ziva i zdrava i sita je narocito navece dok spava 8 sati...

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu jelena j.)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 19:14:15   
Marta j
  1. Nije isto mlijeko sada i nekada ovo u tetrepaku i nije mlijeko nego tko zna kakva kemikalija
  2. Sada se rada i vise djece s raznim zdravstvenim problemima nego prije i zrak je drukciji nego prije i puno tog se mjenjalo na odnosu na proslost.
  3. Ja sam vidjela sto prolazi beba u bolnici od 4 mj koju je majka hranila kravljim mlijekom,keksom i banana i onu patnju nebi da nitko na ovom svijetu prode..
  4. Crijeva se bebama jos razvijaju i nemogu probaviti tako teske stvari.
  5. Beba ti pije to kravlje mlijeko i nije dobila na tezini pa zar ti samo to ne govori da bi trbala preci na drugo.Moj dobiva vise od 1kg za mjesec.
Al to je tvoja beba i ti si joj mama pa radi kako zelis ako ti mislis da joj je bolje kravlje od mlijeka koje je pravljeno za bebe daji samo nemoj ako se javi alergija il sto drugo,ako ti dijete nebude i dalje dobivalo na klilazi da ti bude krivo sto si napravila.AD mlijeko je vecini skupo al ja bi kopala ako treba da svom djetetu pruzim ono sto je namjenjeno za njega..

Al ti odlucujes


_____________________________

Uzivam uz svoja tri musketira....

M&M-10.6.2006

Mate-11.05.2009

Antonio-29.6.2011

(Odgovor članu liraa)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 20:06:21   
lidac0605
Potpisujem Martu...i jos bi dodala da mi kao prvo,opće nije jasno zakaj onda tražiš savjet kad si očito ti odlučila šta ćeš i kako ćeš i kao drugo,ne mogu vjerovat da u današnje doba,u 21.stoljeću tako mlade i valjda educirane žene mogu imat tak zatucane stavove...ove spike bi progutala jedino moja baka koja ima 89 godina.

_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"


(Odgovor članu Marta j)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 20:29:08   
Ira_
Ja znam jednu curicu od 2 godine koja je od šestog tjedna starosti bila na kravljem mlijeku ( 3,2 %) svježem naravno, ne trajnom. Mala je super, zdrava i nije na ništa alergična. Naravno da jesam za to da se hrani sa AD, ali ako ne ide iz tko zna kojih sve razloga ( ova mala je gubila na težini, jer je isto tako povraćala ) ne vidim šta toliko ima loše u tom famoznom kravljem mlijeku.
Ne mislite li možda da je tolika fama oko tog kr. mlijeka potekla iz potrebe da velike korporacije zarade na prodaji AD?
Bez uvrede cure, ali mislim da je perdijatar kod kojeg ide ipak malo stručniji od bilo koga ovdje od nas, jedino ako neka nema od Vas iskustva baš u svemu što neko dijete može mučiti!?

(Odgovor članu lidac0605)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 21:07:42   
mišica 666
ja na ovo samo mogu reći da sam se ja ko mala vozila bez autosjedalice ali svoju djecu ne vozim tako jer sada bolje znamo.

_____________________________

16.06.2004.

28.06.2010. !!!!

Prije nego što prijeđeš ulicu uhvati me za ruku. Život je ono što ti se dešava dok ti razmišljaš o drugim stvarima.

(Odgovor članu Ira_)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 21:35:45   
liraa

IZVORNA PORUKA: Marta j

  1. Nije isto mlijeko sada i nekada ovo u tetrepaku i nije mlijeko nego tko zna kakva kemikalija
  2. Sada se rada i vise djece s raznim zdravstvenim problemima nego prije i zrak je drukciji nego prije i puno tog se mjenjalo na odnosu na proslost.
  3. Ja sam vidjela sto prolazi beba u bolnici od 4 mj koju je majka hranila kravljim mlijekom,keksom i banana i onu patnju nebi da nitko na ovom svijetu prode..
  4. Crijeva se bebama jos razvijaju i nemogu probaviti tako teske stvari.
  5. Beba ti pije to kravlje mlijeko i nije dobila na tezini pa zar ti samo to ne govori da bi trbala preci na drugo.Moj dobiva vise od 1kg za mjesec.
Al to je tvoja beba i ti si joj mama pa radi kako zelis ako ti mislis da joj je bolje kravlje od mlijeka koje je pravljeno za bebe daji samo nemoj ako se javi alergija il sto drugo,ako ti dijete nebude i dalje dobivalo na klilazi da ti bude krivo sto si napravila.AD mlijeko je vecini skupo al ja bi kopala ako treba da svom djetetu pruzim ono sto je namjenjeno za njega..

Al ti odlucujes


mlijeko koje ja dajem svojoj bebi nije iz tetrapaka vec cisto domace kravlje mlijeko koje zena pomuze svako jutro i meni donese...

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu Marta j)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 21:38:51   
liraa
IZVORNA PORUKA: lidac0605

Potpisujem Martu...i jos bi dodala da mi kao prvo,opće nije jasno zakaj onda tražiš savjet kad si očito ti odlučila šta ćeš i kako ćeš i kao drugo,ne mogu vjerovat da u današnje doba,u 21.stoljeću tako mlade i valjda educirane žene mogu imat tak zatucane stavove...ove spike bi progutala jedino moja baka koja ima 89 godina.


ja uopste nisam traila savjet o mlijeku vec od tome da li bebi smijem jos nesto davati...a inace sam po zanimanju farmaceut i laborant i vrlo dobro znam sastav svakog mlijeka i valjda znam sta mogu a sta ne dati svojoj bebi

< Poruku je uredio Zvonki -- 30.9.2011 7:12:34 >


_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu lidac0605)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 21:40:00   
liraa

IZVORNA PORUKA: Ira_

Ja znam jednu curicu od 2 godine koja je od šestog tjedna starosti bila na kravljem mlijeku ( 3,2 %) svježem naravno, ne trajnom. Mala je super, zdrava i nije na ništa alergična. Naravno da jesam za to da se hrani sa AD, ali ako ne ide iz tko zna kojih sve razloga ( ova mala je gubila na težini, jer je isto tako povraćala ) ne vidim šta toliko ima loše u tom famoznom kravljem mlijeku.
Ne mislite li možda da je tolika fama oko tog kr. mlijeka potekla iz potrebe da velike korporacije zarade na prodaji AD?
Bez uvrede cure, ali mislim da je perdijatar kod kojeg ide ipak malo stručniji od bilo koga ovdje od nas, jedino ako neka nema od Vas iskustva baš u svemu što neko dijete može mučiti!?

user posted image

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu Ira_)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 21:42:27   
liraa

IZVORNA PORUKA: Marta j

  1. Nije isto mlijeko sada i nekada ovo u tetrepaku i nije mlijeko nego tko zna kakva kemikalija
  2. Sada se rada i vise djece s raznim zdravstvenim problemima nego prije i zrak je drukciji nego prije i puno tog se mjenjalo na odnosu na proslost.
  3. Ja sam vidjela sto prolazi beba u bolnici od 4 mj koju je majka hranila kravljim mlijekom,keksom i banana i onu patnju nebi da nitko na ovom svijetu prode..
  4. Crijeva se bebama jos razvijaju i nemogu probaviti tako teske stvari.
  5. Beba ti pije to kravlje mlijeko i nije dobila na tezini pa zar ti samo to ne govori da bi trbala preci na drugo.Moj dobiva vise od 1kg za mjesec.
Al to je tvoja beba i ti si joj mama pa radi kako zelis ako ti mislis da joj je bolje kravlje od mlijeka koje je pravljeno za bebe daji samo nemoj ako se javi alergija il sto drugo,ako ti dijete nebude i dalje dobivalo na klilazi da ti bude krivo sto si napravila.AD mlijeko je vecini skupo al ja bi kopala ako treba da svom djetetu pruzim ono sto je namjenjeno za njega..

Al ti odlucujes


ona dobiva na kilazi samo ne dovoljno a nalazi su uredu i sve ostalo hranim je kr.mlijekom vec 2 mjeseca pa valjda bi se do sada javila alergija ne znam samo kako je prosli mjesec dobila dovoljno...user posted image

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu Marta j)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:02:49   
lidac0605
Badava tebi tvoje skole onda draga moja...i ja sam medicinar i ovo kaj ti baljezgas spada tamo negdi u vrijeme NDH...a od domaćeg kravljeg mlijeka ne misliš da bi ti beba mogla zaradit u najmanju ruku listeriju?
Svaka ti ČAST na hrabrosti...ili ludosti..

_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"


(Odgovor članu liraa)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:06:48   
njanja
Ma samo ti daj bebi i keksa i svega, od keksa ce bas dobivati na tezini, a nutri ionisticki je to vauuuuu. Sarkasticna sam naravno
Ne mislim da je zivot knjiga, ali sva literatura kaze jedno pa valjda to vrijedi. Ali to je tvoje dijete, ti zivis s njim samone znam sto onda trazis savijete kad vec sve znas. Nadam se da ce sve bit ok s malom

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu liraa)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:07:34   
liraa

IZVORNA PORUKA: lidac0605

Badava tebi tvoje skole onda draga moja...i ja sam medicinar i ovo kaj ti baljezgas spada tamo negdi u vrijeme NDH...a od domaćeg kravljeg mlijeka ne misliš da bi ti beba mogla zaradit u najmanju ruku listeriju?
Svaka ti ČAST na hrabrosti...ili ludosti..


e znam samo kako je ja nisam zaradila ili moj brat i vecina djece koja su rodjena prije 20-25-30 godina tada skoro niko nije uzimao AD jedino mozda su tada krave bile drugacije ili mozda trava koju jedu...opet ponavljam uopste isam trazila savjet o mlijeku moja beba to vrlo dobro podnosi i ne smeta joj a valjda pedijatar ipak nesto zna nije valjda kupio diplomu...

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu lidac0605)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:19:02   
liraa

IZVORNA PORUKA: njanja

Ma samo ti daj bebi i keksa i svega, od keksa ce bas dobivati na tezini, a nutri ionisticki je to vauuuuu. Sarkasticna sam naravno
Ne mislim da je zivot knjiga, ali sva literatura kaze jedno pa valjda to vrijedi. Ali to je tvoje dijete, ti zivis s njim samone znam sto onda trazis savijete kad vec sve znas. Nadam se da ce sve bit ok s malom


ja sma lijepo pitala sta smijem dijetu davati osim mlijeka,ukoliko nemas sta na to da kazes onda ne moras ni ispoljavati svoj sarkazam

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:28:29   
mala99
Nemoj te se prepucavati, ako žena hoće davati kravlje mlijeko samo neka izvoli. A najprije se treba informirati pa onda nešto pričati, a ne lupati bez veze. Nije u pitanju alergija,nego sve drugo šta nosi kravlje mlijeko, studije se to dokazale. Znači nije dobro za tako malu djecu.

Uvijek sam se divila roditeljima čiji su se stavovi, razmišljanja i prehrana dijece temeljila na onima prije 30 godina, pa medicina je napredovala, probudite se malo!!!

Nisi nam rekla odakle si, iz kojeg je sela taj pedijatar? Zaista čudno da daje takve savjete.

Čudim se i tebi da si u današnje vrijeme postupila po tom savjetu nestručnog pedijatra? Misliš da ti nije vrijeme da se zapitaš da li radiš nešto krivo i da li je to najbolje za tvoje dijete??

Time što daješ domaće mlijeko stvar je još gora, znaš da je teže probavljivo ima više masnoća i nije kontrolirano, uostalom to ti je struka pa bi to i trebala znati.

< Poruku je uredio mala99 -- 28.9.2011 22:30:17 >

(Odgovor članu liraa)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:35:41   
liraa

IZVORNA PORUKA: mala99

Nemoj te se prepucavati, ako žena hoće davati kravlje mlijeko samo neka izvoli. A najprije se treba informirati pa onda nešto pričati, a ne lupati bez veze. Nije u pitanju alergija,nego sve drugo šta nosi kravlje mlijeko, studije se to dokazale. Znači nije dobro za tako malu djecu.

Uvijek sam se divila roditeljima čiji su se stavovi, razmišljanja i prehrana dijece temeljila na onima prije 30 godina, pa medicina je napredovala, probudite se malo!!!

Nisi nam rekla odakle si, iz kojeg je sela taj pedijatar? Zaista čudno da daje takve savjete.

Čudim se i tebi da si u današnje vrijeme postupila po tom savjetu nestručnog pedijatra? Misliš da ti nije vrijeme da se zapitaš da li radiš nešto krivo i da li je to najbolje za tvoje dijete??

Time što daješ domaće mlijeko stvar je još gora, znaš da je teže probavljivo ima više masnoća i nije kontrolirano, uostalom to ti je struka pa bi to i trebala znati.

ama pobogu ostavite se vise tog mlijeka uopste vas nisam pitala sta mislite o tome....

_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu mala99)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:36:17   
mamacita
Ako tvoje dijete podnosi mjesavinu 2/1 kravljeg (prokuhanog) mlijeka onda ok. Mora da je i prije bilo mama koje iz tko zna kojih razloga nisu mogle dojiti svoju djecu, pa su ih prehranjivali putem kravljeg mlijeka. Bit je, prokuhati ga. Malkice rizinih pahuljica u mlijeko bi mogla i probati dati djetetu. Nikako cokolino i nikako pregusto. Tako mala djeca bi se u pravilu trebala jos uvijek sami buditi svakih 3 sata za hranjenje. Ja sam svoje dojila, i oni su se budili svakih 3 sata sve do 5-6 mjeseci. Jer, jedino tako u biti mogu napredovati. Zato ako uvidis da ne dobiva dovoljno hrane, onda joj daj i tjekom noci, lako ces ju opet uljuljati u san, vodi racuna da podrigne. Inace, cesto mijenjanje umjetnog mlijeka (pripravaka) nije dobro, djecji organizam treba barem 1 tjedan za prilagodbu novom mlijeku. Ako ti je pedijatrica dala zaleno svjetlo za takvu prehranu djeteta, onda tako i radi. Sa samim rizinim pahuljicama u kasici, i vocem pricekaj jos mjesec dana. sada je jos pre rano. Vodi racuna da joj ne pomanjka vitamina i minerala, pa vidi sa dr. za nadoknadu tih ako je potrebno. Sretno!!!

(Odgovor članu liraa)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: ishrana bebe od 3 mj
28.9.2011 22:44:33   
liraa
IZVORNA PORUKA: mamacita

Ako tvoje dijete podnosi mjesavinu 2/1 kravljeg (prokuhanog) mlijeka onda ok. Mora da je i prije bilo mama koje iz tko zna kojih razloga nisu mogle dojiti svoju djecu, pa su ih prehranjivali putem kravljeg mlijeka. Bit je, prokuhati ga. Malkice rizinih pahuljica u mlijeko bi mogla i probati dati djetetu. Nikako cokolino i nikako pregusto. Tako mala djeca bi se u pravilu trebala jos uvijek sami buditi svakih 3 sata za hranjenje. Ja sam svoje dojila, i oni su se budili svakih 3 sata sve do 5-6 mjeseci. Jer, jedino tako u biti mogu napredovati. Zato ako uvidis da ne dobiva dovoljno hrane, onda joj daj i tjekom noci, lako ces ju opet uljuljati u san, vodi racuna da podrigne. Inace, cesto mijenjanje umjetnog mlijeka (pripravaka) nije dobro, djecji organizam treba barem 1 tjedan za prilagodbu novom mlijeku. Ako ti je pedijatrica dala zaleno svjetlo za takvu prehranu djeteta, onda tako i radi. Sa samim rizinim pahuljicama u kasici, i vocem pricekaj jos mjesec dana. sada je jos pre rano. Vodi racuna da joj ne pomanjka vitamina i minerala, pa vidi sa dr. za nadoknadu tih ako je potrebno. Sretno!!!

ona takvu mjesavinu odlicno podnosi...naravno da joj dajem prokuhano mlijeko...ne znma ona meni spava tako od mjesec dana...prosli mjesec je dobila dovoljno na kilazi sada joj fali eki 100-200 g nije to bogzna puno ali ipak sam htjela znati sta bih joj jos mogla dodati u prehranu..hvala na savjetu....

< Poruku je uredio liraa -- 28.9.2011 22:46:12 >


_____________________________

moje malo zlato ILMA 23.6.2011

(Odgovor članu mamacita)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 1:05:53   
Teddy Bear


ja uopste nisam traila savjet o mlijeku vec od tome da li bebi smijem jos nesto davati...a inace sam po zanimanju farmaceut i laborant i vrlo dobro znam sastav svakog mlijeka i valjda znam sta mogu a sta ne dati svojoj bebi(opet prcam o mlijeku)
[/quote]
Interesantno, po zanimanju i farmaceut i laborant i znas vrlo dobro sastav svakog mlijeka, a ne znas sta joj smijes davat...user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu liraa)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 8:55:33   
ribica1
Još jučer sam htijela komentirat na ovu temu al nisam jer me bilo strah da će se rasprava pretvorit u ovo u što se zapravo i pretvorila pa već kad je bal nek bude maskenbal pa ću i ja svoje mišljenje dat!
kao prvo cura nije pitala koje mlijeko da daje dijetetu već s čime da ga počme nadohranjivat!A šta se tiče mlijeka pa šta vi sve stvarno mislite da su ova današnja AD mlijeka zdravija od pravog domaćeg kravljeg mlijeka (ne mislim na ovo iz tetrapaka)?!Mislim ne mogu vjerovat pa valjda vam je jasno da bi nam i crnog vraga u torbi predstavili kao najboljeg samo da prodaju, tako je i sa tim AD mlijekom a da ne govorim o silnim tabletama i prašcima koje nam prodaju, prvo izbace virus i onda pufff evo ga i čaroban lijek za taj virus, sve je danas u profitu ljudi moji!!
Jasno mi je da treba bit oprezan i sa pravim mlijekom a bome i sa tim AD mlijekom, al ja samo vidim da je sve više današnje dijece bolesno i svi imaju neke alergije i ostale gluposti a prije toga baš i nije bilo!Šta meni fali ja sam od starta pila kravlje mlijeko (istina pravo mlijeko od prave krave user posted image ) i nit sam bila bolesna ni alergična i napredovala odlično (čak i predobrouser posted image )!
Kad su moje bebice bile na neonatologiji sam doktor mi je reko da se hrpu bolesti i alergija dobije od tih praškića i dodataka i lijekova, al veli on šta ćete mi se moramo toga pridržavat pratit razvoj....
Uglavnom draga moja samo ti nastavi s mlijekom pogotovo ako imaš pravo domaće mlijeko i sve će bit ok!


_____________________________

Moja dva anđela......
Luka i Eni - 02.01.2011.

Čuda se događaju...

I moje malo čudo je tu - 10.12.2011. Dora

(Odgovor članu Teddy Bear)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 9:12:24   
lidac0605
Pa eto,ja imam živ i bolestan primjer uz sebe,mm,kojeg su rođena mama i baka za_ebale za cijeli život sa "pravim domaćim mlijekom" jer to umjetno i iz dućana nije zdravo.I evo-40 godina alergija,bolnica,lječilišta i lijekova od "zdravog domaćeg mlijeka"...i neću reć da je ovo dobro jer nije,i neću reć-bravo,stara,samo tak daj i dalje jer NIJE,i nije mi jasno kak se neko može toliko poigrat i kockat sa zdravljem bebe...
Na žalost djeca ne mogu birat roditelje...
A tog čobana od pedijatra bi isto voljela upoznat...

_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"


(Odgovor članu ribica1)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 9:17:06   
njanja

IZVORNA PORUKA: ribica1

Još jučer sam htijela komentirat na ovu temu al nisam jer me bilo strah da će se rasprava pretvorit u ovo u što se zapravo i pretvorila pa već kad je bal nek bude maskenbal pa ću i ja svoje mišljenje dat!
kao prvo cura nije pitala koje mlijeko da daje dijetetu već s čime da ga počme nadohranjivat!A



E pa Ribice, onda i ti i dotična malo bolje prosurfajte netom i stručnim literaturama jer svuda piše da NEMA DOHRANE PRIJE 18 tj tj 4 MJ


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu ribica1)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 9:18:58   
njanja
Majčino mlijeko je najzdravija hrana za dojenče i jedina hrana koju dijete treba u prvih 6 mjeseci njegova života.
Ono sadrži idealan kvalitativni i kvantitativni sastav hranjivih tvari – bjelančevina, šećera, esencijalnih masnih kiselina, vitamina i minerala koji u potpunosti zadovoljava djetetove potrebe za hranom i tekućinom u prvih 6 mjeseci života.
Nakon 6 mjeseci života, djeca uz majčino mlijeko trebaju i drugu hranu da bi zadovoljila svoje prehrambene potrebe.
Hrana koja se dodaje treba biti nadopuna hranidbenim tvarima koje osigurava majčino mlijeko.
Uvođenje dohrane ne bi trebao značiti prestanak dojenja, kao ni zamjenu majčinog mlijeka krutom hranom. Dohrana znači upravo to što joj i naziv govori: dodatak osnovnoj hrani-majčinom mlijeku.
. Optimalna dohrana treba biti:
• pravovremena – započeta u pravo vrijeme, tako da ne umanjuje dobrobit dojenja
• nutricionistički prikladna – tako da osigurava optimalan unos kalorija i hranidbenih tvari kod dojene djece starije od 6 mjeseci
• sigurna – pripremljena i dana djetetu uz odgovarajuće higijenske mjere i
• prilagođena djetetu – dana u obliku koji je primjeren djetetovoj dobi, u pozitivnoj atmosferi, te u količini koju dijete želi.

Majčino mlijeko jest i dalje najvažniji izvor prehrambenih tvari za djecu i nakon 6 mjeseci života, kada se uz dojenje uvodi i druga hrana.
U prosjeku, dojeno dijete u dobi od 6-8 mjeseci dobiva oko 70% svojih energetskih potreba od majčinog mlijeka, u dobi od 9-11 mjeseci oko 55% i u dobi od 12-23 mjeseca, 40% energetskih potreba.
Majčino mlijeko je hrana visoke hranjivosti i kaloričnosti, koja osigurava više kalorija i hranjivih tvari po mililitru nego većina druge hrane.
Izazov predstavlja kako uvoditi krutu hranu tako da ona bude hranjiva nadopuna majčinom mlijeku, a ne zamjena za nj.

KADA POČETI S DOHRANOM?
Trend ranog uvođenja krute hrane započeo je istovremeno s hranjenjem djece dojenačkim formulama.
Među majkama se pojavio natjecateljski duh tko ima teže dijete koje je jelo što raznovrsniju hranu, u što većim količinama, u što mlađoj dobi.
Industrija dječje hrane je ovaj trend ohrabrivala. Majke se uvjeravalo da je rano uvođenje krute hrane prednost.
U međuvremenu je medicina dokazala ono što majke znaju instinktivno - da majčino mlijeko osigurava najbolji mogući početak prehrane jer je on prirodno cjelovita hrana za djecu. Maloj djeci je bolje bez rane dohrane.
Majčino mlijeko je savršena hrana tijekom najmanje prvih šest mjeseci za zdravo, doneseno dijete i obično nema razloga za uvođenje bilo kakve hrane i pića prije tog roka.
Nedonoščad ipak može trebati dohranu ranije jer su njegove zalihe željeza nešto niže. Savjetujte se o tome s vašim pedijatrom.
Nema strogih ni čvrstih pravila o tome kada biste trebali ili morali svom dojenčetu nuditi i tzv. krutu hranu.
Postoje barem dva dobra razloga za čekanje sa dohranom.
Prvo, želite održati količinu mlijeka, a što više krute hrane dijete pojede, moći će pojesti manje mlijeka.
Što manje posiše, manje će se mlijeka stvarati. Rano uvođenje dohrane povećava rizik od ranog prestajanja dojenja.
Kada kruta hrana zamijeni majčino mlijeko u djetetovoj prehrani, ona umanjuje broj zaštitnih antitijela koje dijete prima.
Ranom dohranom se vrijedna hrana zamjenjuje onom manje vrijednom.
Drugi razlog za čekanje je sljedeći: što je dijete mlađe, vjerojatnije je da će bilo koja druga hrana osim majčinog mlijeka uzrokovati alergije na hranu. Većina krute hrane je slabo probavljiva za malu djecu i može uzrokovati vrlo nepovoljne reakcije kod dvomjesečnjaka, dok je isto dijete može sasvim dobro prihvatiti ako se njezino uvođenje odgodi za vrijeme kada dijete ima šest ili više mjeseci.
Djetetov probavni sustav sazrijeva prvih 6 mjeseci života. Prije nego je sustav spreman na ostalu hranu, većina čvrste hrane se slabo probavlja i može uzrokovati neugodne reakcije. Tako, primjerice, djetetova gušterača ne može lučiti enzim za razgradnju škroba (amilazu) prije navršenih šest mjeseci života.
Isto tako, prije sedmoga ili osmoga mjeseca života djeca ne mogu probaviti žitarice kao ni vlakna iz povrća, budući da im još nije razvijena za to potrebna bakterijska flora.
Dijete je u stanju probaviti gluten tek u dobi između osam i dvanaest mjeseci života. Sve dok se njegov nezreli probavni sustav ne razvije toliko da može probaviti drugu hranu bez problema, bilo bi lijepo i mudro djetetu dati mogućnost da sljedećih nekoliko mjeseci koristi dobit od hrane koje je savršeno prilagođena njegovim potrebama.

Često se mladim roditeljima kaže kako će im dijete početi spavati cijelu noć kada krenu s uvođenjem čvrste hrane.
Takva izjava nenaspavanom paru djeluje vrlo uvjerljivo, međutim, dijete neće početi bolje spavati ako uvedete čvrstu hranu ranije nego je to potrebno.
Neka djeca će odbiti krutu hranu i u dobi od sedam ili osam mjeseci. To može biti prirodan način zaštite djeteta od hrane koja mu može prouzročiti problem.
Takva dojenčad može sasvim lijepo napredovati na majčinom mlijeku sve dok ne budu spremni tolerirati i drugu hranu.
U obiteljima koje imaju povijest alergija, rano uvođenje dohrane se može povezati s alergijskim reakcijama, astmom, dermatitisom.
Na alergijske reakcije na hranu treba posumnjati kada se nakon davanja neke hrane pojave:
- promjene na koži: osip, urtikarija, pelenski osip
- promjene na dišnom traktu: kašalj, kihanje, hripavost, curenje i začepljenje nosa, simptomi prehlade
- crvene oči i svrab
- usna infekcija
- iziritiranost, plač, kolike
- probavne smetnje: povraćanje, zatvor, proljev, nadimanje, plinovi.

Ako nešto od navedenog primijetite, obavezno odvedite dijete liječniku.

Početak uzimanja druge hrane veliki je događaj za dojenče ne samo u prehrambenom smislu, već znači i ulazak u novi svijet okusa i mirisa, navikavanje na gustoću i tvrdoću hrane, postupno privikavanje na jelovnik odraslih.
To je uzbudljivi početak sudjelovanja djeteta u još jednom dijelu obiteljskog života. Dijete treba naučiti jesti bez sisanja i naviknuti se na mnogo novih okusa i svojstava hrane.
Ono treba naučiti da ukusna hrana koja će utažiti njegovu glad može biti poslužena i na tanjuru, a ne mora uvijek doći iz dojke (ili bočice).

KAKO PREPOZNATI VRIJEME ZA NADOHRANU?
Uvođenje novih namirnica u prehranu dojenčeta bi trebalo biti ugodno vrijeme i za mamu i za dijete.
Mama bi trebala imati pozitivan stav o tome i pustiti dijete da joj bude vodič.
Sva djeca nisu spremna na dohranu u istome periodu života. Vaše dijete će vam reći kad je spremno - PROMATRAJTE DIJETE, NE KALENDAR
Oko šestog ili sedmog mjeseca, većina dojenčadi počinje dobivati zubiće i počinje se razvijati prirodna želja (potreba) za žvakanjem i grizenjem.
Njegova usta i jezik spremni su za nove vještine koje će mu trebati, a i probavni mu je sustav vjerojatno spreman uhvatiti se u koštac s novom hranom.
Većina djece pokazuje znakove spremnosti za uzimanje čvrste hrane negdje oko polovice prve godine života.
Ako odjednom poveća zahtjeve za hranom u dobi od otprilike šest mjeseci i ti zahtjevi se nastavljaju dva do tri dana unatoč češćem dojenju, možete pretpostaviti da je došlo vrijeme za dohranu.
Ako je puno mlađe od šest mjeseci ne žurite s dohranom jer bi njegovo ponašanje moglo imati i druge uzroke.
Znakovi djetetove spremnosti na dohranu:
• može sjediti
• izgubljen je refleks kojim dijete automatski gura jezikom hranu iz usta
• spremnost na žvakanje
• izrastao je pokoji zubić
• sposobnost uzimanja hrane rukom i stavljanja u usta
• povećan zahtjev za dojenjem koji se ne može povezati s bolešću, izlaženjem zuba ili promjenama obiteljske rutine

KAKO UVODITI DOHRANU?
Dojeno dijete se već pomalo upoznalo s raznim okusima preko majčinoga mlijeka budući da njegov okus ovisi o hrani koju je majka jela i dijelu dana u kojem dijete siše. Ovo ga može pripremiti na hranu koju će jesti za obiteljskim stolom.

Kada započnete dohranu, vi time ne stavljate samo hranu u djetetov trbuščić, već počinjete razvijati i njegove životne stavove o hrani.
Imajte u vidu da ćete tijekom prve ili druge godine provesti više vremena hraneći svoje dijete nego u bilo kojoj drugoj interakciji s njim. Zato je bolje da oboje uživate u tome.
Jednom kada odlučite da je vaše dijete spremno na drugu hranu osim mlijeka, nudite mu je žličicom, ili čak na svom prstu. Ako ne dojite, nego hranite dijete na bočicu, nemojte nikada miješati drugu hranu s mlijekom u boci.
Na taj mu način uskraćujete mogućnost da odbije tu drugu hranu, a da istovremeno ne odbije i mlijeko.
Budete li u napasti bilo što dodavati u bočicu, sjetite se da je majčino mlijeko po svom sastavu idealno i da u njega ne možete dodavati žitne pahuljice (a niti lijekove…).
Nikada ga ne silite da jede krutu hranu. Dajte mu da kuša i pustite da odluči želi li jesti ili ne želi.
Na početku nije uvijek lako raspoznati odbijanje, i zato radije pogriješite tako što ćete mu dati manje nego što bi možda htjelo, nego više. Imati će cijeli život vremena jesti mrkvu.
Čak i kada se unos mlijeka smanji jer dijete želi jesti više krute hrane, ono će i dalje biti glavni izvor svih potrebnih bjelančevina, minerala i vitamina. Prva kruta hrana potrebna je, dakle, kao dodatni izvor kalorija i nekih prehrambenih tvari.
Ne žurite se. Prijelaz na krutu hranu je ozbiljna zadaća za vaše dijete. Budete li ga uzrujavali pokušavajući ga natjerati onda kada ne želi, može se dogoditi da zamrzi sve što ima veze s dohranom.

Nemojte misliti da će ga glad motivirati. Kada je dojenče gladno, želi sisati mlijeko: to je jedini način na koji zna utažiti glad.
Trebat će mu vremena dok ne otkrije da i ono što mu dajete na žlicu može imati sličan učinak.
Vodite računa o dobu dana. Nemojte davati djetetu krutu hranu za vrijeme obroka pri kojem je jako nemirno. Najbolje vrijeme za davanje dohrane je kasno jutro ili rano poslijepodne.
To je najčešće i najmirniji dio dana za većinu djece. Obično najbolje funkcionira «princip sendviča»: neka najprije nekoliko minuta siše da ublaži najjači osjećaj gladi i da se uvjeri kako je dojka još uvijek tu, na raspolaganju, a zatim mu ponudite nešto krute hrane, a potom opet mlijeka koliko želi. Ako je žedno, utažit će žeđ onim prvim mlijekom, a ako je još gladno, onda će sisati dulje.
Ovo međutim ne mora biti pravilo. Tražite način koji najbolje odgovara baš vašem djetetu.

Ako dijete nije zainteresirano, stavite mu stolicu ili ga sjednite u svoje krilo da gleda kako ostatak obitelji jede. Iskoristite i djetetovu sposobnost da se igra vlastitim ručicama.
U toj dobi neće se mnogo najesti od hrane narezane na štapiće i kockice, ali će u tome uživati. Ta dobra stara navika naših baka ne služi da dijete nahrani trbuh, već osjetila i mozak.
Skuhana mrkva ili grašak, na primjer, mogu pomoći djetetu da trenira motoriku prstiju i koordinaciju.
Uvijek nudite jednu po jednu namirnicu u razdoblju do tjedan dana. Na ovaj način možete odmah uočiti na što dijete reagira (ako reagira).
Iako je dijete starije od 6 mjeseci u znatno manjoj opasnosti od razvoja alergijske reakcije nego mlađe dijete, ipak je reakcija još uvijek moguća. Počnite tako da djetetu date 5 ml (4,7g ili manje) hrane i polako povećavajte količinu.
Isto tako, namirnicu koju ste već uveli u djetetov jelovnik nastojte davati djetetu stalno, barem jednu žličicu tjedno da biste izbjegli moguću alergijsku reakciju zbog ponovnog uvođenja hrane nakon dugog vremena. Ta mjera opreza je potrebna kroz cijelu prvu godinu.
Dijete koje počinje dohranu sa 6 mjeseci ne treba propasiranu i razvodnjenu hranu.
Ako je potrebno, namirnice se mogu na samom početku dohrane gnječiti, uz dodavanje tekućine, no potom se količina dodane tekućine postupno smanjuje kako dijete počinje sve bolje žvakati. No, neka djeca, posebice starije od 6 mjeseci, vole početi s hranom koja se može jesti prstima.

Pravila dohrane:

1. Uvodite novu hranu jednu po jednu da bi se dijete naviklo na novi okus.
2. Napravite razmak od tjedan dana između uvođenja nove vrste hrane kako biste mogli utvrditi uzrok moguće alergijske reakcije.
3. Kod dojenčadi koja su već pokazivala znakove alergije ili čiji su roditelji alergični na hranu, dohrana mora biti sporija i opreznija.
4. U početku dajte djetetu vrlo male količine hrane (1-4 čajne žlice) i polako povećavajte količinu.
5. U hranu za dojenčad ne stavljate sol, začine, niti šećer.
6. Oblik hrane prilagodite djetetu.
7. Kašice se daju žličicom, a tekućina iz čaše.
8. Štetno je stalno uzimanje zaslađenih sokova, naročito kod uspavljivanja. Prirodno iscijeđen svježi sok se u malim količinama daje poslije obroka.

TABLICA DOHRANE

6. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice
-voće:kruške, jabuke
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**
-meso: -
-riba: -
-jaja: -
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin
-mliječni proizvodi: -

7. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić
-riba:bijela riba
-jaja: -
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin
-mliječni proizvodi: -

8. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, pšenično brašno, krupica ili pahuljice, ječam, raž
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje, kupine, jagode, borovnice, maline
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**, krumpir, mahune, brokula
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić, tamno meso, peradi
-riba:bijela riba
-jaja: -
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin, maslac
-mliječni proizvodi: -

9. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, pšenično brašno, krupica ili pahuljice, ječam, raž
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje, kupine, jagode, borovnice, maline
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**, krumpir, mahune, brokula, grašak, rajčica
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić, tamno meso, peradi, junetina, govedina
-riba:bijela riba
-jaja: -
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin, maslac
-mliječni proizvodi: -

10. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, pšenično brašno, krupica ili pahuljice, ječam, raž, kruh, dvopek
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje, kupine, jagode, borovnice, maline, agrumi(naranča, limun, grejp)
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**, krumpir, mahune, brokula, grašak, rajčica,kupus, kelj, poriluk
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić, tamno meso, peradi, junetina, govedina
-riba:bijela riba
-jaja: žumanjce
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin, maslac
-mliječni proizvodi: -

11. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, pšenično brašno, krupica ili pahuljice, ječam, raž, kruh, dvopek,tjestenina
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje, kupine, jagode, borovnice, maline, agrumi(naranča, limun, grejp)
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**, krumpir, mahune, brokula, grašak, rajčica,kupus, kelj, poriluk
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić, tamno meso, peradi, junetina, govedina
-riba:bijela riba
-jaja: žumanjce
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin, maslac,peršin, češnjak
-mliječni proizvodi:svježi kravlji sir, jogurt, kiselo mlijeko

12. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, pšenično brašno, krupica ili pahuljice, ječam, raž, kruh, dvopek,tjestenina, miješane žitarice, dojenački muesli
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje, kupine, jagode, borovnice, maline, agrumi(naranča, limun, grejp), koštunjavo voće (orah, lješnjak, badem)-mljeveno
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**, krumpir, mahune, brokula, grašak, rajčica,kupus, kelj, poriluk, leća, grah, slanutak (čičvarda)
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić, tamno meso, peradi, junetina, govedina
-riba:bijela riba
-jaja: žumanjce
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin, maslac,peršin, češnjak
-mliječni proizvodi:svježi kravlji sir, jogurt, kiselo mlijeko, vrhnje

13. mjeseci

-žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice, pšenično brašno, krupica ili pahuljice, ječam, raž, kruh, dvopek,tjestenina, miješane žitarice, dojenački muesli
-voće:kruške, jabuke banane, marelice, breskve, šljive, trešnje, dinje, kupine, jagode, borovnice, maline, agrumi(naranča, limun, grejp), koštunjavo voće (orah, lješnjak, badem)-mljeveno
-povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**, krumpir, mahune, brokula, grašak, rajčica,kupus, kelj, poriluk, leća, grah, slanutak (čičvarda)
-meso:bijelo pileće i pureće meso, janjetina, teletina, kunić, tamno meso, peradi, junetina, govedina, svinjetina, iznutrice
-riba:bijela riba, plava riba
-jaja: žumanjce, bjelanjce
-masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin, maslac,peršin, češnjak, soli i začini u malim količinama
-mliječni proizvodi:svježi kravlji sir, jogurt, kiselo mlijeko, vrhnje

* tablica je preuzeta iz knjige Moja prva godina koju svaka majka dobije u rodilištu
** uz uvjet da se daju unutar dva sata od branja



_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 9:20:05   
njanja
rof dr sc Ana Votava-Raić (NAGLASAK NA PROF DR SC!!!!!)



Pod dohranom dojenčeta smatramo svu odgovarajuću hranu za tu dob, a koja nije mlijeko. Dohranom se “pokrivaju” povećane prehrambene potrebe, a za koje, mlijeko kao jedina hrana više nije dovoljno. Svakako je važno istaknuti da je i u dobi kada je dohrana potrebna, majčino mlijeko najbolji izbor mliječnog obroka (još uvijek nema idealne zamjene za prirodnu prehranu !).
Dohranu treba uvesti između 4. i 6. dojenačkog mjeseca; prije 4. mj. nije potrebna i nema prednosti, a poslije prvog polugodišta samo mlijeko (bez obzira o kojem mlijeku se radi) nije dovoljan prehrambeni izvor, kako kvalitativni, tako i kvantitativni.
Redoslijed uvođenja pojedinih namirnica nije presudan i ponajviše ovisi o običajima odgovarajuće obiteljske i šire sredine. Važno je, međutim, naglasiti da se pojedine nove vrsti hrane moraju uvoditi pojedinačno i postepeno u razmacima od više dana kako bi se eventualne nepoželjne nuzpojave mogle povezati točno uz određenu namirnicu. Kao primjer navodim uobičajene prve namirnice u dohrani i redoslijed njihova uvođenja: voćni sokovi i voćne kašice (prednost ima necitrusno voće, posebno u djece iz obitelji s alergijskim bolestima), juha, povrće, žitne kaše (korisno je početi s kukuruzom i rižom; žitarice s glutenom uvode se tek poslije 6.mj., pa i kasnije), mljeveno meso s povrćem, riba. Meso se u pravilu daje nakon 6.mj. života – ono mora biti kvalitetno, nemasno, najbolje bijelo pileće ili pureće i teleće meso i bijela riba. U istom vremenskom periodu daje se i žumanjak, najprije u tvrdo kuhanom obliku; cijelo jaje (s bjelanjkom) daje se poslije navršene prve godine života.
U djece iz obitelji u kojima su alergijske bolesti česta pojava dohrana treba biti opreznija u vremenu uvođenja novih namirnica (kasnije od prije spomenutog !) i u njihovu izboru.
Industrija dječje hrane zadovoljava zdravstvene kriterije djeteta i može se preporučiti.
Srdačan pozdrav !


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 9:20:37   
njanja
i s naše ringeraje

http://www.ringeraja.hr/clanek/dohrana-dojencadi-i_356.html



_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: ishrana bebe od 3 mj
29.9.2011 9:23:00   
njanja
I sve vi koje govorite da kod majki koje prije nisu dojile djeca su othranjene na majčinom mlijeku NIJE ISTINA. Prije su postojale mame dojolice, moj šogor je rođen 1970. godine (dakle 20. stoljeće) i imao je zamjensku mamu hranilicu iz susjedstva koja ga je dojila....Nemojte mi pričati priče iz 15. stoljeća

idem ča s ove teme

< Poruku je uredio njanja -- 29.9.2011 9:24:49 >


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!