|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Biokemijski i klinički pobačaj

Uredništvo Ringeraje, 9.2.2021
Spontani pobačaj obično se dijeli na biokemijski i klinički pobačaj
Ključne riječi:

image
/11


Biokemijski pobačaj znači prekid trudnoće koja se nikada nije mogla klinički dokazati (ginekološkim i/ili ultrazvučnim pregledom). Biokemijska trudnoća i biokemijski pobačaj, odnosno tijek te vrlo kratke trudnoće prati se isključivo biokemijskim parametrima: razinom ß – hCG u krvi.

Među kliničkim pobačajima razlikujemo rani i kasni pobačaj. Rani pobačaj označuje neželjeni prekid trudnoće prije 16. tjedna trudnoće, a kasni pobačaj označuje završetak trudnoće nakon 16. tjedna. Oznaka klinički pobačaj znači da se trudnoća pored biokemijskih parametara mogla dokazati i njezin tijek pratiti ultrazvukom. Ako se u jedne žene pojavi tri ili više spontanih pobačaja, govorimo o habitualnim ili ponavljajućim spontanim pobačajima.

Učestalost biokemijskih pobačaja je 40 – 45%, a učestalost kliničkih (ranih i kasnih) pobačaja iznosi 10 – 15%.

Najraniji znak spontanog pobačaja jest krvarenje iz rodnice koje može biti različite jačine. Uz krvarenje najčešće se pojavljuju bolovi u donjem dijelu trbuha, a kasni spontani pobačaj popraćen je i otjecanjem plodne vode. Nije svako krvarenje iz rodnice znak spontanog pobačaja, a osobito to nije ako je riječ o vrlo ranim oskudnim krvarenjima na samom početku trudnoće. Takva oskudna krvarenja mogu se pojaviti i tijekomprocesa implantacije – implantacijsko krvarenje. S obzirom na moguće posljedice krvarenja u trudnoći, svako krvarenje iz rodnice mora se shvatiti ozbiljno i uvijek će se označiti kao prijeteći spontani pobačaj. Ako uz krvarenje i bolove u donjem dijelu trbuha dolazi do istodobnog otvaranja vrata maternice, riječ je o započetom pobačaju ili pobačaju u tijeku. U svim tim slučajevima terapija je konzervativna i ekspektativna: prije svega strogo mirovanje uz terapiju gestagenskim pripravcima koji na određeni način desenzibiliziraju i opuštaju maternicu.

 

PROČITAJTE JOŠ: Spontani pobačaj


Brojne su dijagnostičke metode koje se primjenjuju radi otkrivanja različitih uzroka spontanih pobačaja. Uz ginekološki pregled i transvaginalni ultrazvuk radi se i histerosalpingografija, odnosno histeroskopija i laparoskopija. Uzimaju se brisovi vrata maternica, a krvnim pretragama se ispituje prisutnost antifosfolipidnih protutijela (LAC – lupus antikoagulans, ACA – antikardiolipin i ANA – antinuklearna protutijela) i stanje koagulacije (fibrinogen, fibrinoliza, trombociti) i bazalni hormonski status.

Kad je riječ o ponavljanim spontanim pobačajima, obavlja se genetičko savjetovanje uz određivanje kariograma u oba supružnika zbog uvida u kromosomski status. U pacijentica s anomalijama maternice primjenjuju se mali operacijski zahvati koji mogu znatno poboljšati izglede za urednom trudnoćom. Infekcija vrata maternice liječi se prema nalazu brisa, a insuficijencija vrata maternice postavljanjem šava (cerclage) na vrat maternice tijekom prvih znakova prijevremenog otvaranja vrata maternice u sljedećoj trudnoći. Odstupanja u hormonskom statusu liječe se odgovarajućom medikamentoznom terapijom. Povišen titar antifosfolipidnih protutijela liječi se niskim dozama acetilsalicilne kiseline, kortikosteroidima, heparinom, intravenskom primjenom humanih imunoglobulina ili imunizacijom majke očevim leukocitima.

 
Alternativne mogućnosti


Ako pušite, svakako se pokušajte riješiti te loše navike. Žene koje puše imaju dvostruko veći broj spontanih pobačaja. Premda znanstvena istraživanja ne dovode u vezu kofein sa spontanim pobačajem, ipak postoje naznake da više od jedne kave na dan tijekom prvog tromjesečja trudnoće povećava broj spontanih pobačaja. Zato bi bilo pametno smanjiti ili izbaciti kofein prije začeća i tijekom trudnoće. Unatoč tomu što nakon jednoga spontanog pobačaja nije povećan rizik pojave drugoga spontanog pobačaja, većina žena s tim iskustvom gubi povjerenje u svoje tijelo. Otuda je i najvažnije, a s čime se mora suočiti svaka žena nakon spontanog pobačaja – učenje ponovnog stjecanja tog povjerenja. Ako ste imali spontani pobačaj, nemojte trošiti mnogo vremena na pitanje zašto. Ustrajte u svojim osjećajima, uzmite dovoljno vremena kako biste odtugovali svoj gubitak, a potom se ponovno pokrenite.

U svojoj knjizi Žensko tijelo, ženska mudrost (Women’s body, women’s wisdom) Dr. Christiane Northrup upozorava na izvanredno snažnu interakciju između emocija i hormonskih sustava uključenih u trudnoću. Načini na koje žensko tijelo prilagođuje osjećaje o trudnoći različiti su, ali se svi prenose na imunološki i endokrinološki sustav. Istraživanja pokazuju da je endokrinološka neravnoteža posljedica emocionalnog stresa koji se često nalazi u žena koje imaju spontane pobačaje. Poteškoće s prihvaćanjem materinstva i ženske uloge ili ponizno prihvaćanje zahtjeva drugih uz taloženje napetosti u tijelu i osjećaj krivnje što prati pobačaj potiče frustracije koje na kraju mogu rezultirati tjelesnom bolesti. Uz promjenu odgovarajućih modela ponašanja i unutrašnjeg izlječenja( psihoterapija), svladavanje osjećaja ljutnje pomaže prekidu začaranog kruga. Istraživanja pokazuju da se u takvim slučajevima uspješnost u sljedećoj trudnoći uz psihoterapiju penje na 80%, za razliku od 6% u žena koje zadržavaju naučene reakcije.


Izvor: www.beta.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
8
Znakovi višeplodne trudnoće
Znači li višeplodna trudnoća i posebne znakove trudnoće? Da, .... i ne.
4
8 ranih simptoma trudnoće
Neke žene osjećaju trudnoću još prije pozitivnog testa. Najraniji znakovi trudnoće su...
4
Rh negativna krvna grupa i trudnoća
Rhesus faktor – zvuči poznato? Je li znate zbog čega je važan? Rh faktor uopće ne utječe na naše zdravlje, osim eventual...
4





Anketa

.
пеперутка16

.

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!