|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Svaka žena želi roditi zdravo dijete. Iako znamo da to, na žalost, neće uvijek biti moguće, trebamo zajedno poduzeti sve da biste napustili rodilište sretni i zadovoljni s najvrednijim zavežljajem u svojim rukama.

image
/11


Kasni vam menstruacija... Prva pretraga koju ćete i same napraviti, urinski je test na trudnoću. Pozitivan je, trudnoća je željena… što dalje? Obratit ćete se ginekologu („socijalcu“ ili „zakupcu“ u domu zdravlja ili pak nekom od privatnih ginekologa) - izbor je vaš.

Pregledi u neugroženoj trudnoći obavljaju se svaka 4 tjedna do 28. tjedna, potom svaka 3 do 36. tjedna, zatim za dva tjedna, a od 38. jedanput tjedno do 40. te nadalje 2-3 puta tjedno.

Prvi pregled u trudnoći trebalo bi napraviti najkasnije do dobi kada bi se trebala pojaviti druga izostala menstruacija - tada se UZV može precizno odrediti trajanje i potvrditi pravilan razvoj rane trudnoće. Nakon što date podatke o svome zdravlju i zdravlju vaše obitelji, bit ćete ginekološki pregledani.


Svaki pregled počinje pregledom vanjskog spolovila te pregledom rodnice i vrata maternice u spekulima, odredit će se stupanj čistoće vaginalnog iscjetka pregledom pod mikroskopom, uzeti obrisak za PAPA test te dvjema rukama (dlanom jedne ruke na trbuhu, a kažiprstom i srednjim prstom u rodnici) pregledati organe male zdjelice. Pri svakoj kontroli u trudnoći mjerit će se krvni tlak i tjelesna težina, test trakicom provjeriti urin, a nakon 12. tjedna  aparatićem se slušaju i kucaji čedinjeg/djetetovog srca. Ako ste ranije imali upale, loš nalaz PAPA testa ili problema u ranijim trudnoćama, bilo bi dobro provjeriti obriske vrata maternice na bakterije (obrisci vrata maternice nisu obavezna pretraga u trudnoći, ali su svakako poželjni). Ginekolog će vas uputiti na  pregled krvi i urina sa sedimentom, urinokulturu, te određivanje krvne grupe, Rh faktora, titra protutijela, antigena na hepatitis B te testa na sifilis. Testiranje na HIV kod nas se još uvijek ne radi rutinski. Preporučit će vam se pregled zubi. Po potrebi, učinit će se i dodatne pretrage, poput provjere hormona štitnjače (poželjno je odrediti TSH),  serološke pretrage na toksoplazmu, rubeolu, citomegalovirus i virus herpesa (tzv. TORCH), genetsko savjetovanje itd.

Vaš ginekolog će vam  ponuditi da do iduće kontrole s 12 tjedana razmislite o nekom od najranijih testova probira na kromosomopatije. Takvi testovi nisu obavezni, pogotovo ako ste sigurni da njihov rezultat neće ništa promijeniti u vašoj odluci da rodite. Pristankom na neki prenatalni test probira koji se radi u našoj zemlji (kombinirani, double, triple test), a koji ničim ne ugrožava vas i vaše dijete, možete vrlo rano postići smirenje saznanjem da vaša trudnoća nije rizična s obzirom na najčešće kromosomopatije (trisomije 21, 18, 13, Turnerov, Klinefelterov sindrom…). Ukoliko testiranje pokaže da postoji povećani rizik da vaš plod ima neki od navedenih poremećaja, ali također i ako imate dobni rizik (vi stariji od 35-37 godina, partner od 42-45 godina), obiteljski rizik (već imate dijete s nekom kromosomopatijom ili malformacijom ili imate bliskog rođaka s abnormalnostima kromosoma ili ste vi ili vaš partner nositelji nekog od kromosomskih poremećaja) ili su abnormalnosti ploda otkrivene ultrazvukom ili se sumnja na neku od fetalnih infekcija, bit će napravljene dodatne pretrage npr. biopsija korionskih resica-pregled tkiva posteljice (obično se radi između 11 i 14 tjedana) ili amniocenteza-pregled plodove vode (između 16 i 20 tjedana trudnoće).

Između 18. i 24. tjedna poželjno bi bilo učiniti UZV pregled, tzv. 3D-anomaly - scan (pretraga se za sada ne može obaviti na uputnicu). U Zagrebu imate nekoliko izvrsnih privatnih poliklinika u kojima rade vrhunski stručnjaci s područja ultrazvuka u trudnoći. S 24 tjedna trudnoće, a ranije ukoliko ima razloga, treba učiniti test opterećenja na glukozu, tzv. OGTT.

Između 28. i 32. tjedna kontrolira se krvna slika i ponavlja  UZV radi procjene funkcije posteljice i pravilnog rasta djeteta. Titar protutijela u Rh pozitivnih žena  provjerava se s 32 tjedna, a kod Rh negativnih žena kod kojih je negativan nalaz antitijela, kontrola se radi ranije, već s 24, 32 i 36 tjedana - tzv. nesenzibilizirane trudnice. Postupak u trudnoći bitno se mijenja ako žena razvije protutijela - senzibilizira se. Napominjem da se kod Rh negativnih trudnica treba odrediti krvna grupa djetetovog oca - ako je i on Rh negativan, možete se smiriti. Kontrole protutijela važne su svakako i onda ako ste bilo kada tijekom života primali krv.

Nakon navršena 34 tjedna preporuča se  napraviti bris rodnice na streptokok grupe B.

S 37 tjedana uputit će vas u trudničku ambulantu bolnice u kojoj želite roditi gdje ćete se kontrolirati do porođaja (pregled, CTG - kardiotokografija, ASC - amnioskopija...). Ukoliko imate mogućnost izbora rodilišta, dobro je tijekom trudnoće provjeriti posebnost svake od bolnica s obzirom na način porođaja, mogućnost prisustva partnera, prikupljanje matičnih stanica, cjelodnevni boravak djeteta s vama itd.

Danas se zna da zdravlje žene u trudnoći ovisi prije svega o njezinom zdravlju prije trudnoće, a za dobar ishod trudnoće važno je imati dobru skrb prije začeća (planirati trudnoću, prestati pušiti, ne koristiti alkohol niti droge, učiniti kontrolne preglede prije trudnoće, savjetovati se sa svojim liječnikom i ginekologom ukoliko bolujete od kroničnih bolesti, npr. šećerne bolesti, epilepsije, visokog tlaka itd. kako bi se napravile potrebne pretrage, prilagodili lijekovi i njihove doze da ne bi imali štetno djelovanje na trudnoću ili barem da se rizik svede na najmanju mjeru…).

Svaka žena želi roditi zdravo dijete. Iako znamo da to, na žalost, neće uvijek biti moguće, trebamo zajedno poduzeti sve da biste napustili rodilište sretni i zadovoljni s najvrednijim zavežljajem u svojim rukama.Vjerujte, vrijedit će svakog truda.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
8
Krvarenje u drugom i trećem tromjesečju tr...
Pročitajte koji su najčešći razlozi zbog kojih u drugom i trećem tromjesečju dolazi do krvarenja u trudnoći.
6
Znakovi trudnoće
Neke žene odmah primjete znakove koji ukazuju na trudnoću, dok druge ne osjećaju niti jedan od tipičnih znakova, a opet ...
4
Drugi mjesec trudnoće
Što se događa u vašem tijelu u drugom mjesecu trudnoće? (engleski video)
4





Anketa

.
пеперутка16

.

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!