Igra je važna za razvoj djeteta! Dijete skačući razvija određene sposobnosti i vještine koje su u njegovu životu vrlo važne.
Kada gledamo djecu, vidimo da ako ikako imaju mogućnost, skaču po krevetima. Naime, tu se radi o jednoj od osnovnih potreba u razvoju. Kao što ih ne možemo spriječiti da hodaju ili trče, ne možemo ih spriječiti ni da skaču. Dijete skačući razvija određene sposobnosti i vještine koje su u njegovu životu vrlo važne. Skakanjem djete razvija i inteligenciju!
Roditelji ne vole da im djeca uništavaju krevete i zato su tu trampolini koji djetetu omogućavaju slobodno razvijanje njegovih sposobnosti. Vrtni i sobni trampolini tako su zamijenili krevete i na njima se dijete uvijek može iskakati do mile volje.
Skačući, dijete razvija mnoge sposobnosti koje bi, u slučaju da mu se to onemogući, ostale nerazvijene ili okrnjene. Nabrojit ćemo neke od najočitijih prednosti zapaženih kod djece koja su skakala na trampolinu:
RAVNOTEŽA je jedna od prvih prednosti.
Kad stojite na zemlji, čini vam se da nemate problema s ravnotežom, ali kada stanete na trampolin vidite da zapravo nije tako. Sa svakim novim skokom – odbijanjem od površine trampolina, mozak mora tražiti novi centar za ravnotežu. Na trampolinu razvijamo sposobnost kontroliranja vlastitog tijela i na taj nam se način popravi osjećaj za ravnotežu.
Slijedi razumijevanje RITMA.
Na trampolinu valja zadržati ravnomjeran ritam skakanja, što omogućava malo koja druga aktivnost. To skakanje stoga ima snažan utjecaj na djetetove plesne, gimnastičke i glazbene sposobnosti.
Vrlo je važna i KOORDINACIJA.
Ona se odražava na sljedećim područjima: pozornost (a time i koncentracija), položaj tijela kod sjedenja za stolom, držanje i upotreba olovke, držanje tijela prilikom hodanja i trčanja.
PROČITAJTE JOŠ: Zašto djecu uključiti u sportske programe?
Trampolin također pomaže djeci koja se možda boje nekih drugih tjelesnih aktivnosti jer im daje osjećaj zadovoljstva i motivira ih da se još više potrude. Trampolin je veoma bitan pri ocjeni kakav će atletičar biti vaše dijete u budućnosti. Kao što smo spomenuli, trampolin utječe na mnoga područja koordinacije: i na ravnotežu, elastičnost, osjećaj za ritam i sl. Upravo stoga trampolini »stvaraju« bolje atletičare i mnogi ih vrhunski sportaši upotrebljavaju kao bitan dio treninga.
Isto tako zglobovi postaju elastičniji i prilikom pada takva djeca nemaju toliko negativnih posljedica kao djeca koja nisu skakala na trampolinu. Neka su djeca zato sposobna preživjeti teške padove bez posljedica, dok neka zbog malo nespretnosti mogu imati posljedice cijeli život.
Djetetovi zglobovi i kralježnica inače su elastičniji, ali mnogo teže podnose snažnije udarce. Trampolin sprječava 90% udaraca koje bi dijete pretrpjelo prilikom drugih tjelesnih aktivnosti. Zato dijete na trampolinu može skakati i po nekoliko sati bez straha od negativnih posljedica.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Radite li ovih 7 stvari? Vi ste dobar rodi...
Iako ćete tijekom roditeljstva naučiti mnoge vještine, svladate li ovih nekoliko, slobodno možete reći da ste (na putu d...
7
Zašto je osjećaj dosade koristan za vaše d...
Kako roditelji najčešće reagiraju ako im se dijete požali na dosadu? Obično mu pruže neku tehnološku spravicu ili osmisl...
7
Mali buntovnici su uspješniji
Djeca koja manje slušaju roditelje i odrasle, imaju veće šanse u budućnosti postati uspješna
6
Što nam govori dječji crtež!
Dječji crtež – jedan od načina kako dijete „razgovara“ sa nama...
6