Roditelji su često u nedoumici s kojim namirnicama započeti dohranu, koji mliječni obrok prvi zamijeniti i u kojem vrijemenskom razmaku uvoditi nove namirnice.
Kako uvoditi nove namirnice?
Kod nas je uobičajeni redoslijed uvođenja novih namirnica sljedeći: voćni sokovi, voćne kašice, povrće, juha, žitne kašice, meso i riba. Važno je da se nove namirnice u dohranu uvode jedna po jedna u razmacima od više dana. Na taj način se moguće nuspojave mogu povezati uz određenu hranu. Svaki sljedeći mjesec trebalo bi po jedan mliječni obrok nadomjestiti s dohranom.
Kupiti ili kuhati?
Poznati proizvođaći zadovoljavaju stroge kontrole dječje prehrane, ali hrana u flašicama je skupija i ne sadrži toliko prirodnih vitamina kao svježe pripremljena. Optimalno riješenje je bio-hrana ili namirnice iz vlastitog domaćinstva, za koje možete biti sigurni da ne sadrže štetne pesticide.
Voćni sokovi i kašice
Obično dohranu počinjemo sa svježim sokom od mrkve ili jabuke. Slijede voćne kašice od jabuke, banane, kruške...U prvoj godini života ne preporuča se uživanje citrusnog voća i jagoda, pogotovo u obiteljima s alergijom.
Povrće
Na početku izbjegavajte mahunarke (do 8. mjeseca starosti), najbolje je početi s mrkvom, korabicom, špinatom, blitvom, krumpirom, cvjetačom, tikvicom... Da bi poboljšali okus povrća možete dodati mrvicu soli i masti. Najbolji izbor je maslac i kvalitetna rafinirana ulja, primjerice ulje od uljne repice ili maslinovu ulje.
Žitne kašice
Počnite s rižinim i kukuruznima kašicama. Žitarice s glutenom uvode se kasnije, obično nakon 7. mjeseca starosti. Žitne pahuljice možete pomiješati s majčinim mlijekom ili mliječnom formulom. Na tržištu su i proizvodi koji sadrže mliječnu formulu, umiješaju se jednostavno u prokuhanu toplu vodu. Žitne kašice s mlijekom primjerene su za večernji obrok, a žitne kašice s voćem ponudite djetetu za jutarnji obrok.
Meso
Meso možete ponuditi djetetu nakon 7. mjeseca starosti. Za početak je najprimjernije bijelo pileće, pureće ili teleće meso.
Riba
Bijelu ribu preporuča se uvesti nakon 10. mjeseca starosti.
Jaje
Sa žumanjkom možete početi 1-2 mjeseca poslije početka uvođenja dohrane. Djeca s alergijom u obitelji jaje trebaju izbjegavati do napunjene prve godine.
Namirnice koje nisu preporučljive u prvoj godini života:
Orašćići, bjelanjak, med, kakao, čokolada, soja, rajčica, citrusno voće, kravlje mlijeko, jagode i ostalo bobičasto voće;
Što može dojenče piti?
S dohranom poveća se i potreba po tekućini. Na početku je najbolja obična (prokuhana) voda, poslije su za gašenje žeđi primjereni i nezaslađeni biljni čajevi (primjereni dojenčadi). Valja izbjegavati sokove i ostale napitke koji sadrže previše šećera.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
BIPO KLUB – baby program vjernosti
BIPO KLUB je program vjernosti drogerije BIPA, za trudnice i roditelje s djecom do navršene 4.godine.
6
Zdravo kretanje dojenčeta
Ne preporuča se stavljanje djeteta u hodalice, pogotovo ne u one kojima pod dotiče samo vrhovima prstiju. Hodalice mogu ...
4
Poremećaji spavanja kod djece
Uzroci poremećaja spavanja su individualni, no najčešće su vezani uz dob djeteta i uz odnose djeteta s okolinom . Poneka...
3
Skokovi u razvoju
Beba koja je dobro jela i nakon jela bila zadovoljna odjednom postaje cendrava, često se budi i stalno bi bila na prsima...
3