|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Što se ne smije u trudnoći

Uredništvo Ringeraje, 22.8.2020
Kada se na testu pojave dvije crtice, mnoge buduće mame se pitaju koje navike trebaju napustiti da ne bi ugrozile novi život ili svoje zdravlje.

image
Dijete tijekom trudnoće su zabranjene.
/11


Postoji nekoliko stvari koje treba u trudnoći izbjegavati ili ih jako, jako reducirati.


Pušenje


Pušenjem u trudnoći dvostruko se poveća rizik pobačaja i veća je učestalost preuranjenog poroda. Djeca majki koje su pušile imaju u prosjeku 200 g manju težinu od ostale djece i puno su osjetljivija na raznorazne infekcije. Takoder je kod njih veća učestalost sindroma iznenadne smrti dojenčeta (SIDS).


Alkohol


Iako puno ljudi misli da jedna čašica u trudnoći ne šteti bebi u trbuhu, alkoholna pića je bolje izbjegavati jer nema točnih podataka o tome kolika minimalna količina alkohola može dovesti do oštećenja embrija. Poznato je jedino da je redovito uživanje alkohola u velikim količinama štetnije od povremenih malih količina. Ali i manje količine alkohola mogu uzrokovati smetnje u rastu kao i oštećenja u razvitku lubanje, lica, te duševne smetnje.


Dijeta


Dijete tijekom trudnoće su zabranjene. Smanjeni unos kalorija je štetan i za buduću majku i dijete. Preporučljiva je punovrijedna i raznovrsna prehrana s proizvodima od cijelovitih žitarica, s puno svježeg voća i povrća, s manjim količinama mesa i ribe i uzimanje puno tekućine.


Jesti za dvoje
 

Mnogo trudnica za vrijeme trudnoće povremeno dobiva prave napade gladi. Sigurno su vam poznati gušti za krastavcima i sličnim. Ali jesti za dvoje nije baš dobro, preveliki unos kalorija u trudnoći i time povezani prekomjerni dobitak na težini povećavaju mogućnost trudničkog dijabetesa i gestoze. Prehrana trudnice treba biti raznovrsna s puno svježih namirnica. Ne pretjerujte sa slatkišima i premasnom hranom!
 

 

PROČITAJTE JOŠ: Malo o debljanju

 

Sport


Trudnice trebaju izjegavati sportske aktivnosti gdje je veća mogućnost ozlijeda kao što su rolanje, skijanje ili jahanje. Također nisu primjereni sportovi s puno skakanja kao što su tenis, rukomet, nogomet i slični sportovi s loptom. Dozvoljeni u trudnoći su šetanje, jogging (ako ste trčali i prije trudnoće) i plivanje.

Tijekom cijele trudnoće je zbog visokog rizika dekompresije fetusa zabranjeno ronjenje na bocu.


Daleka putovanja


Daleke, ekzotične destinacije s niskim medicinskim i higijenskim standardom u trudnoći nisu preporučljive. Izbjegavati je potrebno krajeve gdje je veća učestalost malarije i hepatitisa A, B, D i E. Zaštitno cijepljenje je moguće jedino prije trudnoće.


Lijekovi


Kod uzimanja lijekova u trudnoći potreban je oprez. Aspirin je npr. u zadnja tri mjeseca trudnoće poptuno zabranjen. Najvažnija pravila što se tiče uzimanja lijekova su:

Prije uzimanja bilo kakvog lijeka posavjetujte se s vašim ginekologom!
Nemojte uzimati više lijekova od jednom i uzimajte ih uvijek u najmanjoj djelotvornoj dozi!
Oprez je potreban  i kod lijekova na biljnoj bazi!
 
Prije propisivanja lijeka će liječnik uvijek prvo razmisliti da li je korist uzimanja lijeka veća od potencijalnog rizika.



KOJE NAMIRNICE SU ZABRANJENE U TRUDNOĆI:

Svježi sirevi


Produkti iz nepasteriziranog mlijeka su za vrijeme trudnoće strogo zabranjeni. Sirevi iz neprerađenog mlijeka mogu sadržavati bakteriju listeriju koja može uzrokovati listeriozu. Infekcija listerijom može izazvati pobačaj ili rađanje mrtvog djeteta.
Izbjegavajte sireve romadur, roquefort, camembert, brie, ricottu i fetu, školjke i plodove mora.

Sirovo meso


Zbog mogućnosti zaraze toksoplazmozom u trudnoći je zabranjeno uživanje sirovog mesa.
Više o sprječavanju zaraze pročitajte ovdje:
http://www.ringeraja.hr/oksoplazmoza_283.html

Sirova jaja


Da bi izbjegli zarazu salmonelom za vrijeme trudnoće nemojte jesti namirnice sa sirovim jajima kao što su tiramisu, neke vrste sladoleda ili krema.

Kava, cole i čaj


Pretjerani unos kofeina u trudnoći može povećati rizik za manju tjelesnu težinu djeteta i prijevremeni porod. Umjereni unos kofeina (do 300mg dnevno) ne utječe na razvoj djeteta. To su otprilike tri šalice kave dnevno. Ne zaboravite paziti ni na čajeve, kakao ili colu. Jedna čaša cole sadrži i do 70 mg kofeina.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Jesmo li zaista prestare za trudnoću nakon...
Ne želiš bebu poslije 35.? U redu, ali nemoj reći da si stara! Postoji bezbroj razloga za rađanje djece poslije trideset...
6
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
6
Jeste li već preuzele svoj poklon paket u ...
Za sve trudnice i roditelje djece rođene nakon 1.1.2023. pripremili smo prigodne pakete s pogodnostima i poklonima, a sv...
5
Za ugodan san u trudnoći
Kako vaša trudnoća napreduje, umorniji ste i imate sve više poteškoća sa spavanjem. Budući da vaše tijelo radi dan i noć...
4





Anketa

Povratak na posao nakon rodiljnog dopusta.
Admin

S kojim izazovima se susrećete pri povratku na posao nakon rodiljnog dopusta?

Oznake

Sve najbolje!