|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Iako roditelji svom djetetu uvijek žele sve najbolje, oni svojim neznanjem i nepažnjom mogu dovesti do karijesa mliječnih zubi već u najranijoj dobi. To je karijes bočice, cirkularni karijes ili tzv. tješeći karijes.

image
Karijes najranije dobi
/11


Karijes najranije dobi

Briga za zube vašeg djeteta počinje u trudnoći, a briga o njihovoj higijeni počinje nicanjem zuba u otprilike 4-7 mj. života.

Znamo da na čistim zubima ne može nastati karijes pa stoga moramo spriječiti zadržavanje naslaga hrane na tek niknulim zubima, jer se na njima uz pomoć bakterija iz sline stvaraju kiseline koje uzrokuju oštećenje cakline zuba te uzrokuju nastanak karijesa .

Nakon svakog obroka zubiće obrišemo gazicom namočenom u topli čaj od kamilice ili kupimo vlažne maramice namijenjene za higijenu mliječnih zuba. Kasnije majka pere zube djetetu mekanom dječjom četkicom, u početku bez paste za zube (jer dijete ne zna pljuvati), a kasnije s dječjim kalodontom. Sa 24 mjeseca dijete uči samo prati zube, polako usvajajući higijenske navike oponašajući odrasle, naravno uz pomoć i kontrole odrasle osobe.

Iako roditelji svom djetetu uvijek žele sve najbolje, oni svojim neznanjem i nepažnjom mogu dovesti do karijesa mliječnih zubi već u najranijoj dobi. To je karijes bočice, cirkularni karijes ili tzv. tješeći karijes.

Dijete koje plače roditelji najčešće smiruju bočicama sa zaslađenim čajem, mlijekom ili sokom ili dudicom namočenom u šećer ili med. To je najopasnije po noći jer je smanjeno lučenje sline koja ispire zube pa se na zubima stvaraju ljepljive naslage u kojima se uz pomoć bakterija šećeri pretvaraju u kiseline koje oštećuju caklinu zuba. Osim noćnog hranjena za zube je opasno i cjelodnevno nošenje bočice u ustima i sl.

 

PROČITAJTE JOŠ: Slomljen zub, hitno po pomoć!



Iako je dojenje najbolji način prehrane djeteta, dugotrajno noćno dojenje pri kojemu dijete zaspi uzrokuje slične probleme kao i noćno hranjenje bočicom jer se laktoza iz majčinog mlijeka također razlaže na kiseline. Da bi to sprječili s dojenjem bi trebali prestati s 12-14 mjeseci.

Pitate se otkud bakterije u dječjim ustima. U njima prvobitno nema bakterija, do infekcije dolazi putem sline najčešće majke koja u svoja usta stavlja bočicu, dudicu ili žlicu. Što majka ima veću razinu bakterija koje uzrokuju karijes u slini (streptoccocus mutans i dr) to je veća vjerojatnost infekcije djeteta tim bakterijama i nastanak karijesa.

Mliječni zubi prekriveni su tankim slojem cakline koja je slabije mineralizirana, ispod nje nalazi se vrlo porozan dentin s manjom sposobnošću obrane i velikom pulpom pa to doprinosi bržem širenju karijesa i čestoj pojavi komplikacija karijesa mliječnih zuba.

Karijes bočice uranom stadiju prepoznat ćete kao mutno bijele mrlje,a kasnije i linije uz vrat zuba, blizu zubnog mesa. Najčešće su zahvaćeni gornji prednji zubi. Na donjim zubima se rjeđe pojavljuje jer su oni zaštićeni jezikom koji zajedno sa slinom uklanja ostatke hrane i tekućine.

U kasnijoj fazi nastaju sitna udubljenja koja se spajaju i šire kružno oko vrata zuba i ne daju veće simptome. Širenjem karijesa u dublje slojeve zuba sve do pulpe (živca) mogu nastati upale, bolovi, oticanje, a posljedica velikih defekata je pucanje krune pa tako ostaju samo crni korjenčići.

 

 
Sprečavanje karijesa bočice

Svijesti roditelja o važnosti oralnog zdravlja djeteta može spriječiti nastajanje karijesa bočice.

1. Dojenje je najjeftiniji i najbolji način prehrane djeteta i poticaj za pravilan rast i razvoj čeljusti

2. Ne spavati sa bočicom ili dati djetetu bočicu sa običnom vodom umjesto mlijeka ,čaja,soka ili sl.

3. Smanjiti konzumaciju slatkiša

4. Redovita i pravilna higijena

5. Redoviti posjeti stomatologu i pravovremena sanacija mliječnih zuba

6. Fluoridacija povećava otpornost cakline

 

PROČITAJTE JOŠ: Kako djetetu pomoći pobijediti strah od doktora

 
Posljedice karijesa bočice


Karijes bočice može ostaviti posljedice na mliječnim ali i na trajnim zubima.

1. Prehrana - Razoreni mliječni zubi onemogućuju usitnjavanje hrane što otežava probavu i može usporiti rast djeteta.

2. Govor - Zbog gubitka prednjih zubi govor djeteta može biti nejasan jer dolazi do poremećaja u izgovoru slova R, S, V, Z.

3. Bol - Zubi uništeni karijesom uzrokuju bol, oticanje, krvarenje i zadah, a infekcija može oštetiti i zametke trajnih zubi.

4. Nepravilan položaj trajnih zuba može biti uzrokovan preranim gubitkom mliječnih zuba koji čuvaju mjesto za trajne nasljednike.

5. Guranje jezika u prazan prostor može uzrokovati guranje novo izniklih zuba van zubnog niza.

6. Psihološke promjene - Dijete se loše osjeća zbog narušene estetike tj izgleda što može uzrokovati povlačenje u sebe ili pojačanu aktivnost sa željom da skrene pažnju sa svojih zuba na druge vrline ili ljubomoru na vršnjake s lijepim zubima.                                                                               

 

Liječenje karijesa bočice

U ranoj fazi karijesa bočice demineralizirane mrlje mažemo preparata fluora uz promjenu prehrambenih navika i higijenu.

Kod većih i dubljih lezija zub treba sanirati uklanjanjem omekšanih karioznih tkiva i ispuniti ispunima naravno ukoliko je dijete dovoljno zrelo za zahvat i uz veliku potporu i suradnju roditelja.

Kad se javi bol i oticanje, zub treba trepanirati (probušiti) a upalu smiriti antibioticima. Kod učestalih jakih upala (abscesa) zub je potrebno izvaditi što se najčešće izvodi u općoj anesteziji.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

BLOG: Nezgodna pitanja, nezgodni odgovori
Neke se stvari u svijetu odraslih podrazumijevaju i razumiju bez riječi, no kad ih moramo objasniti djeci, tada nailazim...
6
O potomstvu
Kad ja budem imao djecu...
6
Izradite Lego kostim za maškare!
Kupovni kostimi za maškare znaju biti skupi, loše kvalitete, a i djeca ih brzo prerastu...
6
Maškare - ideje za šminku
Još malo i stiže nam fašnik ili poklade, dolaze maškare, male i velike. Da bi bile male maškare što originalnije smo za ...
6





Anketa

.
пеперутка16

.

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!