|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj osobni kalendar?
PRIJAVI SE i primati ćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-mail adresu.

Razvoj djeteta: Zdravlje

Povišena tjelesna temperatura
Prije ili kasnije ćete se susresti s povišenom tjelesnom temperaturu kod svoga djeteta. Najčešći razlog su infekcije dišnih putova. Uzrok mogu biti i bakterijske infekcije ili previsoka temperatura zbog vanjskog izvora vrućine. Drugi razlozi su rijetki.
Najčešće ćete povišenu tjelesnu temperaturu primijetiti već s dodirom djetetovog čela, još sigurniju ocjenu će vam dati dodir čela s usnama (poljubac na čelo). Svoj osjećaj možete potvrditi s mjerenjem temperature klasičnim ili digitalnim termometrom. Temperaturu možete izmjeriti ispod pazuha, u ušima ili u anusu. Ako mjerite rektalno trebate znati da je temperatura za stupanj viša nego ako mjerite ispod pazuha ili u uhu.

Kada je potrebno snižavanje temperature?
Važno je znati da povišena tjelesna temperatura ima koristan učinak u borbi protiv infekcija, zbog toga nije preporučljivo snižavati ju ako je ispod 38,5° C (mjereno ispod pazuha ili u uhu). Ako temperatura naraste iznad 39° C povećaju se i njezini negativni efekti, zbog toga ju u tom slučaju trebate snižavati. Prvo se pobrinite da je dijete u prozračenom prostoru s temperaturom oko 20° C (ne u pretoploj sobi s pretoplom dekicom), obučen treba biti u pamučnu odjeću i prema potrebi pokriven s laganom dekicom ili plahtom. Možete ga hladiti i u mlakoj kupki (u kadi neka bude malo vode i polijevajte ga s njom po tijelu). Važno je da pije dovoljno tekućine jer povišena temperatura može kod dojenčadi uzrokovati dehidraciju. Preporučljivo je da kod kuće uvijek imate lijekove za snižavanje temperature kao što su čepići paracetamola ili sirup. Lijekove uvijek koristite prema uputama liječnika.
Pri prvoj povišenoj temperaturi ćete najvjerojatnije posjetiti liječnika koji će vam objasniti kako postupiti u slučaju ponovnih problema. Liječnika morate posjetiti uvijek ako vaše dojenče ima manje od dva mjeseca, ako uz povišenu temperaturu jako plače, ima kolvulzije, teško diše, ima tvrd vrat ili osip na koži, ali i u slučaju kada je uzrok pregrijanost zbog visoke vanjske temperature.

Pročitajte još

Moje dojenče
Razvojne faze
Dojenje i dohranjivanje formulom
Spavanje
Zdravlje
Mama i tata
Igrajmo se




Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!