|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj osobni kalendar?
PRIJAVI SE i primati ćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-mail adresu.

Razvoj djeteta: Razvojne faze

Držanje glavice
U trećem mjesecu života dojenče već može čvrsto uspravno držati glavicu. Vaša potpora mu treba pri podizanju. Kad leži na trbuščiću podiže glavicu i prednji dio prsnog koša. Pri tome se podupire na podlakticama, često prstima tapka po podlozi. Time učvršćuje vratne mišiće.

Većina dvomjesečne dojenčadi je sposobna uzdignuti glavicu pod kutom od 45 stupnjeva. Leže na leđima većinu vremena u nesimetričnom položaju s istegnutom nogom i rukom u smjeru pogleda i zgrčenom rukom i nogom na suprotnoj strani. Pri kraju trećeg mjeseca već leže simetrično.

Sve više otvara dlanove, pokreti ruku i nogu su sve manje nezgrapni i sve više simetrični.

Pri kraju tog mjeseca počinje zapažati svoje ruke i prste. Predmet koji mu ponudimo prima te ga ponekad i proučava. Zato mu ponudite lagane i jednostavne igračke primjerenih oblika koje može primiti. Samo pogledom ili pogledom i okretanjem glavice slijedi predmet koji ćete lagano pomicati u luku pred njegovim licem u svim smjerovima. Pokušajte!

Interes za okolinu
Za vrijeme hranjenja s velikim interesom proučava mamino lice. Isto tako ima sve veći interes za svoju okolinu.
Pri kraju mjeseca počinje istraživati svoje tijelo - pogledava si rukice i igra se s prstićima, vokalizira, pušta mjehuriće sline, dotiče uho, spolovilo i druge dijelove svoga tijela. Tim istraživanjem postaje svjesno samoga sebe.

Dojenče voli dnevnu rutinu jer tako zna što slijedi. Osmijehom, nemirom ili glasanjem se odaziva na poznate situacije, na primjer pri pripremi za hranjenje ili kupanje. Sada već vidno pokazuje da uživa u kupanju i ostalim nježnostima, kao i u druženju s roditeljima.

Komunikacija dojenčeta
Već u ranom razdoblju života dojenče može pokazati kada treba pažnju i nježnost kao i kada je pažnja roditelja prekomjerna i kada želi malo vremena za sebe. Kada želi vaše društvo to će vam pokazati kontaktom očiju, osmijehom ili glasanjem. Kada mu je društva dosta to će pokazati plačem i zijevanjem, a malo stariji i skretanjem pogleda i odguravanjem roditelja.

Iz razloga što je svako dojenče jedinstveno, svako ima svoj način iskazivanja potreba i svoj način uspostavljaju komunikaciju s roditeljima. Još uvijek je plač njegov glavni način izražavanja želja i potreba. Odazivanje na signale dojenčeta i zadovoljavanje njegovih potreba je temelj razvoja djetetovog samopouzdanja i kasnije samostalnosti.

Osmijeh
Tromjesečno dojenče već pokazuje ugodu i s osmijehom. Uživa kada mu roditelji posvećuju pažnju, kada s njim razgovaraju, dodiruju ga i grle. Razveseli se i kada ugleda poznato lice. Tada se odaziva osmijehom i gugutanjem. U ovoj dobi već se glasa samoglasnicima (vokaliziranje).
Dojenče ima s voljenom osobom ili više njih još povezaniji odnos i u maminom ili tatinom naručju se najbrže utješi.

Pročitajte još

Moje dojenče
Razvojne faze
Dojenje i dohranjivanje formulom
Spavanje
Zdravlje
Mama i tata
Igrajmo se




Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!