|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Porođajna doba

4.5.2010
Trudove možemo usporediti s trčanjem maratona. Zovu se trudovi jer ste zapravo teška trudbenica.
Ključne riječi:

image
/11


Prvo porođajno doba

Prvo porođajno doba je razdoblje u kojem se maternica steže i gura plod prema grliću koji se postupno otvara. Grlić je zbog potrebe vrlo jak mišić i potrebno je mnogo tiskanja kako bi se otvorio, još više ako se radi o prvom porođaju. Radi se o sporom procesu koji traje mnoge sate i važno je da se odvija lagano kako bi se majčino tijelo prilagodilo i širilo bez ozljeda. Proces je spor i zato što se beba giba prema dolje kroz „porođajni kanal“, kroz otvor koji tvore majčine zdjelične kosti. Zdjelična kost oblikovana je kao zdjela s kružnim otvorom na dnu. Potiskivanje bebe kroz porođajni kanal važno je jer istiskuje amnionsku tekućinu - „vodu“- iz bebinih pluća kako bi ona bila prazna i spremna primiti zrak kad se beba rodi i prvi put udahne. Ako se ovo ritmičko istiskivanje pluća ne dogodi, kao npr. kod carskog reza, beba se muči udahnuti i postoji povećan rizik od nastanka ozbiljnog stanja koje je poznato kao respiratorni distresni sindrom.
Ponekad je bebina glavica malo veća od otvora u zdjeličnim kostima majke. Tijekom prvog stupnja trudova, bebina se glava postupno „ukalupljuje“ pomoću kontrakcija i tako može proći. Bebina lubanja nije jedna kost, nego skupina kostiju koje su međusobno povezane poput slagalice. Mekše su nego u odrasle osobe jer još nisu kalcificirane. Kad bi bebina glava bila potpuno okrugla, bila bi prevelika za otvor u zdjeličnoj kosti majke. No ona se prilagođuje kalupu. Kad se postupno potiskuje tijekom više sati, oblik lubanje mijenja se bez štetnih posljedica za mozak. Kontrakcije stoga služe i za potiskivanje bebine glave kroz zdjelicu i time postupnu promjenu njezinog oblika.
Važno je da se prilagodba glave odvija postupno kako ne bi došlo do pretjeranog pritiska na bebin mozak i uzrokovalo oštećenje. Bebina glava brzo se vraća u normalni oblik nakon porođaja, pa ako trudovi nisu bili nečim požurivani, neće biti nikakve štete.
Kada ići u bolnicu? To ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući i to koliko vam treba da dođete do bolnice, je li to prva beba (u tom slučaju trudovi obično traju značajno dulje), je li vam ugodno još malo ostati kod kuće i bez paničarenja čekati te ima li nekog u vašoj blizini. Ako požurite u bolnicu s prvim kontrakcijama, najvjerojatnije će vas poslati kući, a to je frustrirajuće i poražavajuće iskustvo. Mjerite kontrakcije još neko vrijeme. Ako su uredne i pojavljuju se dvije ili više njih u razdoblju od deset minuta, vrijeme je da pođete. Prvo nazovite bolnicu i provjerite s dežurnom sestrom ili primaljom. Pitajte za savjet. Boravak kod kuće tijekom ranog stupnja trudova ima prednosti i rezultira s manje nepotrebnih intervencija. Ako vas to pak čini nervoznom, može potaknuti osjećaj straha, i u tom slučaju ostanak kod kuće nije prednost.
Presudno je da između kontrakcija maternice postoji pauza opuštenosti. To je zato da beba u predahu dobije kisik i potrebne hranjive tvari preko pupčane vrpce. Prije nego dođu do pupčane vrpce, kisik i hranjive tvari prolaze stijenku maternice, do posteljice. Kad se maternica steže, ništa ne može proći kroz stijenku i na taj način beba privremeno ostaje bez kisika. Kisik i hranjive tvari dopiru preko stijenke maternice, posteljice i pupčane vrpce do bebe samo u prekidima između kontrakcija.
Liječnik ili primalja mogu odrediti stanje bebe i moguću opasnost pomoću fetalnog stetoskopa (fetoskop) kojim mjere otkucaje bebinog srca između kontrakcija. Postoje rasprave o tome koliko često to treba učiniti, ali svi se slažu oko toga da je potrebno. Čak i Američki zbor opstetričara i ginekologa (American College of Obstetricians and Gynecologists - ACOG) potvrđuje da je fetoskop jednako učinkovit kao i elektronski fetalni monitor. Cilj je utvrditi da srčani ritam nije poremećen, što znači da beba sve dobro podnosi. Liječnik ili primalja provjeravaju vaše stanje provjeravajući krvni tlak, puls, boju kože, disanje i budnost.
Kontrakcije maternice variraju u intenzitetu i mogu biti vrlo bolne. Trudovi su presudni dio porođaja jer pokreću povratni mehanizam koji potiče mozak u slanju hormona prema maternici i tako potiču porođaj. Kad taj osjet izostane, kao kad žena, naprimjer, dobije epiduralnu anesteziju, tijek porođaja može se usporiti, pa čak i stati. Zbog toga mnogi stručnjaci radije pomažu ženi u savladavanju boli nego da je zaustave.
Svako uplitanje može uzrokovati niz posljedica i zato se mora pažljivo procijeniti.

Drugo porođajno doba


Prijelaz počinje kad žena prelazi iz prvog porođajnog doba u drugo. Kad se omekšali grlić maternice kontrakcijama otvori do promjera od 10 centimetara, beba je spremna započeti ostatak puta kroz rodnicu i  kroz otvor zdjeličnih kostiju izići u svijet. Taj put predstavlja drugo porođajno doba.
Iz vizure nekoga tko se nalazi u prostoriji, najdramatičnija je stvar koja najavljuje drugo porođajno doba nagla potreba rodilje da „istiskuje“ bebu iz tijela. I opet, to je refleks živčanog sustava koji rodilja ne kontrolira. Njezino tijelo to čini samo u pravo vrijeme.
U proteklim vremenima vjerovalo se da je ponekad dobro rodilji savjetovati da ne istiskuje, naprimjer ako liječnik još nije stigao, no sada znamo da rodilja mora istiskivati kada joj tijelo to priopći. Ako vam se povraća, nikakva sila na svijetu neće vas u tome spriječiti. Poticaj za istiskivanje djeteta jednako je snažan. Pokušaj da se u ovom stadiju porođaja potiskivanje zaustavi, da bi možda liječnik stigao, velika je pogreška. U to se vrijeme u tijelu žene događa cijeli niz složenih reakcija koje vode do sigurnog izlaska bebe u svijet.
Žena u drugom porođajnom dobu treba ohrabrenje. Primalja, partner ili liječnik čine najbolje ako daju poticaje kao: „Dobro radiš“, „To je dobro“ ili „Samo tako nastavi“. Nitko ne treba ni pokušati pritiskati trbuh žene kako bi ubrzao izlazak bebe. Možda bi netko trebao uzeti ogledalo i držati ga među vašim nogama kako biste mogli vidjeti bebinu glavicu ili kosicu. U ovom se stadiju bebina glavica pomalja kroz međicu i svatko je može vidjeti. To je uistinu čudesan i dojmljiv prizor.
Postoji još jedan važan razlog da ne žurimo kroz drugo porođajno doba. Rodnica se mora raširiti dovoljno kako bi glavica prošla. Glavica je najveći dio djeteta, pa kad ona prođe, ostatak je tijela slijedi vrlo lako i brzo. Rodnica se treba širiti polako kako bi se smanjila opasnost od trganja tkiva. Ako se bebinoj glavici omogući da izađe polako, međica se neće poderati. Ako se drugo doba požuruje, najvjerojatnije će doći do razderotina. Zato su donedavno mnogi liječnici rezali međicu. Sada znamo da to nije nužno.
Kad rodilja potisne, glavica izviri, a kad je kontrakcija gotova, malo se povuče. Kod svakog potiskivanja i izvirivanja, međica se širi dok se konačno ne otvori. Kosti i tkiva žene napravljeni su da puste bebu van, samo treba dovoljno vremena. Normalno, struktura kostiju kod rodilje ne predstavlja problem ako se ona tijekom života primjereno hranila.
Prije su liječnici mislili da drugo porođajno doba ne treba trajati dulje od dva sata. Bojali su se da dijete neće imati dovoljno kisika. Kada bi predviđena dva sata istekla, navalili bi i pokušali izvući dijete van. Sada znamo da je to bila pogreška. Sve dok su majka i dijete u redu, nema ograničenja u trajanju drugog porođajnog doba. Pogotovo kod prvog djeteta, ovo razdoblje može trajati satima bez teškoća.
Većina najekstremnijih intervencija kod današnjih porođaja događa se jer je liječnik nestrpljiv. U bolnicama je uobičajena praksa u postavljanju pravila kako dugo može drugo porođajno doba trajati prije nego što liječnik intervenira. Imajte na umu da se takva pravila protežu i na porođajne centre koji se nalaze u sklopu bolnica, iako primalja pomaže u porođaju. Jedna izvanredna znanstvena studija pokazala je kako je gledanje na sat velika pogreška. Sve dok su majka i beba dobro, a tijek porođaja pokazuje napredak, mjerenje vremena predstavlja neosnovani razlog za žurbu.
Negdje tijekom zadnjih nekoliko tjedana trudnoće, beba se smješta dublje u područje zdjelice, uglavnom glavom prema dolje. Ako to nije slučaj, pomagači u porođaju pokušat će okrenuti bebu. U drugom porođajnom dobu bebina se glavica rotira. Kad uđe u porođajni kanal, bebino se lice okrene i prilagodi liniji zdjelice. Na glavici su različita zakrivljenja i ona se okreće na način da nađe put najmanjeg otpora. Obično se glavica okrene licem prema kralježnici ili naprijed prema stidnoj kosti.
Kad je beba spremna izaći, nalazi se u drugačijem položaju nego što se nalazila u prvom porođajnom dobu. Dogodila se promjena u obliku glavice, promjena u položaju glavice, tekućina iz pluća je istisnuta, a grlić maternice, rodnica i međica rastegnuti. Sve ove promjene zahtijevaju dosta vremena.

Treće porođajno doba

Beba je rođena - izašla je iz majčina tijela - no još je uvijek spojena pupčanom vrpcom koja se proteže kroz rodnicu, u maternicu i tamo je spojena na posteljicu. Neki ljudi misle da je važno odmah prerezati vrpcu, no znanost ukazuje na suprotno. Pupčana vrpca pulsira i pumpa krv u tijelo djeteta, a to je vrijedna krv, poput završne transfuzije. Najbolje je pričekati dok pupčana vrpca ne prestane pulsirati, što traje nekoliko minuta, pa onda prerezati vrpcu. U trenutku porođaja dijete udahne zrak, pluća se šire i nakon toga može samostalno disati. Kako prije toga beba nije disala kroz nos i usta, može biti sekreta koji smeta. To se jednostavno ukloni brisanjem gazom.
Ako su liječnik ili primalja posumnjali na manjak dovoda kisika tijekom porođaja, iz pupčane se vrpce može, dok je još spojena s bebom, uzeti uzorak krvi i poslati na pretragu u laboratorij.
Znanstvena istraživanja ukazuju na to da je bebu najbolje odmah nakon porođaja dati majci i nikako je ne odvajati od majke. Brojni se temeljni procesi u majke i djeteta događaju u prvim minutama nakon porođaja. Ako u to vrijeme majka drži svoje dijete, sve se događa mnogo jednostavnije. Bebu treba brzo pregledati. Ako bebu stavimo na majčina prsa ili trbuh, bit će ugodno utopljena za vrijeme pregleda. Ne samo da i majka nešto iz toga može naučiti, nego se i brže vezuje za svoju bebu.
Beba dobiva bodove (Apgar) koji se temelje na disanju, srčanom ritmu, mišićnoj napetosti, refleksu podražaja i boji kože. Svaka mjera donosi bodove. Najbolji rezultat je deset bodova. Apgar se uzima minutu, pet minuta i potom ponekad deset minuta nakon porođaja. Ako je koža neposredno iza porođaja plavkasta, što ukazuje na nedostatak kisika, novorođenče bi moglo dobiti sedam ili osam bodova. No ako koža zadobije ružičastu boju nakon pet ili deset minuta, bodovi se penju na deset i novorođenče se smatra potpuno zdravim.
U to je vrijeme najbolje prinijeti novorođenče prsima koja su puna posebne tekućine koja se zove kolostrum i sadrži velike količine važnih hranjivih tvari prilagođenih upravo potrebama novorođenčeta. Tu su i antitijela koja će pružiti zaštitu od mnogih štetnih mikroorganizama. Usto, dobro je znati da grudi proizvode mlijeko samo kada se ono troši, pa prvo sisanje kolostruma potiče proizvodnju mlijeka. Nekoliko minuta nakon izlaska bebe, posteljica se odvaja od maternične stijenke i izlazi kroz rodnicu, obično zajedno s manjom količinom krvi. Ovime treće porođajno doba završava i porođaj je okončan.
U trećem porođajnom dobu postoji rizik od krvarenja, iako nije velik. Nakon što se placenta odvoji od stijenke maternice, ostavlja za sobom osjetljivo područje gdje su bile spojene krvne žile posteljice. Jedini razlog što žena ne krvari je taj što se maternica odmah nakon porođaja steže. To sprečava izlazak krvi iz odvojenih krvnih žilica. Dojenje potiče taj proces. Daje se i injekcija za brže stezanje. Liječnici i primalje obično daju injekciju lijeka koji se zove oksitocin, a koji se daje i za poticanje trudova (vidi šesto poglavlje za više podataka). Krvarenje koje je rezultat nesposobnosti maternice da se stisne može biti posljedica premora maternice ili pretjerane stimulacije lijekovima za rastezanje.
Stezanje maternice također tjera posteljicu iz tijela. Izlazak posteljice je spontan i obično se dogodi unutar petnaest minuta od porođaja.
Rodilja u zadnjoj fazi porođaja treba nekog uz sebe. Dobri pomagači stoje i promatraju. Kada je treće porođajno doba završeno, a žena je rodila kod kuće, treba nekog tko će po potrebi za nju obaviti telefonske razgovore. No više ne treba stručnu pomoć.
Više o bodovanju i njezi novorođenčeta možete pročitati u jedanaestom poglavlju koje se zove  „Dobrodošla u svijet! Bolnička njega usmjerena na bebu“.

Korisni porođajni položaji

Najbolji položaji za rađanje su stajanje, sjedenje i čučanje, drugim riječima vertikalni položaji. Horizontalni položaji, pogotovo kad se leži ravno na leđima najgori su mogući položaji za rađanje. Horizontalni položaji, uključujući polusjedeći položaj, jako opterećuju trtičnu kost, pritišću bebinu glavicu uz majčinu aortu (velika arterija koja posteljicu opskrbljuje krvlju) i tako smanjuju dovod krvi djetetu i prisiljavaju majku da rodi „uzbrdo“, protiv gravitacije. Usto smanjuje otvor zdjelice i majci otežava potiskivanje bebe.
Kad je dovoljan broj opstetričara priznao da je horizontalni položaj štetan, počelo se s dizajniranjem posebnih kreveta i stolica. Sva su takva pomagala mehanička, izrađena od metala, dosta složena i omogućuju određeni broj položaja. Možete ih koristiti za podizanje nogu, glave, ležati na strani s jednom podignutom nogom i slično. Također možete izabrati jednostavniji izum kao što je vrećasta fotelja, specijalna drvena stolica za rađanje ili stolica sa zaobljenim sjedalom, podignutim rubom i ugrađenim drškama za lakše održavanje ravnoteže.
Dok vertikalni položaj omogućava lakši i sigurniji porođaj, mogućnost kretanja pruža udobnost. Vi sami najbolje osjećate što se događa u vašem tijelu. Beba se tijekom porođaja miče, a tako biste trebali i vi kako biste se prilagodili osjetima pritiska i na taj način olakšali porođaj.
Svaka majka i beba tvore jedinstvenu fiziološku cjelinu. Kako se porođaj odvija, odgovarat će vam ovaj ili onaj položaj. Neke rodilje više vole biti oslonjene na ruke i koljena, neke radije stoje s partnerom, doulom ili nekim drugim tko ih podržava s leđa. Neke će odabrati porođajnu loptu i prebaciti se preko nje u poluklečeći položaj ili leći postrance. Svaki položaj ima neke prednosti:

Čučanje: Otvara zdjelicu i koristi prednosti gravitacije. Može zahtijevati manje potiskivanja, pomaže okretanje i silazak bebe.

Poluoslonjen položaj: Dobar položaj za odmor koji donekle koristi prednosti gravitacije. Korisniji za pregled, manje koristan za tiskanje u izgonu.

Uspravno sjedenje
: Još jedan položaj koji je dobar za odmor i donekle koristi prednosti gravitacije. Dobar položaj za masiranje leđa rodilje. Ako sjedite na stolici za rađanje ili toaletu, a ne na elastičnoj lopti, imat ćete čvršću podlogu za odupiranje.

Stajanje na koljenima i rukama
: Može pomoći u olakšanju bolova u križima tako što se dijete pomiče naprijed, no u načelu ne koristi prednosti gravitacije. Pomaže u rotaciji bebine glavice iz dorso-posteriornog položaja, kad je beba licem okrenuta prema stidnoj kosti, a ne kralježnici.

Ležanje na boku
: Dobar položaj za odmor. Može usporiti porođaj koji se odvija prebrzo. Gravitacijski neutralna pozicija, može pomoći u sprečavanju nastanka razderotina.

Porođaj u vodi
: Podrazumijeva to da se dijete rađa dok rodilja sjedi u velikoj kadi punoj tople vode. Postupak je predviđen da olakša izlazak djeteta u svijet. Prema znanstvenim dokazima to je izvanredno siguran izbor za one koji ga žele iskusiti, ali uz uvjet da je prisutna stručna osoba.

Neki zahvati mogu ograničiti kretanje rodilje. To su sustavi za infuziju, elektrode kod elektronskog praćenja ploda, epiduralni kateteri, da ne spominjemo da će kod epidurala žena biti privremeno oduzeta od struka nadolje. Kod prirodnog porođaja kod kuće ili u porođajnom centru koji nije u sklopu bolnice, ništa se od ovog neće događati. No to su postupci koji su u bolnicama uobičajeni.

Hranjenje i nadoknađivanje tekućine


Znanstveni dokazi upućuju na to da tijekom porođaja trebate hranu i piće kako biste se bolje osjećali i bili izdržljivi. Naravno, ne morate jesti ako niste gladni. Ali ako ste gladni, svakako jedite! Možete prezalogajiti u prekidima trudova. Zamislite da ste atletičar koji treba kalorije za uspjeh. Treba piti kad god vam to odgovara. Treba unijeti dosta tekućine jer ćete se satima znojiti kao ludi.
Trudove možemo usporediti s trčanjem maratona. Zovu se trudovi jer ste zapravo teška trudbenica. Često mokrenje tijekom porođaja potpuno je normalno. Kad čitate zapis elektronskog praćenja ploda u bolnici, nailazite na brojne prekide iz istog razloga.
U bolnicama ne dopuštaju jelo i piće stoga što svaku rodilju, ne samo onu s komplikacijama, tretiraju kao pacijenta za kirurgiju. Zato rodilja obično dobije intravenoznu infuziju radi nadoknađivanja tekućine. Ideja o suzdržavanju od hrane i pića kod pacijenata potječe od mogućnosti da pacijent tijekom operacije povrati i uguši se kad sadržaj prodre u pluća. Danas sa sigurnošću znamo da ta opasnost ne postoji kod porođaja. Normalan porođaj nije operacija. Jedini razlog za primjenu intravenozne infuzije može biti taj da rodilja povraća i ne može zadržati tekućinu.
Možda će vam ponuditi ledeni čips. Premda je to lijepa gesta, nije dobar način nadoknađivanja tekućine. Trebat ćete puno više tekućine i hrane da biste dobili energiju koja vam treba. Obavit ćete mnogo teškog posla prije nego što se beba rodi. Nadajmo se da će vaša bolnica odobriti jelo i piće tijekom porođaja. Ako rađate s primaljom kod kuće ili u bolnici, to neće biti problem.
Opravdani razlozi kad se treba suzdržati od jela i pića:
- ako idete na carski rez;
- kad postoje ozbiljni znakovi poremećaja kod majke ili djeteta.

Poglavlje iz knjige „Pripremite se za porođaj: Izradite plan sigurnog i ispunjavajućeg porođaja“, dr. Marsden Wagner, OSTVARENJE;
 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
11
Moja porođajna priča
Ponukana raznim pričama i natpisima o porodu, željela bih budućim mamama ispričati svoja iskustva s poroda. Rodila sam ...
6
9 znakova koji otkrivaju spol djeteta u ma...
Neki budući roditelji ne žele saznati spol bebe, međutim, uvijek postoji malo znatiželje hoće li dijete biti dječak ili ...
5
Centar „Prirodno roditeljstvo“ NAGRAĐUJE !
Pišite srcem i osvojite jedinstvenu nagradu koja će dobro doći svakom roditelju. ...Više saznajte u nastavku
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!