|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

BLOG: Dijafragmalno disanje u trudnoći i nakon poroda

Jenny Kamber Škufca, 1.2.2021
Kao dio pripreme za porod, te za bolji oporavak nakon poroda pažnju treba obratiti i na DISANJE!

image
Kao dio pripreme za porod, te za bolji oporavak nakon poroda pažnju također treba obratiti i na DISANJE!
/11


Trudnoća i majčinstvo su predivan dio života žene i tijekom tih razdoblja žene jako paze na svoje zdravlje, na ono što jedu, kreću se, vježbaju, opuštaju se, proučavaju literaturu i potrebnu opremu za bebe.

 

Kao dio pripreme za porod, te za bolji oporavak nakon poroda pažnju također treba obratiti i na DISANJE!

 

Vrlo često dišemo prsno, na način da se prilikom udaha podižu prsa, ramena i ključne kosti. Takvo disanje nije pravilno, te može dovesti do:

- bolova u leđima, zdjelici,

- dijastaze trbušnih mišića,

- inkontinencije,

- prolapsa zdjeličnih organa,

- slabije cirkulacije,

- usporene probave,

- veće razine stresa

 

Prsno disanje

 

Tijekom trudnoće, te poslije poroda trebalo bi disati na način da se koristi DIJAFRAGMA. Dijafragma je kupolasti mišić koji dijeli prsnu i trbušnu šupljinu, te je glavni mišić za disanje. Brojne su prednosti dijafragmalnog disanja:

- stabilizira trup,

- štiti kralježnicu,

- masira trbušne organe,

- opušta prsne mišiće, trapeziuse, mišiće srednjeg dijela leđa,

- tijekom trudnoće dovodi do bolje prokrvljenosti posteljice i bolje cirkulacije prema bebi, te pomaže kod poroda

- nakon trudnoće pomaže oporavku tijela, spajanju ravnih trbušnih mišića, oporavku mišića zdjeličnog dna

 

Diafragmalno disanje

 

Da bi disali dijafragmalno potrebno je:

 

1. KORAK: Osvjestiti svoju posturu!

 

Legnite se na leđa (najbolje na pod da imate tvrđu podlogu). Noge možete podignuti na neko povišenje poput kauča. Ispod glave si stavite jastučić. I sada probajte spustiti stražnji dio rebara na pod. Zdjelicu držite u neutralnoj poziciji, nemojte je podvući. Trebali bi imati malo prostora ispod lumbalnog dijela kralježnice, a ništa prostora ispod donjeg dijela rebara.

 

VIDEO: Dijafragmalno disanje - ležeći položaj

 

Trudnice ovo disanje mogu vježbati u sjedećem položaju. Isto treba paziti da su rebra usmjerena koliko je moguće dolje prema zdjelici, te da je zdjelica neutralna (pazite da ne podvučete zdjelicu, niti da je previše ne izbacite iza)

 

VIDEO: Dijafragmalno disanje - sjedeći položaj

 

2. KORAK: Osvjestiti svoje disanje!

 

Probajte si staviti ruke bočno na donji dio rebara i zamislite da si “šaljete udah” u svoje ruke. Zamišljate si svoja rebra kako se šire u stranu i iza prema podu. Tako započinje vaše dijafragmalno disanje – pomicanjem dijafragme prema dolje. Nakon što udah usmjerite prema rebrima, pošaljite ga dolje prema trbuhu i zdjeličnom dnu. Dakle, rebra se šire u stranu, trbuh lagano prema naprijed, a mišići zdjeličnog dna se lagano opuštaju i spuštaju. Dišite na nos i pazite da rebra ne strše prema gore i da se pri udahu trbuh previše ne napuše.

 

Dijafragmalno disanje trebalo bi biti dio našeg svakodnevnog života. U početku će se nekima ovakav tip disanja činiti neprirodan ali dovoljno je par minuta dnevno vježbati dijafragmalno disanje kako bi ponovno uspostavili pravilan obrazac disanja i na taj način napraviti ćete puno za sebe i za svoje zdravlje.

 

 


 

Jenny  Jenny Kamber Škufca je voditeljica centra Mali svijet u Rijeci koji je specijaliziran za  usluge treninga u trudnoći, poslije poroda, te za baby fitness koji je namijenjen bebama kako bi poticali njihov pravilan motorički razvoj. Jenny se stalno educira na području prenatalne i postnatalne njege žena, te na području dječjeg rasta i razvoja. Tako je osim što je fizioterapeutski tehničar, ona također i voditeljica rekreacije u trudnoći educirana od strane Hrvatske udruge fizioterapeuta za zdravlje žena, porođajna edukatorica, licencirana voditeljica prenatal pilatesa, prenatal i postnatal yoge, praktikantica po BFM metodi (Baby functional movement), te s nestrpljenjem čeka nove edukacije!

Osim toga, Jenny je supruga i majka 3 predivne dječice. Svoje savjete iz područja trudnoće, poroda, poslijeporođajnog razdoblja, te odgoja djece, Jenny daje iz vlastitog iskustva koje je onda nadogradila brojnim edukacijama

Više o njoj i njenom radu možete pročitati na njenoj FB stranici i Instagram profilu.

Za dodatna pitanja možete je kontaktirati na:

jenny.kamber@gmail.com ili na tel: 098368305

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Dijete i ljubimac
S pravom pripremom dijete i ljubimac mogu jako dobro živjeti jedan s drugim.
6
Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
4
Znakovi trudnoće
Neke žene odmah primjete znakove koji ukazuju na trudnoću, dok druge ne osjećaju niti jedan od tipičnih znakova, a opet ...
3
Drugi mjesec trudnoće
Što se događa u vašem tijelu u drugom mjesecu trudnoće? (engleski video)
3





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!