Notes55 u 05:00
na temi BUY QUALITY BANK NOTES TOP CURRENCIES AVAILABLE telegram (@Ranko322) GET YOUR VALID DOCUMENTS TO TO
Na krovu nosnog ždrijela kod svakog se djeteta već od rođenja razvija nakupina limfnog tkiva koju nazivamo faringealnom tonzilom (ili trećom mandulom). Velik broj uzročnika upala ulazi u organizam preko nosa, što dovodi do bujanja treće mandule. U neke djece, katkad i zbog nasljedne sklonosti, može doći do pretjerana povećanja tog tkiva, i tada govorimo o adenoidnim vegetacijama, a katkad se javlja i kronična upala.
Koje smetnje može imati dijete?
1. Otežano i čujno disanje, disanje na usta
Kada posumnjati da je otežano disanje na nos uzrokovano adenoidnim vegetacijama?
Otežano disanje i onda kad dijete nije prehlađeno i kad nema iscjetka iz nosa, otvorena usta tijekom fizičke aktivnosti, čujno i šumno disanje noću, svakako zahtijevaju provjeru liječnika. Katkad se javljaju i nepravilnosti u ritmu disanja. Neka djeca noću imaju otvorena usta, iako dišu na nos, što je jednostavno provjeriti malim zrcalom.
2. Upale srednjeg uha i nagluhost
Upale srednjeg uha vrlo su česte u djetinjstvu. Važno je znati da svaku upalu uha prati i nagluhost različita stupnja. Stoga roditeljima djece koja imaju česte upale uha preporučujemo da obrate pozornost na sluh djeteta. Čest uzrok upalama srednjeg uha je bolesna treća mandula.
3. Promjene u glasu i poremećaji u razvoju govora
Adenoidne vegetacije smanjuju i mijenjaju rezonantni prostor u kojem se stvara glas, pa stoga govor može poprimiti nosni prizvuk. U slučaju da su kod djeteta do treće godine života prisutne dulje značajne smetnje sluha, moguće su i smetnje u razvoju govora. Neki stručnjaci povezuju ranije smetnje u slušanju s kasnijim smetnjama u čitanju i pisanju.
Kakvo je liječenje potrebno?
Ako je treća mandula velika ili ako postoje pouzdani znakovi kronične upale, a smetnje koje dijete ima su značajne i dugotrajne, nužna je operacija - tzv. adenotornija (odstranjenje treće mandule). Operacija se često može odgoditi ili čak izbjeći ispravnim konzervativnim liječenjem. Sluzavi sekret koji se katkad zadržava u stražnjem dijelu nosa ili u nosnom ždrijelu nemoguće je odstraniti i u djeteta koje zna ispuhivati nos, no može ga se razrijediti i "pogurati", tako da ga ispljune ili proguta. To se najučinkovitije provodi uštrcavanjem fiziološke otopine (0,9% NaCI) u nos ili spreja izotonične otopine koji se može kupiti u ljekarni.
Specijalist će odlučiti kad i koliko dugo liječiti dijete konzervativno, a kad je nužna operativna terapija.
Zaključak
Svako dijete ima treću mandulu, koja se počinje razvijati ubrzo nakon rođenja. Kod neke djece zbog veličine ili kronične upale može se javiti niz smetnji. Liječenje valja provoditi i konzervativno, a odluku o operativnom liječenju valja prepustiti specijalistu otorinolaringologu.
Objavljeno uz dozvolu Centra dječjeg zdravlja;
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Povratak na posao nakon rodiljnog dopusta.
Admin
S kojim izazovima se susrećete pri povratku na posao nakon rodiljnog dopusta?