|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Artikulacijske poteškoće, dislalija ili krivi izgovor glasova

Logopedski kabinet ABC, 4.5.2010
Poremećaj izgovora glasova kod djece jedan je od najčešćih razloga zbog kojega roditelji traže pomoć logopeda.
Ključne riječi:

image
/11


Takav „krivi“ izgovor glasova privlači pozornost  slušaoca ali može imati i utjecaj na razumljivost govora i otežano primanje poruke koju govornik želi prenijeti.


Poremećaj  izgovora glasova ili dislalija  može se javiti u tri oblika. To su omisija, supstitucija i distorzija. Omisija se odnosi na  nečujnu realizacija nekoga glasa, pa tako umjesto trava čujemo taava, umjesto truba –tuuba itd. Supstitucija je  zamjena jednog glasa drugim iz istog izgovornog sustava pa umjesto šuma čujemo suma, čarapa je carapa itd.  Distorzija se odnosi na  pogrešan izgovor nekoga glasa (npr. dijete kaže sunce ali kod izgovora glasa s jezik nije u pravilnom položaju pa čujemo neobičan izgovor tog glasa).


Uzroci artikulacijskih poremećaja su različiti. Možemo govoriti  o organskim uzrocima (rascjepi usne i nepca, odstupanja u građi artikulatora, gubitak sluha…) i o ostalim uzrocima (loš fonematski sluh, loš govorni uzor, nespretnost artikulatora, bilingvalizam, infantilni govor…). Kako dijete  usvaja glasove materinjeg jezika? Pri pojavljivanju i usvajanju  glasova vlada određeni red, tj. glasovi imaju svoju razvojnu liniju.  U razvojnoj liniji prvo se pojavljuju vokali (samoglasnici): a, e, i, o, u, zatim konsonanti (suglasnici): p, b, m, t, d, n, k, g.. Nadalje, dijete u dobi od tri godine može pravilno izgovarati  slijedeće glasove: j, f, v, h, l, a, e, i, o, u, a glasovi: s, z, c, š, ž, č, ć, đ, dž, r, lj, nj još mogu biti nejasni dok dijete ne navrši četiri godine. Pogrešan izgovor glasa r tolerira se do dobi  od četiri i pol godine. Nepravilan izgovor glasova tolerira se u obliku supstitucija i distorzija glasova do tri i pol ili četiri godine.. Nakon navršene treće godine života više niti jedan glas ne smije biti izostavljen u govoru (omisija). Omisije se mogu još javiti jedino  u leksičkim dislalijama, budući da dijete još uvijek nije sigurno u fonetski sastav riječi. Dijete starije od pet godina trebalo bi sasvim ispravno izgovarati sve glasove materinjeg jezika. Poremećaji izgovora ispravljaju se na individualnim logopedskim terapijama. Logopedska terapija traje najmanje pola sata  i odvija se dva do tri puta tjedno, ovisno o jačini poremećaja i o kronološkoj dobi djeteta. Za uspješnost terapije od velike je važnosti  i suradnja roditelja koja se očituje u ponavljanju i učvršćivanju onoga što je dijete naučilo kod logopeda te redovitosti pohađanja vježbi.

 
Vremenski period koji je potreban za ispravljanje nekog glasa individualan je i različit od djeteta do djeteta. Ispravljanje krivog izgovora glasova odvije se u tri faze. Prva faza je pregled i tzv: „razbijanje“ krivog izgovora glasova, druga faza je uspostavljanje novog, pravilnog izgovora, a treća faza je faza automatizacije pravilnog izgovora glasova.  Poremećaj izgovora glasova potrebno je ispraviti u ranom djetinjstvu kako se dijete s polaskom u školu ne bi susrelo s dodatnim nepotrebnim poteškoćama (teškoće kod usvajanja čitanja i pisanja, zadirkivanje vršnjaka…) ali i zbog činjenice da je vježbe imaju veću uspješnost i manje traju kod mlađe djece.

 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ideje za maske
Još ne znate kako zamaskirati vaše dijete? Predstavljamo vam nekoliko ideja za masku u zadnji tren.
25
Izradite Lego kostim za maškare!
Kupovni kostimi za maškare znaju biti skupi, loše kvalitete, a i djeca ih brzo prerastu...
24
Maškare - ideje za šminku
Još malo i stiže nam fašnik ili poklade, dolaze maškare, male i velike. Da bi bile male maškare što originalnije smo za ...
24
BLOG: Povjerenje između roditelja i djeteta
Što je to točno povjerenje između roditelja i djeteta i zašto je to važno za djetetov zdravi razvoj? Saznajte u ovom čla...
24





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!