Poremećaj izgovora glasova kod djece jedan je od najčešćih razloga zbog kojega roditelji traže pomoć logopeda.
Takav „krivi“ izgovor glasova privlači pozornost slušaoca ali može imati i utjecaj na razumljivost govora i otežano primanje poruke koju govornik želi prenijeti.
Poremećaj izgovora glasova ili dislalija može se javiti u tri oblika. To su omisija, supstitucija i distorzija. Omisija se odnosi na nečujnu realizacija nekoga glasa, pa tako umjesto trava čujemo taava, umjesto truba –tuuba itd. Supstitucija je zamjena jednog glasa drugim iz istog izgovornog sustava pa umjesto šuma čujemo suma, čarapa je carapa itd. Distorzija se odnosi na pogrešan izgovor nekoga glasa (npr. dijete kaže sunce ali kod izgovora glasa s jezik nije u pravilnom položaju pa čujemo neobičan izgovor tog glasa).
Uzroci artikulacijskih poremećaja su različiti. Možemo govoriti o organskim uzrocima (rascjepi usne i nepca, odstupanja u građi artikulatora, gubitak sluha…) i o ostalim uzrocima (loš fonematski sluh, loš govorni uzor, nespretnost artikulatora, bilingvalizam, infantilni govor…). Kako dijete usvaja glasove materinjeg jezika? Pri pojavljivanju i usvajanju glasova vlada određeni red, tj. glasovi imaju svoju razvojnu liniju. U razvojnoj liniji prvo se pojavljuju vokali (samoglasnici): a, e, i, o, u, zatim konsonanti (suglasnici): p, b, m, t, d, n, k, g.. Nadalje, dijete u dobi od tri godine može pravilno izgovarati slijedeće glasove: j, f, v, h, l, a, e, i, o, u, a glasovi: s, z, c, š, ž, č, ć, đ, dž, r, lj, nj još mogu biti nejasni dok dijete ne navrši četiri godine. Pogrešan izgovor glasa r tolerira se do dobi od četiri i pol godine. Nepravilan izgovor glasova tolerira se u obliku supstitucija i distorzija glasova do tri i pol ili četiri godine.. Nakon navršene treće godine života više niti jedan glas ne smije biti izostavljen u govoru (omisija). Omisije se mogu još javiti jedino u leksičkim dislalijama, budući da dijete još uvijek nije sigurno u fonetski sastav riječi. Dijete starije od pet godina trebalo bi sasvim ispravno izgovarati sve glasove materinjeg jezika. Poremećaji izgovora ispravljaju se na individualnim logopedskim terapijama. Logopedska terapija traje najmanje pola sata i odvija se dva do tri puta tjedno, ovisno o jačini poremećaja i o kronološkoj dobi djeteta. Za uspješnost terapije od velike je važnosti i suradnja roditelja koja se očituje u ponavljanju i učvršćivanju onoga što je dijete naučilo kod logopeda te redovitosti pohađanja vježbi.
Vremenski period koji je potreban za ispravljanje nekog glasa individualan je i različit od djeteta do djeteta. Ispravljanje krivog izgovora glasova odvije se u tri faze. Prva faza je pregled i tzv: „razbijanje“ krivog izgovora glasova, druga faza je uspostavljanje novog, pravilnog izgovora, a treća faza je faza automatizacije pravilnog izgovora glasova. Poremećaj izgovora glasova potrebno je ispraviti u ranom djetinjstvu kako se dijete s polaskom u školu ne bi susrelo s dodatnim nepotrebnim poteškoćama (teškoće kod usvajanja čitanja i pisanja, zadirkivanje vršnjaka…) ali i zbog činjenice da je vježbe imaju veću uspješnost i manje traju kod mlađe djece.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Privikavanje na tutu
Koji su koraci privikavanja na tutu? (engleski video)
3
Respiratorne infekcije
Respiratorne infekcije su najčešći uzrok posjeta pedijatrijskim ordinacijama zimi.
3
Upale dišnih puteva u dječjim kolektivima
Nakon što dijete krene u predškolsku ustanovu, uobičajeno se javljaju gotovo neprekidno curenje iz nosa i kašalj.
3
Spriječite širenje infekcije!
Pogledajte kako na jednostavan način spriječiti brzo širenje zaraze. (engleski video)
3