ojay33 u 14:28
Hodanje tijekom trudnoće
Uredništvo Ringeraje, 5.10.2022Prednosti hodanja tijekom trudnoće
Hodanje je vrlo sigurna aktivnost kojom se možete baviti svih devet mjeseci. Ako prije trudnoće niste bili aktivni, hodanjem je najlakši način da to sada postanete.
Ako ste do sada intenzivno hodali, sada možete bezbrižno nastaviti. Ali ako ste početnik, počnite polako i umjereno, svaki dan malo više dok ne dođete do 20 - 30 minuta hodanja. Prema Američkom koledžu ginekologa, možete sa sigurnošću vježbati 30 minuta dnevno, naravno, ako vaša trudnoća teče bez problema i ako imate zeleno svjetlo svog izabranog ginekologa.
Savjeti za prvo tromjesečje
Nema potrebe mijenjati dosadašnje navike. Nosite udobnu i sigurnu obuću: cipele moraju štititi vaše gležnjeve. Bez obzira na godišnje doba, pobrinite se da vaša koža bude zaštićena od sunca; ljeti nosite kapu i bocu s vodom kako biste se poprskali i rashladili. Sa sobom morate nositi i vodu za piće kako biste izbjegli dehidraciju i pregrijavanje, što može naštetiti vama i vašoj bebi. Ako je vani jako vruće i vlažno, bolje je hodati u klimatiziranom centru ili na traci za trčanje u teretani ili kod kuće.
PROČITAJTE JOŠ: Keglove vježbe
Savjeti za drugo tromjesečje
Nastavite nositi dobru obuću, zaštitite kožu od sunca i izbjegavajte dehidraciju. Vaš hod može polako postati nespretan, stoga vodite računa o pravilnom držanju kako biste izbjegli naprezanje leđa. Gledajte naprijed dok hodate. Njihajte rukama naprijed-natrag za ravnotežu i povećani intenzitet vježbanja. Dobro je ako ne hodate sami, već pronađete prijatelja ili partnera koji će vam praviti društvo i motivirati vas. Ne hodajte vani noću i pri slaboj vidljivosti, osim ako je staza dobro osvijetljena, jer se možete spotaknuti i pasti.
Savjeti za treće tromjesečje
Nastavite sa svojim rasporedom koliko god možete. Izbjegavajte duge pješačke staze ili nepoznate staze; hodajte po poznatom terenu I u blizini svog doma. Što se više bliži termin poroda, to više morate paziti da ste stvarno blizu doma ili auta, da vas ništa ne zatekne. Ako hodate sami, svakako imajte sa sobom mobitel u slučaju da vam zatreba pomoć.
PROČITAJTE JOŠ: VIDEO: 11 savjeta kako vježbati u trudnoći
Znakovi upozorenja
Nikada nemojte hodati toliko dugo da postanete potpuno iscrpljeni i umorni. Tijekom velikih napora vašem tijelu treba više kisika, ali u većoj mjeri on je namijenjen djetetu.
Ako primijetite bilo koji od sljedećih znakova: vaginalno krvarenje, otežano disanje, vrtoglavica, bol u prsima, slabost mišića, bol u zdjelici, smanjeno kretanje vaše bebe, iscjedak vaginalne tekućine (porođajne tekućine), kontrakcije, bol u donjem dijelu leđa, odmah prestanite hodati i zovite pomoć.
Preuzeto: Povzeto po: BabyCenter Medical Advisory Board, Sept 2006
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v... 4
Većina nas zna da sve ono što jedemo i pijemo tijekom trudnoće utječe na bebu, ali kakva je situacija kada su osjećaji u... 4
Jeste li i vi primijetili da vam je u trudnoći narasla noga? Pitate li se možete li svojoj bebi naškoditi tijekom seksa?... 3
Koliko je normalno i primjereno dobiti na kilaži? Postoje li sigurni načini održavanja težine za vrijeme trudnoće? Što m... 3