|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Da bi se dijete razvilo u emocionalno sposobnu osobu i da bi formiralo čvrsti karakter potrebna je emocionalna povezanost sa oba roditelja. Dok povezivanje s majkom teče nekako prirodno, za povezivanje s ocem potreban je očev trud.
Ključne riječi:

image
/11


Samo dojenjem majke već ostvaruju tu povezanost –  kontakt oči u oči, dodir, vokalizacija. To su tri primarne metode povezivanja. U prvih nekoliko mjeseci života, djeca u gotovo svim segmentima više ovise o majkama, a pred očevima je često izazov pronalaženja sadržajne interakcije sa svojim novorođenim djetetom. Veliki broj očeva tvrdi kako se osjeća više nego «van igre» tijekom tog prvog važnog razdoblja života.
 

Kad je muškarcima doista stalo do djece, oni djecu odgajaju, odnose se prema njima i podižu ih kompetentno, ali drukčije od žena. Ni lošije ni bolje – drukčije. Majke obično podižu djecu na miran, tih način koji se ponavlja i ustanovljava predvidiv ritam. Čini se da očevi, nasuprot tome, više vole aktivirati svoju djecu, postupajući s njima drukčije kad god ih podižu. Igraju se s djecom ili ih drukčije stimuliraju prije nego što ih prigrle. Ova se osobina s vremenom proširuje tako da uključi zaigraniju i inovativniju interakciju od one koju majka obično koristi pri svakodnevnoj brizi za dijete.
 
Majke i očevi imaju drukčiju interakciju sa svojom djecom u istraživalačkoj igri u prirodi. Otkrili su kako muškarci potiču znatiželju svoje djece i kako ih na osobit način ohrabruju da aktivno rješavaju fizičke i intelektualne izazove, čak i nakon prvih znakova frustracije. Otkrili su kako majke, premda potiču istraživanje, obično imaju konzervativniji pristup kad dijete pokaže znakove frustracije: one pomažu djetetu ili ga oslobađaju prepreka prije nego očevi.
 

Majke se češće igraju i uče s djecom uz posredovanje igračaka, dok očevi imaju tendenciju podučavati djecu kroz svakodnevne životne aktivnosti. Očevi su oštriji i fizički uključeniji u igranje s djecom nego majke – to je činjenica prepoznata u paradigmi «oca kao džungle i dvorane za tjelesni». Čini se da i djeca i očevi uživaju u taktilnim i osjetilnim aspektima fizičke interakcije. Očevo tijelo, za razliku od majčinog, ne igra ulogu u prenatalnom rastu, porodu i prehrani djeteta. Očevi i djeca kao da žele nadoknaditi zaostatak u tome području – odatle pozornost posvećena fizičkom igranju i konačnoj ulozi oca kao džungle i dvorane za tjelesni, koja se pruža od najranijeg djetinjstva do razdoblja prvog hoda, pa i dalje. Majka, kojoj se često čini kako je potomstvo već sasvim dovoljno iskoristilo njezino tijelo, osobito ako je dojila, najčešće manje uživa u grubljim tjelesnim igrama. Bebe to mudro manje traže od majki i okreću se ocu koji je zainteresiraniji partner.

 
Načini na koji se očevi mogu povezati s djecom:

 

1. Jedan od najboljih načina je preuzimanje aktivne uloge u dječjoj dnevnoj rutini. Jedino što otac ne može raditi je dojenje. Mijenjanje pelena i kupanje djeteta izvrsne su prilike za očeve da prodube svoj odnos s djetetom.


2. Otac može biti i prijatelj za igru.

3. Još jedan način povezivanja očeva sa svojim malenim djetetom je preuzimanje brige o djetetu kada je majka preumorna posvetiti se u potpunosti djetetu ili kada je dijete bolesno.

4. Kontinuirani pristup - «nošenje bebe», održavanjem konstantnog kontakta s djetetom – noseći dijete u rukama ili u visećoj nosilici – dok dijete nije dovoljno staro da samo puže.

5. Pjevanje - Istraživači to pripisuju činjenici da male bebe bolje reagiraju na niže tonove i sporiji tempo, koji su karakteristični za očeve.
 
Psiholog Yogman je usporedio reakcije udobno smještene djece na dolazak majki i očeva. Očekujući da ih podigne majka, djeca bi se smirila, usporila rad srca i disanje, i napola sklopila oči. Kad bi očekivala da ih prihvati otac, djeca bi zgrbila ramena, raširila oči, te ubrzala rad srca i disanje.
 

Sudeći po dr. Lammu (koji je obavio brojna istraživanja u području novorođenčadi i njihovih očeva) očevi najčešće posvećuju svojoj djeci vrijeme za igranje, dok majke preuzimaju ulogu njegovateljice. To je dobar dokaz koji potvrđuje da ta taktilna, interakcija kroz igru pomaže djeci u razvoju motornih i društvenih vještina koje opet pomažu u svim aspektima odrastanja i razvoja.

 
Upute za mamu:


1. Imajte povjerenja u tatu
Kad prvi puta postanemo roditelji, mnogi su nesigurni oko toga kako će primiti bebu, hraniti ju, premotati. Kako je mama upućenija na dijete, cijeli je dan s njime, pogotovo ako doji, vjerojatno će se dogoditi da će tata ostajati po strani. Dok ćete vi sa svakim prematanjem postajati spretniji, njegovo će znanje ostajati teorijsko. Jedini način da se On uključi jest da mu prepustite dio obveza. U mnogim obiteljima tatin posao je kupanje. Uz kupanje može biti i spremanje na spavanje. I davanje večernje bočice. Ako otac dio poslova obavlja svakodnevno, i on će postajati spretniji i sigurniji. Kao što ste i vi postali vješti.

2. Mama zna najbolje – je li to točno?

Kako su upravo mame cijelo vrijeme s bebom, one je najbolje poznaju i razumiju njezine potrebe. No, nerijetko baš zbog toga ni u koga drugog nemaju povjerenja.Kada tata želi preuzeti bebu, one mu daju toliko mnogo uputa, da on postane još nesigurniji. Čim on primi dijete, one skaču da mu pokažu da ga ne drži dobro. Posljedica je da je žena sve umornija i nezadovoljnija, a on sve nesigurniji i nezainteresiraniji.

3. Vrijeme s tatom

Bilo bi dobro da dio dana, možda je to samo pola sata prije kupanja i spavanja, On bude s djetetom, a vi se posvetite sebi ili kućanskim poslovima. Bilo bi izvrsno da dijete povremeno ostavite tati. To može biti samo sat, dva, između dva podoja, kad ćete otići u kupovinu ili, još bolje, popiti kavu s prijateljicom. Možda će prvi puta biti zbunjen, pogotovo kad malo biće počne kmečati. Ipak, vjerujem da će pronaći svoj način kako da ga smiri, koji može biti posve različit od vašega.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kamasutra za trudnice: najbolji položaj za...
Mnogi se parovi brinu zbog seksa tijekom trudnoće. Ako vam nisu drugačije savjetovali, nema razloga zašto ne biste mogli...
13
Donat Mg nagradna igra-2.pitanje!
10 dana, 5 dobitnica. Danas imate priliku ponovno osvojiti poklon paket Donat Mg-a. Kako osvojiti pročitajte u nastavku....
4
dm babybonus – prijatelj u najradosnijim d...
dm je osmislio čitav niz pogodnosti kojima je zajednički, ujedno i jedini, zadatak pružanje podrške baš svim roditeljima...
4
VIDEO: Odlična animacija o trudnoći
Ovu zaista zanimljivu kratku animaciju koja prikazuje trudnoću već je pogledao izuzetno velik broj ljudi. Pogledajte i z...
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!