Anoniman u 17:59
na temi Whatsapp: +4915739005811. BUY CLONED CREDIT CARD ONLINE.
Većina hrane koju već uzimate je u skladu sa zahtjevima trudnoće. Ako jedete svježe voće i povrće, hranu životinjskog podrjekla i cjeloviti kruh i žitarice baza vam je dobra.
Bjelančevine (1 g metabolizmom oslobađa 4 kcal) su najvažniji biološki sastojci i glavni građevni materijal svake žive stanice te su uključene u gotovo sve biokemijske procese u stanicama. Izvor su esencijalnih aminokiselina, koje naše tijelo samo ne može sintetizirati. Namirujemo ih iz namirnica životinjskog podrijetla, kao što su meso, riba, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi. U trudnoći se preporučuje četiri puta na dan jesti hranu bogatu bjelančevinama, posebice u drugom i trećem tromjesečju.
Ugljikohidrati (1 g metabolizmom oslobađa 4 kcal) dijelimo na dvije skupine. Prva su jednostavni ili rafinirani (bijeli kruh, bijela riža, kolači, keksi) koji, kad je riječ o hranjivosti, ne daju ništa osim kalorija. Druga skupina su složeni ili nerafinirani (integralni kruh, žitarice, integralna riža, povrće, voće) ugljikohidrati koji su uz kalorije i izvrstan izvor vitamina, minerala, biljnih vlakana i bjelančevina. Složeni ugljikohidrati ne samo da ne debljaju, nego sprečavaju mučninu, pospješuju probavu te smanjuju rizik od nastanka šećerne bolesti u trudnoći.
Masti su najbogatiji izvor energije (1 g metabolizmom oslobađa 9 kcal). Osim što ih je prijeko potrebno unositi u organizam zbog iskorištenja vitamina topljivih u mastima (A, D, E i K), masti su i izvor esencijalnih masnih kiselina: linolne (omega-6), alfa-linolenske (omega-3) i arahidonske (vitamin F).
Željezo pomaže krvnim stanicama da raznose kisik po tijelu. Za vrijeme trudnoće povećana je potreba za željezom koji je potreban i ženi i placenti i neroženoj bebi. Uz dovoljnu količinu željeza žena nema toliko problema sa disanjem i mućninama. Željezo kod bebe utjeće na kvalitetu krvnih stanica i rast kostiju. Mnogim ženama u trudnoći drastično padne željezo u krvi što uzrokuje anemiju. Anemija je osobito česta kod žena koje nose blizance, kod onih kojima je druga trudnoća neposredno nakon prve i kod vegetarijanki. Razlog može biti i u nedovoljnom uzimanju folne kiseline. Anemija može uzrokovati da se trudnica osijeća jako umorna,da je blijeda, da joj se vrti. U ekstremnim slučajevima može uzrokovati bol u prsnom košu i glavabolje. Jedino u slučaju jako niskih vrijednosti željeza u krvi preporuča se dodatak željeza. Inaće se dovoljna količina unese jedenjem hrane bogate željezom. Željezo iz mesa se najlakše absorbira. No ako uz bilo koju namirnicu bogatu željezom jedete ili pijete hranu bogatu vitaminom C poboljšati ćete absorpciju željeza. Kava i čaj smanjuje absorpciju željeza, pa je boljete ne piti ih prije jela.
Izvori: peršin, jaja, crveno meso, marelice, povrće, sardine, integralni kruh, zeleno lisnato povrće, suncokretove sjemenke
Dnevni unos: 27 miligrama
! – kod anemije 60-120 miligrama
PROČITAJTE JOŠ: Što se ne smije u trudnoći
Folna kiselina
Folna kiselina je izuzetno bitan nutrient prije začeća i u prvom tromjesječju trudnoće. Kod žena kojima manjka folna kiselina povećava se rizik da se rodi beba sa oštećenjem neurološke cijevi (Spina bifida). Folna kiselina također utječe na sinteziju DNA i RNA i za razvoj antitijela i na formiranje kralježnice i diobu stanica. Idealno folna kiselina bi se trebala unositi od začeća do kraja prvog tromjesječja trudnoće. Potrebno je uzeti folnu kiselinu kao dodatak prehrani jer se prehranom ne može dostići količina od 400 mikrograma kolika je dnevna potreba. Kuhanjem se iz hrane gubi folna kiselina pa se preporuča samo kratko prokuhati povrće da bi se zadržalo što više folne kiseline u njemu.
Izvori: tamno zeleno povrće, orašasti plodovi, sjemenke i mlijeko, citrusi, grašak, grah, cvjetaća
Dnevni unos: 400 mikrograma
Masne kisline Omega-3 i Omega-6
Majka: stabiliziraju raspoloženje, pomažu kod zaboravljivosti
Beba: razvoj vida i živčanog sustava
Esencijalne masne kiseline, posebice omega-3 i omega-6 , nužne su za stvaranje zdravih moždanih stanica i pravilan rad mozga, te za stvaranje mrežnice oka. Najbolji izvor Omega 3 Masnih kiselina je riblje ulje. U trudnoći obično je prisutan deficit unosa ovih masnih kiselina, jer trudnice obično ne konzumiraju plavu ribu u trudnoći koje su bogati izvor omega-3 masnih kiselina, zbog straha od unosa toksina i žive u organizam putem ribe. . Bogati izvori omega-3 masnih kiselina su tuna i morski pas, ali njihova konzumacija se ne smatra sigurnom u trudnoći. Znanstvene studije su dokazale da dodavanje omega-3 masnih kiselina u prehranu tijekom trudnoće, poboljšavaju vidne i kognitivne funkcije kod djeteta, a učinak je vidljiv do 4. godine života.
Omega-3 masne kiseline imaju pozitivan učinak i na samu trudnoću. Jedna od najopasnijih komplikacija u trudnoći je preeklampsija, također poznata kao toksemija, koja se javlja kod 5-10% svih trudnoća. Preeklampsija je vodeći uzrok majčinog mortaliteta, prijevremenog poroda, zaostajanja u fetalnom razvoju, te perinatalnog mortaliteta. Poznato je da žene sa nižom količinom ovih masnih kiselina imaju veći rizik za prijevremeni porod, a dodatkom ovih masnih kiselina svakodnevnoj prehrani mogu se smanjiti ove katastrofične komplikacije trudnoće. Žene sa smanjenim zalihama omega-3 masnih kiselina imaju povečani rizik od razvoja pre-eklampsije. Omega-3 masne kiseline smanjuju rizik za postpartalnu depresiju, kao što je odavno poznat njihov dobar učinak u prevenciji srčanih bolesti.
Tijekom dojenja se također preporuča uzimanje nadomjestaka ovih masnih kiselina kako bi ove esencijalne nutrijente konzumirali i dojenčad putem majčinog mlijeka.
Magnezij
U trudnoći zbog pojačanog metabolizma i zbog rasta djeteta rastu i potrebe organizma za magnezijem. Manjak tog minerala najjače je izražen u posljednjem tromjesečju trudnoće, kada dijete troši najviše magnezija. Zbog manjka može doći do grčenja mišića trudnice, što prijeti i preranim trudovima i rizikom od prijevremenog porođaja ili čak pobačaja, a kod djeteta može doći do zastoja u rastu. Zbog svega toga, nužno je uzimati dodatne količine magnezija, budući da hranom ne možemo zadovoljiti povećane potrebe organizma.
PROČITAJTE JOŠ: Zdrava težina u trudnoći
Vitamin A
Vitamin A kod majke utječe na proizvodnja mlijeka, razvoj membrana posteljice i hormne. Kod bebe pak utječe na rast ploda, vid, kosa, koža i štiti od infekcija.
Nedostatak vitamina A povezan je sa zaostajanjem u rastu fetusa i prijevremenim porođajem. Suviše vitamina A, pak može uzrokovati teratogene promjene na fetusu i kod majke kronične glavobolje, povraćanje, gubitak kose i oštećenje jetre. Zbog tog razloga ne preporučuje se taj vitamin uzimati putem suplemenata, budući da su količine koje se unesu prehranom dovoljne.
Izvori: mlijeko, maslac, jaja, sir, jetrica, zeleno voće i povrće
Dnevni unos: 770 mikrograma
Vitamin B
Nedostatak vitamina B6 povezan je s malom porođajnom težinom i općim lošim stanjem djeteta te padom imuniteta trudnice. U trudnoći, zbog manjka tog vitamina, može doći do zadržavanja vode. Manjak vitamina B1 (tiamin) može uzrokovati srčane probleme i kod majke i kod djeteta, a manjak vitamina B12 može dovesti do anemije, a potom i do neuroloških poremećaja.
Izvori: zeleno lisnato povće, orašasti plodovi, sjemenke
Dnevni unos:
Thiamin (B1) 1.4 milligrama
Riboflavin (B2) 1.4 milligrama
Niacin (B3) 18 milligrama
B6 1.9 milligrama
B12 2.6 mikrograma
Vitamin C
Majka: Vezivna tkiva, zaštita od virusa, absorbcija željeza
Beba: Distribucija kisika, imunološki sistem, zubi
Izvori: dinja, citrusi, bobičasto voće, mrkva, grašak, rajčica
Dnevni unos: 85 miligrama
Vitamin D
Majka: Zubi, absorbcija kalcija i fosfora
Beba: čvršće kosti, razvoj lubanje
Izvori: riba, organsko meso, jaja, sunčanje
Dnevni unos: 5 mikrograma
Vitamin E
Majka: što lakše zacjeljivanje nakon poroda, protiv strija i anemije
Beba: formiranje crvenih krvnih zrnca i srca
Izvori: orašasti plodovi, avokado, zeleno lisnato povrće, jaja
Dnevni unos: 15 miligrama
Vitamin K
Majka: dobra klinička slika
Beba: potreban je za razvoj trombocita
Izvori: cvjetaća, jaja, zeleno lisnato povrće
Dnevni unos: 90 mikrograma
Vitamin F
Majka: absorbcija vitamina, za zdravu kožu
Beba: razvoj bubrega i mozga, rast, hormoni
Izvori: orašasti plodovi, riba, zeleno lisnato povrće
Cink
Cink pomaže u proizvodnji inzulina i enzima.
Izvori: Crveno meso, iznutrice, grah, orašasti plodovi, cjeloviti proizvodi, kamenice, mliječni proizvodi.
Dnevni unos: 11-12 miligrama
Kalcij
Majka: zdravi zubi i kosti, živci i mišići
Beba: zdravi razvoj kosti i zuba
Izvori: sir, mlijeko, zeleno povrće
Dnevni unos: 1000 miligrama
Kalij
Majka: razina tekućine, regulacija kiselosti
Beba: razina tekućine, regulacija kiselosti
Izvori: banane, suho voće, povrće i sjemenke suncokreta
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16
Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:
Čestitamo!