abro u 06:39
Mislite zeleno!
4.5.2010Ako koristite kućne sprejeve (npr. lak za kosu, deodoran ili sredstvo za čišćenje na bazi aerosola), stvarate oko sebe oblak sintetičkih kemikalija i opasnih razrjeđivača. Opasnost nije samo u prisutnosti već i u koncentraciji i trajanju izlaganja.
Da biste smanjili rizik od udisanja štetnih isparavanja i zagađenja, pročitajte sljedeće naputke:
- Povećajte ventilaciju kroz vaš stambeni prostor ako je to moguće.
- Kada usisavate, čistite prašinu ili slažete odjeću, držite vrata i prozore otvorenima.
- Koristite sredstva za čišćenje u skladu s uputstvima proizvođača i nikad ne miješajte proizvode ukoliko nije drugačije napisano na deklaraciji.
- Kada koristite sredstva za čišćenje u spreju, držite mlaznicu blizu područja nanošenja, raspršite u kratkim mlazovima i izbjegavajte dodir ljudi ili ljubimaca s tim područjem dok ga ne operete sapunom i vodom.
- Kada ulazite u svoj dom, skinite cipele na ulazu i tamo ih i ostavite jer je na njima ostalo štetnih kemikalija izvana.
- Obratite pozornost na obavijesti o kvaliteti zraka osobito ako živite u velikom gradu i izbjegavajte vježbanje vani ako kvaliteta zraka nije dobra.
- Ograničite vrijeme provedeno u automobilu (isti zagađivač može imati veću koncentraciju u automobilu nego izvan njega) i područjima gustog prometa, potražite puteve s manjom gužvom.
- Zadržite dah ili okrenite glavu kad vidite ispuh iz automobila ili kad ulijevate benzin u rezervoar.
Stalna želja za čišćim i mirisnijim prostorom može dovesti do nevolje. Istraživanje o svakodnevnoj uporabi osvježivača zraka (uključujući mirisne osvježivače prostora, aerosol i sprejeve) provedeno u Velikoj Britaniji na više od 10 000 majki i njihove djece dovelo je do rezutata da proljev ima 32% više dojenčadi koja žive u prostorima gdje se koriste osvježivači, od onih gdje se koriste jednom tjedno ili manje, a majke u takvim kućanstvima su imale 10% više glavobolja.
Osvježavanje soba mirisnim svijećama napravljenim od parafinskog voska također mogu biti štetne. Svijeće s mirisnim uljima proizvode čađ i mogu ispuštati kancerogene tvari kao što su benzen i toluen. Koristite sigurniju vrstu svijeća koje sagorijevaju bez emitiranja otrovnih kemikalija.
Jedan od najopasnijih zagađivača za vas i vašu bebu je dim cigarete, bez obzira jeste li vi ta osoba koja puši ili ne. U jednoj studiji o ženama nepušačima novorođenačka doza kotinina (tvar koja se stvara u tijelu koje je izloženo nikotinu) bila je viša nego u majki. Izlaganje pasivnom pušenju tijekom trudnoće povezuje se s manjom porođajnom težinom i povećava rizik od raka kako kod majke tako i kod bebe. Nemojte pušiti (kao trudnica i kao majka) i izbjegavajte zadimljene prostore. Nemojte nikome dozvoliti pušenje u vašoj kući ili automobilu.
U mnogo slučajeva, zagađivači na radnom mjestu slični su onima u kućanstvu, ukoliko ne radite u industrijskom okruženju, blizu gradilišta ili na mjestima gdje su često u uporabi opasne kemikalije.
Pokušajte izbjeći vanjske zagađivače, osobito ispušne plinove i smog. U jednoj studiji istraživači su uzeli uzorke krvi 265 majki i uzorke krvi iz pupkovine novorođenčadi. Kod fetusa, zbog zaštite posteljice, u krvi je nađena 10 puta manja koncentracija policikličnih aromatskih ugljikovodika (ispušni plinovi), ali oštećenja DNA su bila otprilike istih vrijednosti. To dovodi do zaključka da je fetus osjetljiviji od majke s obzirom na oštećenje DNA. U drugoj studiji istraživači su proučavali 60 novorođenčadi čije su majke u zadnjem tromjesečju nosile prenosive monitore za očitovanje zagađenosti zraka i otkrili da bebin DNA također može biti oštećen zbog zagađenog zraka koji majka udiše u trudnoći.
Mnogi budući roditelji žele da im kuća bude čista prije dolaska bebe, ali mogu li ti isti proizvodi koji nam pomažu u čišćenju isto tako i naštetiti?
Ne postoji testiranje o utjecaju dugotrajne uporabe kućanskih sredstava za čišćenje, te tako ne znamo koja je njihova štetnost za zdravlje trudnice i fetusa. Ali, nedavna studija sveučilišta iz Velike Britanije došla je do zaključka da će djeca majki koje su u trudnoći češće koristile sredstva za čišćenje na bazi kemikalija imati dvostruko više problema s disanjem.
Dok ne znamo nešto više o proizvodima, većina ih je najvjerojatnije i sigurna, ako se koriste prema uputama i u ograničenim količinama te samo kad su potrebni. Veće brige nam zadaju višestruka izlaganja. Ne znamo uvijek gdje je opasnost i moguće je da se njima izlažemo kroz dan češće nego što mislimo. Sapun, topla voda i trud su potcijenjeni. Ne morate ubiti bakterije, dovoljno ih je samo ukloniti s površine ribajući i koristeći samo toplu vodu.
'Zeleni' kućanski čistači su dostupni, ali nisu svi i sigurni. Kako proizvođači ne moraju napisati svaki sastojak, ne možete biti sigurni što je ustvari točno u njima. Za više informacija nazovite besplatni telefon otisnut na ambalaži ili posjetite web stranicu proizvođača.
Kada morate koristiti jake kemikalije, koristite ih štedljivo i u dobro prozračenim prostorijama te slijedite upute proizvođača. Još bolje, neka netko drugi obavi taj posao.
Izbjegavati u potpunosti
Da se ne biste brinuli oko svakog izlaganja i može li to štetiti vašem djetetu, najbolje je izbjegavajti provjerene opasnosti:
· Dim cigarete i ostale ispušne plinove
· Pesticide
· Pare od boja
· Otapala
Roda.hr prema izvoru www.fitpregnancy.com
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Znači li višeplodna trudnoća i posebne znakove trudnoće? Da, .... i ne. 3
Znanstvenici upozoravaju da je položaj u kojem spavate tijekom trudnoće, posebice u posljednjem tromjesečju, vrlo važan.... 3
Trudnica se može inficirati bakterijama, virusima i parazitima, a pri tome može nastati i infekcija ploda. Uzročnici do... 3
Budući očevi pročitajte koje stvari svojoj dragoj ne smijete spominjati i na koje ne smijete ni pomisliti za vrijeme tru... 3