|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
23.2.2009 9:18:51   
sannah
CAO svima!!!!!Evo ja pišem prvi put.JA vam jedem sve,osim mlijeka!To mi jedino pase ono od 0,9 postouser posted image  Sad sam 6.mjeseci trudna i jedino me malo po noci muci zgaravica.

(Odgovor članu mekeup)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
17.8.2009 15:20:32   
happy future mum
ja sam u 7. tjednu trudnoće, i primjetila sam jake mučnine, no nikako još nisam povratila, što me veseli. jedem normalno, čak i manje nego prije, al puno češće, što mi pomaže da imam manje mučnine.primjetila sam da mi slana hrana smanjuje mučnine, tipa sir, pa eto može netko probati. user posted image

_____________________________

11.4. 2010, voli mama svoga malenog anđela najviše
24.6.2011., dolazi nam braco

(Odgovor članu ivana0015)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
1.9.2009 11:51:37   
anaxx
evo čitam malo o prehrani u trudnoći pa sam naišla na podatak:

KOJE NAMIRNICE SU ZABRANJENE U TRUDNOĆI:

Svježi sirevi


Produkti iz nepasteriziranog mlijeka su za vrijeme trudnoće strogo zabranjeni. Sirevi iz neprerađenog mlijeka mogu sadržavati bakteriju listeriju koja može uzrokovati listeriozu. Infekcija listerijom može izazvati pobačaj ili rađanje mrtvog djeteta.
Izbjegavajte sireve romadur, roquefort, camembert, brie, ricottu i fetu, školjke i plodove mora.
 da li se to odnosi i na svježi kravlji sir ili ne, ja uživam u siru i vrhnju, a i cijelu prošlu trudnoću sam to papala u ogromnim količinama pa me sad ovo malo zbunilo...


_____________________________

mama jednog velikog i jednog malo manjeg dečka... dva mamina zlata... dočekali smo i Katju ... treće zlato u maminom srcu :)

(Odgovor članu happy future mum)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
1.9.2009 12:54:28   
dominik
ja sam skoljke, gljive i sl stvari izbjegavala jer nisu za igrat se

(Odgovor članu anaxx)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
16.9.2009 12:49:56   
cipiripi
E evo i ja pišem prvi put..U 9. tjednu sam trunoće i divim se svemu što vi jedete ..ćevapima naručito.Meni sve smrdi, muka mi je od pomisli na hranu i jedva se prislim da pojedm nešto..bar dva puta na dan.Povraćam ..i kad nemam šta...Jel ovo normalno???user posted image

(Odgovor članu dominik)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
16.9.2009 12:56:53   
mlada mama
Dobro dosla,cestitam na trudnoci.
Svaka trudnoca je za sebe,tako da to sto ti se dogadja sasvim je normalno,vjerujem da ce taj period brzo proci i da ce ti sve poceti mirisatiuser posted image
posavjetuj se s doktorom zbog vitamina...ostalo ce sve biti dobrouser posted image

(Odgovor članu cipiripi)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
16.9.2009 13:24:18   
jelena j.
to ti je sasvim normalno i ja sam isla povracati a nista nisam jela tako da znam kako ti je ali proce poslije treceg mjeseca

(Odgovor članu mlada mama)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
16.9.2009 13:27:47   
pincirotvajler
ja sam sada u 17om tj, da sam trudna sam saznala u 7om tj.. dotad se fakat nisam zdravo hranila, i jela 1, 2 na dan, i to glupostiuser posted image ..tako da sam imala previše kila,pa mi dr rekla da moram promijeniti način prehrane--i tako sam u međuvremenu skinula 8 kg, imam 5 obroka( od 9h-20h), odrekla sam se konzerviranog samo..dr me pohvalila, jer po njenom uopće nije potrebno ničeg se odricat već kontrolirati.

_____________________________

"Ljubav je slijepa i zbog toga joj je tako izoštreno čulo dodira."

(Odgovor članu mlada mama)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
16.9.2009 13:41:00   
malica
Ja sam u 9 mjesecu trudnoće i moram priznati da više manje jedem sve što mi paše. Nisam jela školjke, a npr. iznutrice ne jedem nikad. Što se tiče svježeg kravljeg sira slobodno ga jedite jer je mlijeko prije prerađeno, nisam se baš usudila jesti od kumica s placa, ali industrijski da. Sada pred kraj se klonim slanog pa imam manje problema sa oticanjem nogu, e da klonim se slatkog jer se ne mogu kontroliratiuser posted image . Na početku sam se davila u salati od kiselog zelja svaki dan 400g, a koliko sam grožđa pojela kroz trudnoću ni sama ne znam valjda tone user posted image . Slušajte svoje želje, ali bez pretjerivanja. 

(Odgovor članu pincirotvajler)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
30.9.2009 19:05:44   
paolina
Drage moje.. ja se pridrzajem strogo zdrave hrane.. jedem karfiol vise nego obicno (jer inace sam ovisnica) i kazu da imam veoma dobro zeljezo i da mi je beba Hvala Bogu zdrava djevojcica.. Odkako sam trudna masnocu strogo izbjegajem i nezdravu hranu.. ribu cesto jedem voce i povrce.. pokusajte se prilagodit jer trebamo dok smo u drugom stanju jest sto zdravije a sto se tice mesa organizam mi jednostavno ne dopusta.. povratim..

_____________________________

Cekam te andjele.. znam da se pakiras.. ponesi gace i pamet sve ostalo majka ovdi ima!!

OBAVEZNO OTVORITE OVU STRANICU KOJU JE NAPRAVILA JEDNA PONOSNA MAJKA

http://www.paulinaa112.blogspot.com

(Odgovor članu mekeup)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
14.10.2009 19:19:48   
jednorog
ima li kakvih vegeterijanaca ovdje?user posted image

(Odgovor članu paolina)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
14.10.2009 22:52:01   
mirna
Jednorog najbolje da otvoris novu temu, pa ce ti se javiti. Dobro nam dosla!user posted image

(Odgovor članu jednorog)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
23.3.2010 13:16:05   
adryosijek
sve sam jela najvise voca i mlijeka onda naravno i cokoladeuser posted image

_____________________________

moja mala cura je moje sve...

(Odgovor članu mekeup)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
23.3.2010 13:30:27   
Gianna
U  prvoj trudnoći sam dobila + 25 kg, i znam da ih je bilo očajno skidati.. Tako da sam sama sebi obečala da ću ovaj put malo pripaziti, a trenutne želej mi idu u prilog, papa mi se riba, voće i povrće user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Nebo strpljive voli....
Dino 06.07.2004.
Kiara 25.11.2010.

(Odgovor članu adryosijek)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:09:16   
sig
Ja sam u prvoj trudnoći dobila svega 8 kg... nadam se da ću i u ovoj tako.. a kako je krenulo hoću. U obadvije trudnoće sam imala i imam jako mučnine koje veoma često završe povraćanjem. Mi se inače relativno zdravo hranimo ali kao i svi ponekad popustimo pred sočnom i masnom hranom ... Ali neke stvari čak i ako mi se jedu preskočim i pojedem nešto slično... kao npr. tuna ili svježi sir zamjenim ih ribljom paštetom ili nekim tvđim sirom... ali u prosijeku ne odričem se hrane!

_____________________________

imam dvije ljepotice jedna ljepša od druge

(Odgovor članu Gianna)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:43:02   
novamama
ja da se ne odričem hrane dobila bih 30 kila u trudnoći bez da se okrenem oko sebe....

_____________________________

Ča je život vengo fantažija....

(Odgovor članu sig)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:45:23   
ninolina
ja da se ne odričem hrane dobila bih 30 kila u trudnoći bez da se okrenem oko sebe....

potpisujem te... user posted image


_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu novamama)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:45:33   
Bebys

Zdravlje trudnice, ali i djeteta koje će se tek roditi uvelike ovisi o prehrani tijekom trudnoće. Najvažnija je kvaliteta, a ne količina.

Idealan omjer
BJELANČEVINE
UGLJIKOHIDRATI
MINERALI
VITAMINI
TEKUĆINA
BROJ OBROKA
Od žgaravice pati svaka druga trudnica

Trudnoća znači debljanje i, ako ste žena koja drži do sebe, to će vas sigurno zabrinuti. Ako ste još i žena koja brine o zdravlju, ionako vodite računa o tome što jedete i je li vam prehrana dovoljno zdrava. O tome ćete naročito brinuti u trudnoći, kad je to posebno važno - koliko zbog vas, tako i zbog djeteta. Jer, zdravlje djeteta koje će se tek roditi uvelike ovisi o vašoj prehrani tijekom trudnoće. Dakle, što i koliko jesti u trudnoći?
Pogreška koju čine mnoge žene je uvjerenje da moraju jesti za dvoje, a to je varka. Možda se čini logičnim da ćete trebati više energije zato što nosite "dodatni teret" i zato da biste udovoljili potrebama čeda. Ipak, nije tako jer se vaš metabolizam privremeno usporava, pa su potrebe za energijom manje. Tijelo bolje čuva masnoću, kako bi je unaprijed osiguralo dovoljno za dojenje. To je vjerojatno evolucijski mehanizam razvijen da ženama kamenog doba pomogne pri preživljavanju razdoblja nestašice. Najvažnije je jesti kvalitetno, ne samo radi vas, nego da bi dijete bilo zdravo i primjerene težine i dužine kad se rodi. Predebele trudnice izloženije su bolestima, osobito eklampsiji i preeklampsiji, a osim toga prepun želudac pritišće jetru i bubrege. Pravilna prehrana je ona koja je uravnotežena po kvaliteti i količini. Budući da se kalorijama izražava energetska vrijednost namirnica, treba paziti da njihov unos ne bude pretjerano Američka istraživanja pokazuju da trudna žena treba oko 2000 dnevno, osim u posljednja tri mjeseca kad joj treba još 200 kalorija (dojenje, ipak, zahtijeva više kalorija - 300 do 400 više tijekom prva tri mjeseca). Da biste provjerili dobivate li prehranom dovoljno kalorija, najbolje je vagati se svakoga tjedna: dobijete li više od pola kilograma, pretjerali ste!
Prehrana mora sadržavati tvari što spadaju u tri osnovne kategorije: bjelančevine, masti i ugljikohidrati. Zatim slijede mineralne soli i vitamini, koji zapravo nisu hrana, ali su potrebni za dobro funkcioniranje organizma.

Idealan omjer

Različite namirnice sadrže različite kombinacije bjelančevina, masti i ugljikohidrata, triju osnovnih skupina hranjivih tvari. Neke su bogatije bjelančevinama, a sadrže manje masti i šećera (krto meso, riba, nemasni sirevi), druge su bogatije šećerima, a imaju manje bjelančevina i masti (tjestenina, riža, kruh, marmelada, med), ostale su bogate mastima, a ostalih hranjivih tvari imaju manje (maslac, ulje, slanina). Prehrana mora biti sastavljena od različitih namirnica, što sadrže različite kombinacije hranjivih tvari.

BJELANČEVINE

Dnevna potreba trudnice za bjelančevinama je 1,5 g za svaki njezin kilogram, u prosjeku, 8 dag dnevno. Bjelančevine se nalaze u namirnicama životinjskog (meso, sir i mliječni proizvodi, piletina, riba, salame) i biljnog podrijetla (mahunarke, voće). Mlijeko ima veliku hranjivu vrijednost, sadrži bjelančevine, masti i šećere, pa predstavlja kompletnu namirnicu. Ipak, u trudnoći ga ne trebate pretjerano piti. Meso je najbogatiji izvor bjelančevina, ali ga nemojte previše jesti. Dobar izvor bjelančevina su mahunarke (grah, grašak, leća, suha i svježa). Jedanput tjedno jedite jetra ili druge iznutrice: Potrebu za mastima prije svega valja zadovoljiti uljima biljnog podrijetla (maslinovim, suncokretovim), a ne preporučuju se masti životinjskog podrijetla (maslac, mast, slanina). Izbjegavajte i vrhnje. Dnevni unos masti ne smije biti viši od 7 dag (oko 630 kalorija).

UGLJIKOHIDRATI

Većinu kalorija iz prehrane treba dobiti iz ugljikohidrata, a oni se ne nalaze samo u šećeru, nego i u medu, marmeladi, tjestenini, kruhu, riži, palenti, krumpiru itd. Dobar izvor ugljikohidrata je i svježe voće, što nikad ne smije izostati iz jelovnika trudnice.

MINERALI

Elementi što nemaju kalorijsku vrijednost, ali su neophodni i za majku i za dijete, su minerali.
Željezo, kalcij i fosfor najvažniji su među njima, osobito u posljednjim mjesecima trudnoće. Kalcij je neophodan za izgradnju kosti i hrskavice djeteta, ali ga treba biti dovoljno zato da dijete ne bi trošilo majčine rezerve, neophodne u razdoblju dojenja. Stoga trudnica treba barem 1,3 g kalcija dnevno, a najviše ga ima u mliječnim proizvodima. Željeza je potrebno oko 20 mg dnevno, a važno je za stvaranje crvenih krvnih tjelešaca u djetetovoj krvi. Ima ga u povrću, osobito u mrkvi i špinatu. Uravnotežena prehrana osigurava dovoljan unos željeza, pa tada ne trebate uzimati preparate željeza. I fosfor je važan mineral za izgradnju kosti, mišića i živčanog sustava djeteta. Namirnice bogate fosforom su sirevi, suhe mahunarke, riba, meso i suho voće.

VITAMINI

Potreba za vitaminima osobito je velika u trudnoći. Većinu možete dobiti uravnoteženom prehranom, a nije li zadovoljavajuća, trebate, po preporuci liječnika, uzimati vitaminske dodatke.
Vitamini A i D nalaze se u mlijeku, siru, jajima, a djetetu su neophodni za dobru apsorpciju kalcija i fosfora. Vitamini skupine B nalaze se u povrću, pivskom kvascu, jetri itd., a vitamina C najviše ima u svježim sokovima od limuna i naranči, u kiviju, luku, rajčici, paprici. Vitamina E ima u zelenoj salati i pšeničnim klicama, a vitamina K u povrću, osobito cvjetači, rajčici i špinatu.

TEKUĆINA

Trudnica treba oko 2,5 litre tekućine dnevno, i to vode, voćnih sokova, juha od mesa ili povrća, mlijeka.

BROJ OBROKA

Najveća je greška preskočiti doručak. Najbolje je uzimati tri glavna obroka; a pred kraj trudnoće i četiri.

Od žgaravice pati svaka druga trudnica

Gotovo 50 posto trudnica pati od žgaravice, žarenja u prsima i gornjem dijelu trbušne šupljine, koju ponekad prati neugodni okus u ustima ili podrigivanje. Trudnica može osjetiti i bol u prsima, posebice nakon saginjanja ili kad legne. Zašto su trudnice toliko podložne žgaravici? U trudnoći mišići koji odvajaju gornji dio želuca od jednjaka postaju labavi (kao i mnogi drugi mišići), što omogućava ulazak želučane kiseline u jednjak i nadražuje njegovu osjetljivu sluznicu U poodmakloj trudnoći stanje se pogoršava jer maternica, šireći se, pritišće želudac. Žgaravica u trudnoći je bezopasna i gotovo uvijek nestaje nakon porođaja.
Ova se tegoba može svesti na najmanju moguću mjeru izbjegavanjem obilnih obroka, masne, slatke i kisele hrane. Treba jesti blagu hranu bogatu vlaknima i piti mnogo tekućine. Nemojte leći odmah nakon obroka, a uzglavlje kreveta treba biti povišeno. Ako se tegoba time ne riješi, otiđite liječniku koji će vam prepisati antacid, lijek protiv želučane kiseline.
Izvor:http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&cat=h&acat=h&show=1&id=150

(Odgovor članu ninolina)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:46:52   
Bebys
>>> Prehrana u trudnoći / Temeljna načela user posted image

Temeljna načela | Najdjelotvornije dnevne količine | Hrana bogata...
Prirast težine u trudnoći | Dijeta od 1.800 kcal | Vegetarijanstvo u trudnoći
Vitaminske nadopune u trudnoći | Folna kiselina | Magnezij i trudnoća   Zadnja izmjena: 20.4.2006   user posted image Ono što jedemo, to postajemo.
Na isti način, u trudnoći vrijedi pravilo "Ono što jedete, postaje vaša beba". Pred vama je samo devet mjeseci u kojima vašoj bebi trebate osigurati najbolji mogući start u život. Bitna je ne samo cjelokupna prehrana tijekom ovih devet mjeseci, već i prehrana tijekom svakog pojedinačnog dana u trudnoći. Još bi ispravnije bilo reći da je zapravo svaki zalogaj vrijedan. Pokušajte se ovoga prisjetiti, uvijek kada sljedeći zalogaj prinesete vašim ustima. Zapitajte se je li upravo to najbolji zalogaj što ga u tom trenutku možete ponuditi svojoj bebi. Ako ste u to sasvim sigurni, nastavite jesti. Ako niste sigurni da je vaš sljedeći zalogaj zbilja najbolji izbor za vašu bebu, spustite žlicu ili vilicu! user posted image user posted image Sve namirnice nisu jednako vrijedne.
Dnevne potrebe za određenim kategorijama namirnica pokušajte ispuniti na najdjelotvorniji mogući način. Daleko veću korist ćete imati od čaše obranog mlijeka ili šalice nemasnog jogurta koji sadrže 300 mg kalcija i vrijede oko 100 kalorija, nego od 3 velike kugle sladoleda, koje također sadrže 300 mg kalcija, ali zbog dodatnog sadržaja masnoće i šećera vrijede i 450 kalorija. Osobito nedjelotvoran izvor kalorija su masti, koje imaju dvostruku veću kalorijsku vrijednost nego bjelančevine i ugljikohidrati. Otuda izaberite nemasno meso i obrano mlijeko umjesto masnog mesa i punomasnog mlijeka. Zamijenite pohanje i prženje namirnica postupcima barenja, kuhanja ili pečenja na roštilju.

user posted image Sve kalorije nisu jednake: birajte kvalitetne umjesto praznih.
Slaganje dnevnog jelovnika i biranje kalorija svakako bi na prvom mjestu trebalo poštovati princip kvalitete, a ne količine. Niti u kojem slučaju 100 kalorija iz čipsa nije jednako vrijedno kao 100 kalorija koje ćete dobiti iz krumpira pečenog u ljusci. Birajte kvalitetne, umjesto praznih kalorija. Prazne kalorije označavaju unos dovoljno kaloričnih namirnica, ali bez dodatnih hranjivih tvari kao što su vitamini i minerali. S kvalitetnim kalorijama dobivate isti energetski unos uz obilje vitamina i minerala. I opet, na prvom mjestu mislite na vašu bebu: beba će imati znatno veću korist od 2.000 punovrijednih kalorija, nego od 4.000 pretežno praznih. user posted image Način pripreme hrane određuje njen kvalitet i iskoristljivost.
Izbjegavajte koristiti konzerviranu hranu ili hranu koja je ranije tretirana s mnogo kemikalija, šećera ili soli prilikom industrijske obrade. Ove namirnice često su vrlo siromašne po svojoj hranjivosti. Pokušajte jesti malo sirovog povrća i/ili voća svaki dan. Izaberite sezonsko svježe povrće i voće, ili svježe zamrznuto povrće (zamrznuto odmah nakon ubiranja). Kada kuhate povrće, pirjajte ga na laganoj vatri, tako će namirnice zadržati vitamine i minerale. user posted image Zdrava prehrana bi trebala biti obiteljsko pitanje.
Kako biste stvorili i održali zdrave navike u prehrani, učinite ostale članove obitelji vašim saveznicima, stavljajući ih na istu vrstu zdrave prehrane, koju vi koristite. Osim što će vaša beba biti zdravija, a vi sigurno vitkiji, ovo će vam nakon poroda mnogo značiti - zdrave navike u prehrani osigurat će i ostalim članovima obitelji najbolje šanse za dulji i zdraviji život, što je posebno bitno za najnovijeg člana obitelji. user posted image Loše navike smanjuju djelotvornost zdrave prehrane.
Najbolji savjeti, kao i najbolja zdrava prehrana tijekom trudnoće neće vam ništa, odnosno sasvim malo će značiti ukoliko zadržite stare loše navike: pušenje, alkohol i droge. Čak i ako zanemarite vašu vlastitu korist, tijekom trudnoće ne biste smjeli zanemariti korist vašeg bespomoćnog djeteta, kojeg ne može zaštititi niti najbolja i najzdravija prehrana na svijetu od vaših loših navika. user posted image Slatkiši i grickalice su izvori praznih kalorija.
Niti jedna kalorija nije tako prazna i toliko beskorisna kao što je to kalorija šećera. Osim što je beskoristan, šećer može biti i štetan, i to ne samo tako što dovodi do kvarenja zubi, već može osobito tijekom trudnoće remetiti funkciju gušterače i izazvati nastanak šećerne bolesti u trudnoći, ali i biti uzrok nekih srčanih smetnji, depresija i nekih slučajeva hiperaktivnosti. Još poraznija je činjenica da je šećer najčešće kombiniran s namirnicama koje ionako nisu nikakav izbor tijekom trudnoće, a prije svega s bijelim brašnom i prekomjernim količinama nezdravih masti. Potrebe za slatkim stvarima pokušajte zamijeniti slatkim i hranjivim zadovoljstvima kao što su voće i nezaslađeni, svježe pripremljeni voćni sokovi. Oni stvaraju pribilžno isti osjećaj slatkog užitka, ali sadrže više vitamina i minerala u tragovima. Tijekom trudnoće neophodno je ograničiti unos rafiniranih šećera (bijelog i smeđeg šećera, meda, javorovog sirupa, kukuruznog sirupa, fruktoze) samo na povremeno kušanje u osobitim prigodama. Birajte izvor slatkih kalorija prema njegovim vrijednostima za vašu bebu. user posted image Ugljikohidrati: dvosjekli mač!
Svakako je potrebno razlikovati jednostavne ili rafinirane ugljikohidrate kao što su bijeli kruh, bijela riža, rafinirane žitne pahuljice, kolači, keksi, pereci, šećeri, sirupi koji osim kalorija ne daju ništa, te su hranjivom smislu prazni, od složenih ili nerafiniranih ugljikohidrata (integralni kruh, kruh od cijelog zrna, žitarice, smeđa riža, povrće, suhi grah i grašak, krumpir kuhan u ljusci i svježe voće) koji su osim kalorija i odličan izvor vitamina, posebice vitamina B skupine, potom minerala u tragovima, bjelančevina i biljnih vlakana. Ukoliko je potrebno ograničiti unos kalorija zbog prekomjernog dobivanja na težini, neka to ide na račun jednostavnih, rafiniranih ugljikohidrata. Složeni ugljikohidrati i obilje biljnih vlakana ne samo da ne debljaju, već sprječavaju mučnine i zatvor, te pomažu u održavanju idealne težine tijekom trudnoće. Biljna vlakna također smanjuju rizik od nastanka šećerne bolesti u trudnoći. user posted image Kada vi ne jedete, i vaša beba gladuje.
Kako god vam je nezamislivo da biste vašoj bebi mogli zaboraviti dati ili jednostavno preskočiti obrok nakon njenog rođenja, isto tako vašu bebu ne biste smjeli izgladnjivati tijekom trudnoće. Bez obzira kolika je vaša težina, beba se ne može razvijati od vašeg mesa. Beba treba svoju hranu u redovitim razmacima. Nikada ne biste trebali preskakati obrok. Ukoliko imate problema s mučininom, povraćanjem, žgaravicom, vaše dnevne potrebe rasporedite i na više od šest malih obroka, ali ne dopustite da vaša beba gladuje.   Dr. Vesna Harni

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:49:18   
Bebys
Što trudnice obavezno moraju izbaciti iz svojeg dnevnog režima Pošalji članak Ispiši user posted image
Pušenje, alkohol, nezdrava hrana, opijati... sve su to stvari koje sljedećih devet mjeseci morate izbaciti iz svoje svakodnevice. Nikada nećete imati bolju motivaciju da te stvari izbacite iz svojeg života. Kako ih izbaciti i zašto je uopće važno riješiti se loših navika, pročitajte u sljedećem tekstu 1. PušenjePušenje je, uz alkohol, navika koje se najvažnije odreći tijekom trudnoće. Iako još uvijek postoje liječnici koji tvrde kako „nekoliko cigareta dnevno ne može škoditi bebi“ i da je „bolje pušiti nego da se mama nervira“, dokazano je da je pušenje u trudnoći usko povezano s mnogim ozbiljnim rizicima po dijete. Kod trudnica pušačica češće se javljaju krvarenja na početku trudnoće, kao i spontani pobačaji. Veoma često javlja se i poremećaj placentarnog krvotoka i smetnje u razvitku djeteta - prije svega zaostatak u rastu bebe, zbog čega su u prosjeku bebe trudnica koje jako puše manje i lakše. Trudnice koje puše obično ne dobivaju na težini onoliko koliko bi trebalo, što se smatra drugim razlogom (osim manjka kisika usljed pušenja) zaostatka u rastu djeteta. Djeca čije su majke jako pušile u trudnoći imaju dvostruko više smetnji sa disanjem po rođenju. Također je učestaliji sindrom iznenadne smrti novorođenčeta (SIDS). 2. AlkoholAko ste u vrijeme dok još niste znali da ste trudni popili koju čašu vina ili piva, ne očajavajte - nema dokaza o štetnom djelovanju slučajnog i izoliranog uzimanja alkohola u ranoj fazi razvitka djeteta. No stručnjaci su dokazali da, ako se alkohola ne odreknete za vrijeme cijelog trajanja trudnoće, višestruko povećavate rizik od izazivanja teških prenatalnih oštećenja kod djeteta. Alkohol prolazi kroz placentu izravno u dječji krvotok. Budući da dječja jetra nije u stranju razgraditi niti najmanje količine alkohola i sasvim mala količina alkohola ostaje u krvotoku djeteta dva do tri puta dulje nego u krvotoku majke. I dok trudnica može osjetiti sasvim lagano djelovanje alkohola, u isto vrijeme njeno dijete je izloženo teškom „pijanstvu“. Sigurnu granicu liječnici vam ne mogu preporučiti - stoga je za trudnice najbolje da se tijekom cijele trudnoće u potpunosti apstiniraju od alkohola.   3. Nezdrava hranaBudući da vaša beba svu hranu prima kroz vaš krvotok, vrlo je važno da se tijekom trudnoće zdravo hranite. Dakle, izbjegavajte hranu bogatu mastima i šećerima. Namirnice koje mogu biti opasne u trudnoći te ih je bolje izbjegavati su: svježi sir, nepasterizirano i nekuhano mlijeko, salata od svježeg kupusa i razni namazi koji mogu biti zagađeni bakterijom listerija, koja može izazvati pobačaj ili rađanje mrtvog djeteta. Sirovo meso ili suhomesnati proizvodi mogu uzrokovati toksoplazmozu - bolest koja može izazvati sljepoću, te oštećenja mozga i srca djeteta. Osim toga, nedostatak bjelančevina u trećem trimestru trudnoće može ometati pravilan razvitak mozga, a nedostatak folne kiseline je povezan s nekim anomalijama kralježnice. Pri jelu pripazite na kvalitetu i hranjivost namirnica koje uzimate. Jedite češće i manje (6 - 8 manjih obroka) jer takav način prehrane utječe na bolju probavu i potpuniju razgradnju hrane.   4. Opojna sredstvaKonzumiranje opijata drastično sužuje krvne žilice posteljice i smanjuje placentarni protok krvi te dotok kisika i hranjivih tvari djetetu što rezultira zastojem rasta djeteta i vrlo malom porođajnom težinom. U cilju održavanja vašega zdravlja, kao i zdravlja vaše bebe, svakako se posavjetujte s vašim ginekologom o mogućim komplikacijama te potražite savjet psihijatra. Ako ste ovisni o teškim drogama, spriječite apstinencijsku krizu vaše bebe i uključite se u program odvikavanja još za vrijeme trudnoće. Ako je program odvikavanja uspješno protekao i trudnica najmanje mjesec dana prije porođaja nije ništa uzimala, izostaju znaci apstinencijske krize novorođenčeta.   5. Neredoviti preglediPrenatalna skrb, odnosno redoviti ginekološki pregledi tijekom trudnoće od izuzetne su važnosti. Idealno bi bilo odlaziti na preglede jednom mjesečno do 28. tjedna trudnoće (kraj drugog tromjesečja), potom se pregledi planiraju svaka tri tjedna, a od 36. tjedna svaka dva tjedna. U vrijeme termina poroda pregledi su jednom tjedno ili češće, a ako trudnica prijeđe termin svaka dva dana amnioskopijom se provjerava plodna voda. Ako je prenatalna njega neadekvatna, čak i niskorizična trudnoća može postati visokorizičnom.   6. LijekoviPrimjena lijekova u trudnoći vrlo često predstavlja višestruki problem. S jedne strane liječnici izbjegavaju propisivati trudnicama bilo kakve lijekove, ponekad čak kada su im ti lijekovi neophodno potrebni (zbog straha od štetnog djelovanja na plod). S druge strane uslijed nepotpune i nedovoljne informiranosti trudnica vrlo često smo svjedoci njihovog paničnog straha od kontakta s bilo kakvim lijekom tijekom trudnoće. Treba imati na umu i realnu opasnost koju ima uzimanje nekih lijekova tijekom trudnoće i koji stvarno mogu dovesti do različitih oštećenja ploda. Malformacije, odnosno oštećenja ploda mogu biti vrlo različita kako po težini i tako i po obliku. Naime, neka oštećenja uzrokuju spontani pobačaj ili smrt djeteta nakon poroda, dok druga izazivaju prolazna ili trajna oštećenja novorođenčeta. Neka od njih nemaju nikakvih posljedica na kasniji rast, razvoj i funkcioniranje djeteta, dok druga mogu imati za posljedicu različite poremećaje razvoja: kraći životni vijek ili tešku onesposobljenost. Većina lijekova može proći kroz posteljicu, pa tako može imati i štetno djelovanje na embrii fetus. Budući da lijekovi mogu djelovati štetno na plod u bilo kojem razdoblju trudnoće, pri izboru lijeka liječnik se treba odlučiti za lijekove koji su dosad puno propisivani u trudnoći i za koje se pokazalo da su neškodljivi. Zbog nedovoljnog znanja trudnicu se može uputiti na nepotreban pobačaj ili može doći do nepropisivanja potrebnog lijeka. Potreban je oprez i kod uzimanja lijekova bez recepta (lijekova koji su u ljekarni u slobodnoj prodaji).       7. Manjak kretanjaOdržavanje tjelesne kondicije u trudnoći preporučljivo je jer dobro opće stanje organizma dokazano olakšava trudnoću i porod. Trudnoća ne mora značiti odustajanje od uobičajene tjelovježbe (ili uvođenje redovite tjelovježbe u slučaju da tu zdravu naviku nemate otprije), no umjerenost je ipak bitna! Redovito vježbanje pomaže boljoj probavi, poboljšava cirkulaciju, disanje, mišićni tonus i elastičnost kože. Umjerene sportske aktivnosti, kao što su plivanje, lagano vježbanje i hodanje, ne samo da su dozvoljene, nego su i preporučljive tijekom trudnoće. Ostale vrste sportova dozvoljene su u umjerenim granicama. No ako u trudnoći imate bilo kakvih komplikacija, kao što su problemi s povišenim tlakom, trudnički dijabetes, infekcije ili ako se radi o višestrukoj trudnoći ili pobačajima i prijevremenim porodima u ranijim trudnoćama - oprez!   8. Pretjerivanje s poslomU današnje vrijeme žene žive užurbanim tempom i rijetko koja zaposlena žena može si priuštiti da tijekom trudnoće smanji takav tempo. No tijekom trudnoće daleko je važnije uspjeti se dovoljno i kvalitetno odmoriti, nego uspjeti sve dovesti u red i sve staviti na svoje mjesto, osobito kada su u pitanju visokorizične trudnoće. Niti u kojem slučaju ne trebate čekati da se počnu javljati bilo kakvi simptomi ili znaci umora. Ukoliko vam liječnik preporuči mirovanje u trudnoći ili porodiljski dopust od 45 dana, svakako ga poslušajte, sigurno ima dovoljno dobre razloge za ovakove preporuke. Fizički rad i osobito dugi periodi stajanja mogu biti razlog prijevremenom javljanju trudova i prijevremenom porodu.   9. Nebriga o zdravljuTrudnoća je za ženski organizam jedno novo, promijenjeno stanje karakterizirano brojnim anatomskim, histološkim, hormonskim, imunološkim, prehrambenim, psihološkim i drugim promjenama. Iako su sve te promjene sistemskog karaktera, neke od njih mogu imati i svoje lako vidljive, lokalne manifestacije. Stoga vodite računa o svojim zubima, uzimajte folnu kiselinu, konzultirajte se s liječnikom je li (pogotovo u drugom tromjesečju) potrebno uzimati preparate željeza, čuvajte se kemikalija iz domaćinstva te teških fizičkih aktivnosti.   10. Prekomjerno dobivanje na težiniUmjereni, postupni i stalni dobitak na težini sprječava različite komplikacije u trudnoći i porodu, prije svega nastanak šećerne bolesti, povišenog tlaka i preeklampsije, proširenih vena, hemoroida, malu težinu novorođenčeta ili dugi i težak porod zbog prevelikog djeteta. Za vrijeme trudnoće potrebe u kalorijama i hranjivim tvarima jedva da se povećavaju. Od 4. mjeseca trudnoće potrebno je unositi svega 200 - 300 dodatnih kalorija na dan. Ukupna količina unešenih namirnica ne treba rasti, osobito ne treba „jesti za dvoje“. Prednost treba dati namirnicama siromašnim kalorijama, a bogatim vitaminima i mineralima (povrće, voće, krumpir, cjelovite žitarice, posno meso i riba, mliječni proizvodi). Dozvoljeni prirast tjelesne težine trebao bi se kretati između 9 - 15 kg, ovisno o fizičkoj konstituciji trudnice.

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
25.3.2010 10:50:50   
Bebys
Pravilna prehrana u trudnoći Pošalji članak Ispiši user posted image
Kao trudnici potrebno vam je mnogo zdrave energije. A uz naše savjete jest ćete s užitkom, a prehrana će vam biti uravnotežena, obećajemo! Što točno znači jesti za dvoje?Zasada to još nije potrebno. Dodatnu energiju za bebu - dakle kalorije iz ugljikohidrata ili masti - buduće majke naime trebaju tek od četvrtog mjeseca trudnoće. A čak im i onda treba samo oko deset posto (oko 250 kalorija) više nego inače. To su po prilici mali sendvič sa sirom i jedna jabuka. Od početka trudnoće ipak raste potreba za hranjivim tvarima. Tako trudnica ima povećanu potrebu za bjelančevinama (za 20 posto), kalcijem (za 30 posto), cinkom (za pet posto), vitaminom B2 (za 36 posto), željezom (za 100 posto), folnom kiselinom (za 30 posto) i za jodom (za 15 posto). Zdrava prehrana (ne samo u trudnoći) sastoji se od sljedećih skupina namirnica: Počnite od integralnih žitaricaIntegralne žitarice neka budu baza zdrave prehrane, isto vrijedi i za kruh te tjesteninu - samo integralno jer takvi proizvodi sadrže velike količine korisnog vitamina B. Povrće, voće i salataS povrćem, voćem i salatom unosite malo kalorija, ali i određenu količinu hranjivih i balastnih tvari. Svakako svaki dan iskoristite bogati izbor u supermarketima - bilo za namirnice koje ćete spremiti u tavi, jesti ih sirove, kao voćnu salatu, bilo da ćete od njih praviti sok. Konzumacija sezonskog voća i povrća štiti vas od mnogih štetnih tvari i od bezvrijednog zelenja koje je stiglo tko zna otkuda. Mlijeko i mliječni proizvodiPola litre mlijeka dnevno idealno je za opskrbu kalcijem i bjelančevinama. Ne volite mlijeko? Rezani i tvrdi sir, desert od svježeg sira ili jogurt punovrijedan su nadomjestak. Meso i jajaMeso sadrži bjelančevine, željezo i vitamine B. Zato liječnici preporučuje oko 100 grama mesa dnevno ili dvije do tri porcije tjedno. Prirodno uzgojeno meso ili jaja često su skuplji, ali većinom hranjiviji. Vegetarijanci jedu više krumpira, mliječnih i integralnih proizvoda. RibaOmega-3-masne kiseline mogu spriječiti spontani pobačaj. Konzumacija morske ribe jednom do dva puta tjedno ne samo da potiče opskrbu jodom, već je i izvor visokovrijednih bjelančevina; k tome su sleđ i skuša bogati visokovrijednim omega-3-masnim kiselinama. I pomažu danskim znanstvenicima u sprečavanju spontanih pobačaja. Dakle: neka riblje žemlje, smotani marinirani sleđ i ostale riblje delicije postanu dijelom vašeg jelovnika! Ipak oprez: naviknite se doznati podrijetlo ribe i svakako izbjegavajte tunu i sličnu ribu dubokih mora. Takva riba može sadržavati otrovnu živu. Masti i uljaMasti i ulja ima različitih vrsta: ulje repice, maslinovo ulje, ulje od pšeničnih klica, orahovo ulje, laneno ulje ili sojino ulje sada će vam uistinu goditi, a svako od njih sadrži korisne sastojke za mamu i bebu. NapitciPijte puno tekućine - to vrijedi i ili pogotovo za buduće majke. Dvije litre mineralne vode bogate kalcijem bile bi optimalne za vaš organizam. Ne volite li mineralnu vodu, posegnite za voćnim sokovima s mineralnom vodom, biljnim i voćnim čajem ili bezalkoholnim pivom. Dodatni učinak: ako konzumirate punovrijedne namirnice i pijete puno tekućine, crijevo koje u trudnoći lako naginje tromosti, počinje dobro funkcionirati. Čemu zapravo tablete s folnom kiselinom?U trudnoći se potreba za folnom kiselinom udvostručuje. Folna je kiselina jedan od najvažnijih vitamina u prva tri mjeseca trudnoće. Tijelo je treba za metabolizam, staničnu diobu i stvaranje crvenih krvnih tjelešaca. U slučaju pomanjkanja folne kiseline središnji živčani sustav fetusa može se nedovoljno razviti. U ekstremnom slučaju posljedica mogu biti rascjep kralježnice (spina bifida) ili druge malformacije. Folnu kiselinu unosimo u organizam preko hrane - ima je naprimjer u kelju, zelenoj salati, integralnim proizvodima, sojinim sjemenkama i jajima. Budući da se u trudnoći ta potreba ipak udvostručuje, zdrava prehrana sama po sebi nije dovoljna. Idealno bi čak bilo uzimati tablete s folnom kiselinom već oko osmog tjedna prije (planiranog) začeća djeteta. Sljedeće su namirnice najstrože zabranjene:
  • alkohol ne dolazi u obzir.
  • sirovo ili samo djelomično obrađeno meso te sirova riba. Oni bi mogli sadržavati neke uzročnike bolesti kao što su toksoplazme i listerija. Zato u sljedećim mjesecima vrijedi pravilo: nema tartara, nema sushija - ali neke vrsta mesa kao što su salama, dimljeni mesni namaz ili soljeno i dimljeno meso zasad su tabu.
  • neprerađeno mlijeko i mliječni proizvodi te meki sir također mogu biti zaraženi listerijama. Zato izbjegavajte camambert, romadur i brie te kiselo mlijeko, ovčji sir, kozji sir, ricottu ili fetu.
  • jaja bi se trebala jesti samo ako su dobro termički obrađena kako bi se spriječila zaraza salmonelom. Koliko se smijem udebljati?Nekad prije vrijedilo je sljedeće pravilo: između devet i dvanaest kila. Ipak su vremena tih strogih pravila prošla. Onaj tko je na početku trudnoće vitak, smije se udebljati više nego neka punija žena - ali u redu je sve između sedam i 18 kila. Nemojte se zabrinuti ako ćete u prvim tjednima trudnoće više mršavjeti nego se debljati jer uzbuđenje ili jutarnja mučnina utječu na želudac: dobivanje na težini za očekivati je tek od četvrtog mjeseca trudnoće - oko 300 grama tjedno, u posljednjim tjednima oko pola kilograma. Ako se pak neka žena premalo deblja, postoji opasnost da beba gladuje. Punašne žene često strahuju od sljedećeg: prekomjerna težina povećava rizik oboljenja od povišenog krvnog tlaka ili trudničkog dijabetesa. Usprkos tome sada nije pravo vrijeme da započnete s dijetom - ona bi mogla dovesti do toga da je beba nedovoljno opskrbljena svim onim što joj je potrebno. Liječnik će vam dati savjet kako najbolje postupiti. Kako smije rasti moj indeks tjelesne težine? BMI na početku trudnoće Preporučeni rast težine tijekom trudnoće Nizak (manji od 19,8) 12,5 do 18 kilograma Srednji (19,8 do 26) 11,5 do 16 kilograma Visok (viši od 26) 7 do 11,5 kilograma Pomama za čokoladom i kiselim krastavcima - samo klišej?Ne, to je sasvim normalno. Za to su krivi hormoni koji na početku trudnoće uzrokuju turbulencije u organizmu. Stoga se ne čudite ako vam pozli od mirisa kave ili ako hitno morate pojesti kiseli krastavac ili čokoladu s nugatom. Hormoni naime mijenjaju vaše osjetilo njuha i slinu. Tako se naprimjer slatko i kiselo u ustima neutraliziraju. Neodoljive želje? Nemojte biti prestrogi prema sebi! Čak i da vam se jako često strašno jede nezdrava hrana, ne morate se brinuti. Vitamini i minerali koji eventualno manjkaju mogu se nadomjestiti sredstvima koja služe kao dodatak prehrani. Multivitaminska tableta doduše nije ukusna kao svježi ananas ili tanjur sirove hrane. Ali u trudnoći je ipak najvažnije da ste zadovoljni i sretni. Tko se stalno opterećuje zdravom prehranom, ne čini uslugu ni sebi ni bebi. Radije se potrudite to nekako nadomjestiti. Naš savjet: A ako neodoljivu želju za slatkim ne možete obuzdati? Čokoladu si povremeno slobodno možete priuštiti. Slastica s nešto manje kalorija svakako je sladoled. K tome još sadrži i kalcij - i zato je gotovo uvijek obvezatan na vašem jelovniku.

    (Odgovor članu Bebys)
  • Neposredna veza do poruke: 46
       RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
    1.9.2014 13:57:49   
    pzora
    i mene baš zanima da li ima vegetarijanki koje su prošle trudnoću i kako im je bilo što se tiče simptoma i općenito fizičkog stanja organizma :D izbjegavam masnu hranu i slatkiše i mnogo toga mi ne odgovara za stomak pa sam razmišljala o vegetarijanstvu. čitala sam negdje da želju za pojedinom hranom uzrokuje određeni nedostatak nutrijenata npr želja za slanim je nedostatak minerala, i bilo je dosta korisnih stvari ali ne mogu više naći taj link :( i slažem se s ovim što je tonkica rekla, koliko je "zdrava" hrana uistinu zdrava? :-/

    (Odgovor članu Bebys)
    Neposredna veza do poruke: 47
       RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
    29.11.2014 16:29:58   
    Tia00000
    Ovo što je Bebys napisala je jako korisno, čitam i uspoređujem sa sobom. Moram priznati da tijekom trudnoće nisam iz prehrane skroz izbacila neku hranu, samo sam količinu promijenila (neke namirnice jedem puno manje nego prije a neke više). Željezo mi je skroz u redu jer jedem puno povrća i to iz svog vrta. Pridržavam se koliko god mogu i pokušavam se zdravo hraniti (ne uspijeva uvijek ali većinom da).

    (Odgovor članu pzora)
    Neposredna veza do poruke: 48
       RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
    29.11.2014 23:32:22   
    andydea
    Samo cu ukratko odgovoriti na pitanje..pa cu dr.put na duge staze..
    Uglavnom ja sam mama veganka..bila sam trudna i dojila cjelu trudnocu sina koji sad ima preko 2g.i on je vegan..Sve zajedno u trudnoci dobila 8kg..Kks odlican..uredna trudnoca potpuno..Rodila veeeliku curku od 4,460g /54 cm..potpuno prirodno..Eto hranite se zdravo :) i sad dojim tandem..mlijeka ko u prici..i dalje jedem isto..
    Zdrava hrana ipak ima i daje svoje..a to da veganke radjaju malu i mrsavu djecu..ja sam prvi primjer da nije tocno !

    _____________________________

    LAURA 11.01.2002
    LANA 23.05.2006
    DIAN 21.08.2012-mamin lavić (4180g,50cm)
    Mrvica (anđeo)- 29.10.2013
    MARIA ROSA 4.11.2014 -4,460 g, 54cm (mamina bumbarica )

    (Odgovor članu Tia00000)
    Neposredna veza do poruke: 49
       RE: zdrava hrana-nezdrava hrana
    30.11.2014 17:27:07   
    Ela28
    Ja sam se u trudnoći hranila normalno kao i prije ,nije mi pasalo uopće slano ali zato sam na tone pojela voća ,lubenicu i dinju u ljetno vrijeme skoro svaki dan,na početku i nisam baš dobivala puno kilograma ali pred kraj dosta ,rodila sam u 36.tjednu blizance koji su bili 2980 i 2450 a ja sam sve skupa dobila 20 kg. Netko će reći možda puno ali vjerujte mi da je 16 kg otišlo na porodu tako da se to sve brzo izgubi. Da se vratim na temu nisam si ništa uskraćivala i jela sam normalno.Pred kraj me isto jako mučila žgaravica kako je to ružno jedva sam čekala da to prođe user posted image

    (Odgovor članu andydea)
    Neposredna veza do poruke: 50
    Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
    Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
    Idi na:







    Anketa

    Šta da saznate...
    пеперутка16

    ..da nosite trojke, što biste učinili?

    Oznake

    Sve najbolje!

    Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

    Čestitamo!