|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?

Prednosti i nedostaci trudnoće u 30-ima

Uredništvo Ringeraje, 6.7.2022
Žene u tridesetima su mnogo zrelije, odgovornije, emocionalno stabilnije, te financijski osigurane, što je vrlo važno za osnivanje obitelji, no biološki sat je sve manje na njihovoj strani.

image
Žene u tridesetima je mnogo zrelije, odgovornije, emocionalno stabilnije, te financijski osigurane, što je vrlo važno za osnivanje obitelji. (FOTO:Freepik.com)
/11


Nedavno smo pisali o prednostima i nedostacima trudnoće u dvadesetima, a serijal tekstova nastavit ćemo s tematikom trudnoće u tridesetima.

U današnje vrijeme sve više žena se odlučuje na prvu trudnoću kada već stupe u četvrto desetljeće života zbog različitih razloga – visoko školovanje koje traje do sredine dvadesetih godina života, gradnja karijere, kasnije stupanje u stabilne veze i brak, financijska situacija...

Svi znamo da nije jednako imati dijete u dvadesetima i tridesetima godinama života. Kako ženama otkucava biološki sat, a tijelo stari, mogu se javiti određene komplikacije i problemi vezani uz plodnost i samu trudnoću, posebno ako se radi o trudnoći u kasnim tridesetima. Naime, istraživanja su pokazala da čak 30 posto žena starijih od 35 godina, koje imaju redovite spolne odnose, ima problema sa začećem pa im za to treba i više od godine dana.

 

Prednosti trudnoće u tridesetima

Prednost je definitivno što su žene u tridesetima mnogo zrelije, odgovornije, emocionalno stabilnije, te financijski osigurane, što je vrlo važno za osnivanje obitelji. Status na poslu zbog trudnoće i porodiljnog dopusta neće im biti toliko narušen, pa će imati manje problema s povratkom na radno mjesto te zadržavanju plaće i pozicije koje su stekle prije.

 

PROČITAJTE JOŠ: Plodnost po godinama i brojevima 

 

Žene u tridesetima imaju već određena iskustva ne samo u poslovnom nego i privatnom smislu, s partnerom ili suprugom, putovale su, zabavile se, proživjele određene stvari, te su više spremne na najveću životnu avanturu – rođenje i odgoj djeteta. Također, žene u tridesetima imaju mnogo više samopouzdanja, izdržljivosti i otpornosti, što su sve osobine i kvalitete koje su poželjne kod roditeljstva, posebno kada je dijete malo.

Naravno, svaka osoba je drugačija, ali generalno gledajući, žene mnogo bolje sebe poznaju u tridesetima, nego se poznaju u dvadesetima, te su fleksibilnije od žena koje rode u četrdesetima. Također, žene u tridesetima imaju veće šanse da rode blizance prirodnim i nepotpomognutim začećem, posebno žene starije od 35 godina.

S godinama, razina FSH hormona, odnosno folikulstimulirajućeg hormona raste, što potiče sazrijevanje jajnih stanica. Kada se razina tog hormona poveća, povećava se i mogućnost višestrukog sazrijevanja jajnih stanica, što pak može rezultirati višestrukom trudnoćom. Naime, istraživanja su pokazala da kod žena u dvadesetim jedna od 16 trudnoća je višestruka, dok kod žena od 35 godina na dalje višestrukom trudnoćom završava jedan od pet trudnoća.
 

 

Nedostaci trudnoće u tridesetima

 

Dobra vijest za žene u ranim tridesetima (do 35 godine života) je da će vjerojatno moći začeti prirodnim putem bez komplikacija, no žene starije od 35 godina, mogle bi imati određene veće ili manje poteškoće jer tada polako počinje opadati kvaliteta jajnih stanica. Prema istraživanjima, žene u ranim tridesetima zatrudne gotovo jednako lako kao i žene u kasnim dvadesetima.

Na žalost, nakon 35. godine, šanse da će žena imati zdravu trudnoću opadaju, povećava mogućnost da će doživjeti spontani pobačaj, te se povećava mogućnost genetskih deformacija kod djeteta.

 

PROČITAJTE JOŠ: Preuranjena menopauza kao uzrok ženske neplodnosti


Neki od najčešćih problema u trudnoći nakon 35. godine života su:

  • izvanmaternična trudnoća
  • placenta previa ili predležeća posteljica
  • prijevremeni porod
  • niska porođajna težina djeteta


Mogućnost da žena nakon 35. godine života rodi dijete s Downovim sindromom ili nekim drugim genetskim poremećajem značajno raste:

  • jedan naprema 1200 za žene od 30. do 34. godine
  • jedan naprema 700 za žene od 35. do 39. godine


Zbog toga se ženama u kasnim tridesetima preporučuju dodatni pregledi i testiranja, kao što je aminocenteza i biopsija korionskih resica, radi utvrđivanja mogućnosti da nose dijete s Downovim sindromom.

Također, žene u kasnim tridesetima često imaju mnogo teže porođaje, koji završavaju carskim rezovima. Prva trudnoća nakon 35. godine ima čak 40 posto šanse da završi s carskim rezom. Za usporedbu, samo 14 posto prvih trudnoća u dvadesetima završava carskim rezom.



 

IZVOR: Zena.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Trudnički mjesečni plan
Ovdje navedeni savjeti pomoći će vam da se pripremite na ono što vas čeka, da ne zaboravite nešto bitno i da uživate u s...
5
Učlani se u dm babybonus i ostvari pogodnosti
Svake godine dm svoj program babybonus obogaćuje nekim novim pogodnostima koje su rezultat razmjene iskustava i razgovor...
4
VIDEO: Odlična animacija o trudnoći
Ovu zaista zanimljivu kratku animaciju koja prikazuje trudnoću već je pogledao izuzetno velik broj ljudi. Pogledajte i z...
4
Seksualni položaji u trećem tromjesečju
Većina trudnica, osim onih koje imaju rizičnu trudnoću, može imati spolne odnose do poroda. Istina je da trbuščić može m...
3





Anketa

da li je ili nije...
NIKy

smatrate li da je psihičko zlostavljanje ukoliko vas muž tokom rječkanja ili svađe zove pogrdnim imenima zbog vaših bivših dečkiju iako je vaša veza vaša sadašnjost i sve je ok, a ti dečki prošlost...

smatram (85%)

ne smatrm (15%)


Broj svih glasova: 137

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Sve najbolje!