|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Njega bebe - suvremene preporuke

Uredništvo Ringeraje, 4.5.2010
Roditelji su često nesigurni koje savjete prihvatiti u vezi njege bebe. Pedijatri im savjetuju jedno, patronažne drugo, a pročitaju treće. Što napraviti u takvom slučaju?

image
/11


Roditelji su često nesigurni koje savjete prihvatiti u vezi njege bebe. Pedijatri im savjetuju jedno, patronažne drugo, a pročitaju treće. Tako im njihova patronažna kaže da bebinu guzu nakon premotavanja ne treba uopće mazati, dok im pedijatar objasni da je zaštitna krema nužna. Što napraviti u takvom slučaju? Najbolje je da pratite odaziv vašeg djeteta te njemu prilagodite način njege koji mu najviše odgovara.

Razlog različitih mišljenja su različiti trendovi u njezi djeteta te nove spoznaje raznih istraživanja. U sedamdesetima i osamdesetima praksa je bila da se beba kupa svakodnevno te da se nakon kupke namaže debelim slojem kreme. Za njegu kože većina je roditelja nekoliko desetljeća koristila dječji puder, dok danas većina liječnika savjetuje da se puder zamijeni dječjim kremama. Trenutno je u trendu sve što je „prirodno“.

Za njegu bebine kože preporučuju se prirodna ulja, npr. maslinovo ili bademovo. Ali pripazite, važno je da su ta ulja primjerena za korištenje na koži (dermatološki testirana). Ulja koja nisu testirana mogu izazvati alergijsku reakciju. 

Ponekad čujemo da je za njegu bebe dovoljna samo mlaka voda, ali ostatke stolice ne možemo sasvim očistiti bez blagog sapuna. Važno je odabrati sredstva za njegu bez parfema, jer mirisna sredstva mogu iritirati bebe s osjetljivijom kožom.

Predstavljamo vam nekoliko suvremenih preporuka za njegu bebe:

  1. Lice: prije odlaska vani, bebi namažite lice sa zaštitnom kremom za vjetar i zimu odnosno s UV-faktorom ljeti. Ako se dijete obiljno slini, predio oko usana i brade zaštitite mu kremom za lice. (npr. s dodatkom pantenola).
  2. Nakon kupke djetetovu kožu namažite losionom za bebe. Protrljajte ga u rukama da ga ugrijete i lagano ga umasirajte u kožu.
  3. Koža ispod pelene je jako osjetljiva. Tanak sloj zaštitne kreme (npr. na bazi lanolina) nakon prematanja će zaštititi guzu od crvenila. Ako se crvenilo ipak pojavi guzu namažite protuupalnom kremom.


Preporuke za umivanje:

  1. Bebino lice umivajte samo s vodom.
  2. Za kosu upotrebljavajte blagi šampon, primjeren za bebe, dovoljno je pranje jednom tjedno.
  3. Bebinu guzu umivajte gazom namočenom u mlaku vodu s nekoliko kapi ulja. Nakon obilne stolice morat ćete primjeniti i sapun. Kada ste na putu koristite vlažne maramice (bez dodatka alkohola i parfema).
  4. Kupajte bebu dva do tri puta tjedno u vodi od 37oC. Kupka neka ne traje predugo.
  5. Nakon kupke dijete nježno osušite s ručnikom ili pamučnom pelenom. Ne zaboravite na mjesta u pregibima (ispod brade ili ispod pazuha).

 
Svaka beba je drugačija pa tako i potrebe njene kože, stoga nema jedinstvenog pravila za njegu. Ako primjetite da je bebina koža brzo suha i da se ljušti, ona je jako osjetljiva i potrebna joj je intenzivnija njega nego ostalim bebama. 

 
Izvori: Pediatrics.about.com, Baby-schwanger.de, Emedicinehealth.com

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Percepcija se promijeni kada dobijete dijete
Stvari zbog kojih smo najčešće osuđivali druge roditelje (sve dok i sami nismo postali roditelji)
6
Znakovi da je vaša beba gladna
Najčešće nedoumice koje se mamama vrte po glavi su "koliko hrane je dovoljno ili kako znati da su njihove bebe site".
5
Vaš tečaj za preživljavanje prvih 6 tjedana
Od hranjenja do hvatanja ritma spavanja i suočavanja s gostima,navikavanja na život s novom bebicom,sve to moglo bi biti...
4
Sve što morate znati o svom novorođenčetu
Ništa vas ne može pripremiti za oduševljenje – i izazov – pri prvom susretu s bebom. Evo što možete očekivati i kako se ...
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!