|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Tijelo poslije poroda: 4 istine i jedna laž

Uredništvo Ringeraje, 27.9.2022
Promjene koje se događaju na tijelu žene poslije poroda povod su brojnih rasprava, razlozi brige i pokušaja da se negativne posljedice izbjegnu. Kilogrami, strije, akne samo su neke od nepoželjnih promjena za koje treba samo malo strpljenja.

image
Strije na tijelu pojavljuju se kod čak 90 posto žena kao znak naglog debljanja tijekom kojeg se tijelo širi brže nego koža. (FOTO:Freepik.com) www.freepik.com
/11


ODMAH POSLIJE PORODA TIJELO JE LAKŠE ZA ČETIRI, PET KILOGRAMA

Prosječna kilaža bebe kreće se između tri i tri i pol kilograma, dodate li tome skoro kilogram koji čine izgubljena krv i amnionska tekućina koje tijelo izgubi tijekom poroda, ali i posteljica lako ćete doći do četiri izgubljena kilograma i prije nego što ste planirali. Povratak na staru kilažu poslije poroda problem je s kojim se suočavaju brojne žene u nastojanju i očekivanju da se kilogrami rastope u najkraćem mogućem vremenu. Međutim stručnjaci savjetuju da dopustite svom tijelu koje se devet mjeseci mijenjalo i povećavalo isto toliko vremena da se vrati u prvobitno stanje.

 

KOSA POSLIJE PORODA NAGLO OPADA

Problem opadanja kose skoro je neizbježan kod 50 posto žena i događa se u prvih šest mjeseci nakon poroda. Uzrok te pojave su hormoni koji su tijekom trudnoće usporavali opadanje kose ali nakon devet mjeseci trudnoće nivo hormona vraća se u svoju normalu čime kosa dobiva svoj stalan ciklus rasta i opadanja.

 

Kako biste smanjili neizbježan gubitak kose savjetuje se ishrana bogata željezom, proteinima, cinkom i antioksidansima koji su ključni za zdravu kožu i kosu.

 

 PROČITAJTE JOŠ: 10 savjeta za uspješan oporavak nakon poroda

 

STRIJE NA TIJELU POSTAJU VIDLJIVE

Strije na tijelu pojavljuju se kod čak 90 posto žena kao znak naglog debljanja tijekom kojeg se tijelo širi brže nego koža. Osim toga nivo hormona glukokortikoida tijekom trudnoće raste, čime dolazi do usporenog stvaranja kolagena i elastičnih vlakana u slojevima kože. Strije ne moraju ostati na vašem tijelu ako reagirate na vrijeme, dok su crvene ili ljubičaste boje najbolje je započeti s tretmanom. Na tržištu se nalazi niz preparata s tom svrhom, a na vama je da pripazite i na ishranu. Izbjegavajte slatkiše, slane grickalice i hranu koja sadrži škrob jer takva hrana izaziva nadutost popraćenu s kojim kilogramom više. Vitamin C važan je za proizvodnju kolagena zato ga unosite u što većim količinama.

 

TEN SE NAKON PORODA POGORŠA

Najčešće koža poslije poroda pokazuje povećanu sklonost aknama i bubuljicama za razliku od sjajnog tena tijekom trudnoće. Cirkulacija krvi u tijelu tijekom mjeseci trudnoće povećava se za 50 posto što se manifestira na licu gdje krvne žile postaju proširene te mu daju dodatni volumen. Za problematičnu kožu preporučuje se korištenje retinoid ili OTC retinola koji će vašem licu brzo povratiti izgubljeni sjaj. Osim toga preporučuje se izbjegavati masnu i suhu hranu, radije posegnite za svježim voćem i povrćem i orašastim plodovima.

 

PROČITAJTE JOŠ: 5 grešaka koje ne bih ponovila kao mama početnica!

 

Tijelo se s vremenom navikne na nedostatak sna: NE NIKADA

Ne, tijelo se nikada neće naviknuti na to iz jednostavnog razloga što mu je potrebna određena količina sna kako bi normalno funkcioniralo i teško da ga možete uvjeriti u nešto drugo. Kronična neispavanost donosi niz nuspojava koje nisu poželjne posebno kod majki novorođenčadi, piše Zadovoljna.

 

Umor, iscrpljenost, nervoza samo su neki od problema s kojima se mame nose. Kako bi svom djetetu bile na raspolaganju najčešće zaboravljaju na sebe.

 

Ali najbolji savjet je "Kad spava beba, spavajte i vi!", jedino na ovaj način možete svom djetetu pružiti najbolje a to je odmorna i naspavana mama zbog čega će i ono biti zadovoljnije.

 

Izvor: Zena.blic.rs/Ringeraja.rs

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kako si olakšati babinje
U svojim fiziološkim okvirima, razdoblje babinja obuhvaća slijedeće promjene: dolazi do postupnog smanjenja maternice i ...
6
Maslinovo ulje izvrsno je za dječju dohranu
Masne kiseline koje prevladavaju u majčnom mlijeku zastupljene su i u maslinovom ulju
4
Najapsurdnija imena u 2012. godini!
Da ima roditelja koji svojoj djeci vole davati neobična, smiješna, čak i apsurdna imena, to već znamo, no znate li koja ...
2
Vaš tečaj za preživljavanje prvih 6 tjedana
Od hranjenja do hvatanja ritma spavanja i suočavanja s gostima,navikavanja na život s novom bebicom,sve to moglo bi biti...
2





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!