|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Slabo dobivanje na težini

Ana Metikoš (Anne), 4.5.2010
Nakon mjesec dana odete na prvi pregled i vaganje kod pedijatra i ustanovi se da je beba premalo dobila ili čak stagnirala na težini.

image
/11


Taj stres i osjećaj krivnje čak i u majki koje su ipak odlučile dojiti može dovesti do smanjenja mlijeka. Mnoge majke se u ovom trenutku, nažalost na preporuku liječnika, odlučuju za formulu kao izlaz iz situacije.

Većina beba vrate svoju težinu unutar deset dana do dva tjedna nakon poroda.
Najčešći razlog slabog napredovanja je:

• loša tehnika ili položaj dojenja – ako je bradavica pod krivim kutom u ustima bebe onemogućeno je najoptimalnije dojenje, ako je neugodno vama ili bebi također možete skratiti podoj
• rasporedu dojenja – bebu treba dojiti češće (gladna je) ili rijeđe (stalno pije prozirno mlijeko i ne dobi dovoljno kalorija)
• prebrzo mijenjanje dojke (beba opet dobiva vodenasto mlijeko)
• bebi ograničimo trajanje podoja

Prosjećno beba dobi 150-200 grama tjedno u prvih nekoliko mjeseci. No prihvatljivo je i 120 grama, iako rijetki pedijatri u Hrvatskoj to priznaju. Rast i dobivanje na težini nakon 4-6 mjeseci lagano usporava.

Beba može slabo napredovati, a da zdravstveno s njom bude sve u redu. Dojenje izgleda kao da je sve u redu: položaj je dobar, dijete dobrom brzinom siše i guta, prisutan je refleks otpuštanja, dijete se normalno prazni, zadovoljno je nakon podoja. U ovom slučaju budite uporni s dojenjem. Otkrijte što radite krivo.

• pokušajte pronaći bolji položaj za dojenje u kojem je bebin hvat bradavice bolji – ako su vam bradavice ispucale i bolne položaj je vjerojatno loš;
• nakon podoja se izdojite da biste potakli veću proizvodnju mlijeka;
• normalni broj podoja je 8-12. Pokušajte biti u tim okvirima;
• ako dijete spava dulje od 3 h, po danu ili po noći budite ga i ponudite mu prsa;
• nemojte vremenski ograničiti trajanje podoja;
• hranite bebu na zahtjev;
• nemojte promijeniti dojku ako u njoj još ima mlijeka;
• izbacite šeširiće, dudu, dodatnu tekućinu;

Ako pak beba stagnira ili čak gubi na kilaži i djeluje kao da je bolesno poslušajte liječnika koji će najvjerojatnije predložiti adaptirano mlijeko ili kombiniranje dojenja i formule. Zdravlje bebe treba biti na prvom mjestu.

Prema izvorima: The Nursing book i breastfeeding.about.com priredila Ana Metikoš.


Moje iskustvo:
Starije dijete mi je dobilo samo 150g u prvih mjesec dana. Pedijatrica je rekla da moramo preći na formulu jer nije dobila dovoljno. S tim se nismo htjeli pomiriti i promjenili smo pedijatra. Nova pedijatrica je rekla da 4 dana dojim više po noći, tj. da je budimo svakih 3h za dojenje ako se ne probudi. Nakon 4 dana išli smo opet na vaganje i bila je teža još 250g! Dakle više, i to skoro za duplo, je dobila u samo 4 dana s češćim noćnim dojenjem. Nakon toga je dobro dobivala na težini.
Sa drugim djetetom sa na to obratila pažnju i u prvim mjesec dana je dobilo 1400g.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

PROSINAC- Zvijezda baby kalendara za 2022
Stigli smo i do zadnjeg lista našeg Baby kalendara 2022. Danas vam predstavljamo zadnju zvijezdu koja će krasiti naš kal...
7
PROSINAC- Zvijezda baby kalendara za 2021
Stigli smo i do zadnjeg lista našeg Baby kalendara 2021. Danas vam predstavljamo zadnju zvijezdu koja će krasiti naš kal...
5
Crvenilo na guzi
Mnoge bebe pate od pelenskog osipa. Uz pomoć ovih savjeta ćete crvenilo na guzi brzo savladati.
4
Postnatalna ili postporođajna depresija
Mnoge žene se ne mogu snaći u trenucima prvih dana nakon poroda kada osjete tugu, potmulu duševnu bol, jer imaju grižnju...
4





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!