questts u 00:35
Sanjaju li bebe u trbuhu?
Uredništvo Ringeraje, 29.1.2021Bebe prije rođenja provode nevjerojatnu količinu vremena u snu i tek oko tridesetog tjedna počinje se nazirati ritam sličan onom kod odraslih, podijeljen u četiri faze, od dubokog sna do budnosti. Ključna razlika je, međutim, što i fetusi i novorođena djeca najviše vremena provode u REM snu, za razliku od starije djece i odraslih ljudi, a ta se faza povezuje sa sanjanjem.
Naravno, nema načina da se utvrdi što fetus sanja, a vjeruje se i da se ona vrsta složenih snova kakve sanjaju odrasli ljudi javlja tek oko pete godine života. Ali bebe u trbuhu plivaju u moru taktilnih, zvučnih draži i pokreta i stoga je sasvim moguće da im REM spavanje služi za obradu sadržaja koje tijekom dana nauče. „Očigledno je da fetusu rade čula i da ima potencijal da uči, te je moguće da sanja o onome što mu se tog dana desilo“, kaže Peter Heper.
No izgleda da je REM spavanje važno za fetuse. Pojedini lijekovi, uključujući i neke antidepresive, sprečavaju REM fazu, a ispitivanja na životinjama pokazuju da su fetusi kojima je bilo ometano REM spavanje kao odrasle jedinke anksiozniji, ne spavaju i ne dišu pravilno, a i u mozgu im se bilježe nenormalni signali. Jedno objašnjenje je i da se prilikom REM spavanja podešava aktivacija moždanih stanica kako bi kasnije besprijekorno radile.
REM spavanje možda služi i kao vid pripreme mozga za trenutak kad će se beba morati „probuditi“. Da bi se desio prelazak iz sna u budno stanje, potrebno je da se usklađeno aktivira nekoliko moždanih struktura koje kontroliraju i disanje i otkucaje srca, i zato je važno da one „nauče“ dovesti svoj rad u potpuni sklad. REM spavanje pobuđuje većinu ovih moždanih struktura i zato možda služi kao prilika za njihovo usklađivanje, za vrijeme kad će majka prestati održavati bebu u životu snabdijevajući je krvlju i kisikom, i njoj prepustiti upravljanje tim procesom.
PROČITAJTE JOŠ: 9 znakova koji otkrivaju spol djeteta u maternici
Zanimljivo je i da „zijevanje“ možda igra sličnu ulogu. Bebe u trbuhu počinju zijevati oko jedanaestog tjedna i ne prestaju do rođenja. „Izgleda da zijevanje nije samo otvaranje usta, već generalizirano zatezanje mišića“, kaže Olivije Valusinski, liječnik opće prakse iz Pariza, koji istražuje ovu pojavu. I fetus i novorođenče zijevaju dvaput češće od odraslih i zatežu mišiće usta jedanput ili dvaput svakog sata. Izgleda da zijevanje također potiče prelazak iz mirovanja u period aktivnosti i, kao i REM spavanje, pobuđuje mnoge procese u mozgu koje održavaju budnost.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Trudnoća uzrokuje mnoge promjene u ženskom tijelu, a jedna od njih je čvrstoća i položaj cerviksa. Praćenjem promjena u ...

Svaka je trudnoća jedinstvena,pa bez obzira na to što se dogodilo vašoj mami, susjedi ili supermodelu Gisele Bündchen.Vj...

Neke žene odmah primjete znakove koji ukazuju na trudnoću, dok druge ne osjećaju niti jedan od tipičnih znakova, a opet ...
