|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Povišena tjelesna temperatura

doc. dr. sc Milivoj Jovančević, 16.12.2020
Povišena temperatura jedan je od prirodnih načina obrane organizma protiv uzročnika infekcije. Stoga se preporučuje snižavati je tek kad poraste iznad 38oC pod pazuhom, odnosno 38,5oC rektalno.

image
/11


Kada mjeriti temperaturu?

Uvijek kad se dijete čini toplim, kad je mirnije, plašljivo, slabijeg apetita ili kad postoje drugi znaci bolesti (povraćanje, proljev, kašalj, osip ili drugo) treba izmjeriti tjelesnu temperaturu.


Određivanje temperature samo opipom djeteta vrlo je nesigurno! Primjerice, djeca s visokim temperaturama imaju hladne okrajine i čelo zbog zakazivanja centra za reguliranje temperature. Visoke vrućice mogu dovesti do neželjenih posljedica kao što su dehidracija (tijekom vrućice potreba za tekućinom povećava se dva-tri puta). Najbolji znak manjka tekućine je suhoće usnica i jezika, koji postaje bijel.


Kako mjeriti temperaturu?

Kod djece do godine dana preporučuje se mjeriti temperaturu rektalno (u guzi) stavljanjem užeg dijela toplomjera (gdje se nalazi živa) oko 2 cm u otvor debelog crijeva. Toplomjer se drži dokle god živa raste (obično dvije-tri minute). Kod veće djece uži kraj toplomjera stavlja se u središte pazuha, koje smo prethodno posušili, a potom se nadlaktica prisloni uz tijelo. Mjerenje traje 10 minuta. Normalna temperatura mjerena rektalno je oko 37,5oC, a pod rukom do 37oC.


Kada i kako snižavati povišenu tjelesnu temperaturu?

Povišena temperatura jedan je od prirodnih načina obrane organizma protiv uzročnika infekcije. Stoga se preporučuje snižavati je tek kad poraste iznad 38oC pod pazuhom, odnosno 38,5oC rektalno. Točnije, suvremene preporuke su snižavati temperaturu kad dijete pokazuje znakove klonulosti i promjene raspoloženja. Tako djetetu koje veselo trčkara i ima 39oC nije nužno dati lijek, a treba ga dati umornom i plačljivom djetetu s tek neznatno povišenom temperaturom.
 

 

Temperatura se može snižavati lijekovima i hlađenjem. Od lijekova su najpogodniji i najmanje štetni paracetamol (u obliku sirupa ili čepića) i ibuprofen, pri čemu se treba strogo pridržavati uputa o količinama koje se mogu dati. Ako se primijeti da dijete ima visoku temperaturu, treba ga odmah razodjenuti i dati mu lijek za snižavanje temperature. Prostorija u kojoj dijete boravi treba biti rashlađena i valja ga što laganije odjenuti kako bi se omogućila postupna predaja tjelesne temperature u okolinu. Nakon davanja lijeka za snižavanje vrućice, preporučuje se pričekati dvadesetak minuta prije negoli dijete počnemo hladiti tuširanjem ili kupanjem u kadici. U tom će razdoblju lijek za snižavanje temperature zakočiti centar za drhtanje. Naime, drhtanje je iznimno moćan način podizanja tjelesne temperature i može se dogoditi da prilikom drhtanja zbog osjećaja hladnoće kupke tjelesna temperatura poraste za jedan do dva stupnja umjesto očekivanog pada. Najpogodnije je napuniti kadicu vodom čija je temperatura oko 37oC (dva-tri stupnja niže od temperature tijela) i pustiti da se dijete u njoj igra oko 20 minuta i polagano hladi. Trljanje alkoholom se ne preporučuje (naglo hladi površinu kože, krvne žile u koži se suze i daljnje hlađenje je slabije, jedan dio alkohola prodire u organizam udisanjem alkoholne pare ili kroz kožu). Vrlo je korisno nakon kupanja omotati dijete u pelenu ili ručnik namočen u vodu sobne temperature (odstajala voda) i to povremeno mijenjati. Postupak snižavanja temperature ponavljati dokle god je potrebno. Kako dijete treba mnogo više tekućine, vrlo je važno davati mu čaj, sok ili vodu sobne temperature. Tek potom treba zatražiti liječničku pomoć.



Kada se treba neodložno javiti liječniku?

Kod starije djece, ako je temperatura viša od 40oC, preporučuje se istoga dana potražiti liječničku pomoć jer to može biti znakom težih bakterijskih infekcija. Tresavice (jako drhtanje) u vrijeme porasta temperature ili loše opće stanje djeteta svakako nalažu neodložan posjet pedijatru. Tijekom prijevoza do liječnika dijete ne treba utopliti.
 
 
Objavljeno uz dozvolu Centra dječjeg zdravlja;

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Nastava za sve počinje 7. rujna!
Fuchs: Početna je pozicija Ministarstva da nastava za sve počinje 7. rujna u učionicama!
6
Zdrava prehrana od malih nogu
Pričajte s vašim djetetom o tome što jede u školi, što mu se sviđa, a što mu se ne sviđa. Izdvojite zdrave namirnice od ...
4
Kašica od banana s plazmom i kravljim sirom
Vrlo jednostavna priprema za odličan obrok!
4
Dijete u bazenu neka bude pod stalnim nadz...
Za djecu i odrasle je u vrućim ljetnim danima bazen najbolji način za hlađenje. I kod malog bazenčića je potreban oprez....
4





Anketa

Raspoloženje u trudnoći.
пеперутка16

Da li ste imale nagle promjene raspoloženja u trudnoći?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!