questts u 00:28
OPREZ: Pokrivanje kolica na vrućini je opasno!
Uredništvo Ringeraje, 23.7.2020


Kao što se ljeti trudimo zatvarati prozore i vrata kako bi spriječili prodiranje topline u naše stanove, tako i roditelji često pokušavaju zaštititi bebe u kolicima od sunca i vrućine, pokrivajući kolica pelenama ili pokrivačem.
Ali pazite, ovo može biti vrlo opasno!
U jednostavnom testu provedenom u Švedskoj, otkrili su da temperatura u pokrivenim kolicima drastično raste, što može predstavljati ozbiljan rizik za zdravlje bebe.
Toliko je vruće, kao u zatvorenom automobilu!
Većina ljudi je uvjerena da će pokrivanjem kolica zaštititi bebu i od sunca i od vrućine, ali u stvari je suprotno. Prekrivajući kolica, zrak više ne cirkulira i bez pravilne cirkulacije zraka u kolicima postaje vruće skoro kao i u zatvorenom automobilu na suncu.
Temperatura za sat vremena naraste za više od 10 stupnjeva Celzijusa
PROČITAJTE JOŠ: Dojeno dijete i žeđ
Da je to zapravo točno utvrdili su švedski novinari koji su napravili jednostavan test kako bi dokazali da je vrućina u zatvorenim kolicima zaista nepodnošljiva.
Identična kolica opremili su s po jednim termometrom i postavili na sunce između 11.30 i 13 sati.
I na jednim i na drugim kolicima krov je bio spušten, a jedan je dodatno prekriven dječjim pokrivačem. Nakon sat i pol, izmjerena temperatura u kolicima bez pokrivača iznosila je 22 stupnja Celzijusa, što je nešto više od vanjske temperature koja je iznosila 21 stupanj.
Temperatura u prekrivenim kolicima popela se na nevjerojatnih 34 stupnja Celzijusa.
Prema gruboj računici, temperatura u prekrivenim kolicima se povećala za više od pola vanjske temperature. Dakle, ako ste se uputili u šetnju kolicima kada je vanjska temperatura bila oko 30 stupnjeva Celzijusa i prekrili kolica, vaši mališani će se bukvalno "kuhati" na oko 45 stupnjeva!
Kako zaštititi bebu u kolicima?
1) Šetajte hladnijim djelom dana. Stručnjaci preporučuju izbjegavanje šetnje s kolicima po vrućini i odabir hladnijeg djela dana. I sami ćete imati više koristi ako šetate u onom periodu dana kada možete normalno disati. A šetnja s bebom u kolicima zateže i zadnjicu :)
2) Vodite računa da zrak cirkulira. Ako ste po vrućini u šetnji s bebom koja je u kolicima, provjerite da li zrak u kolicima cirkulira i ne pregrijava se. Dakle, ako već pokrivate kolica, pokrijte ih samo s jedne strane kako bi zrak mogao cirkulirati s druge strane.
3) Skinite bebi čarape i lagano je obucite. Ljeti obavezno skinite čarape i dugu odjeću svoje bebe da bi joj u kolicima bilo što manje toplo. Na najvećoj vrućini može biti samo u peleni ili bez pelena uz zaštitnu podlogu.
4) Izbjegavajte tople materijale. Ljeti ne samo beba, već i kolica moraju biti opremljeni laganim i hladnim materijalima kako bi se dijete u kolicima što manje znojilo.
PROČITAJTE JOŠ: Da li beba smije jesti sladoled?
5) Ne ostavljajte kolica na suncu. Čak i ako beba nije u kolicima, kolica nikada ne ostavljajte na direktnom suncu, već u sjeni, jer će bebi biti mnogo toplije ako je stavite u pregrijana kolica, dok će joj u ohlađenim kolicima biti puno ugodnije.
6) Zaustavljajte se samo u hladu. Kada šetate s bebom u kolicima, nikada se ne zaustavljajte na suncu, već uvijek tražite hladovinu. Ponekad je samo pet minuta na vrućem suncu dovoljno da bebi bude nepodnošljivo vruće.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Da ima roditelja koji svojoj djeci vole davati neobična, smiješna, čak i apsurdna imena, to već znamo, no znate li koja ...

Od hranjenja do hvatanja ritma spavanja i suočavanja s gostima,navikavanja na život s novom bebicom,sve to moglo bi biti...

Ništa vas ne može pripremiti za oduševljenje – i izazov – pri prvom susretu s bebom. Evo što možete očekivati i kako se ...

Uz toliko mnogo stručnjaka koji preporučuju da svoje novorođenče naviknete na rutinu, teško je znati što učiniti kada be...
