|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Je li jedno piće doista u redu?

Katy Holland, Branka Pollak, 4.5.2010
Kako se javljaju različita mišljenja o tome je li sigurno piti alkohol u trudnoći, tako raste zbrka oko tog pitanja. Dakle, smijete li uz večeru popiti čašu Merlota?

image
/11


Ako ste trudni i prošlo je razdoblje jutarnjih mučnina, možda će vam jedan od najtežih izazova u nadolazećim mjesecima biti neprestano odbijanje alkohola. Priznajmo, mnogi od nas navikli su se na čašu vina kao sredstvo za opuštanje nakon napornog dana, način druženja s prijateljima ili jednostavno kao ukusan dodatak večeri.
Prije samo nekoliko desetljeća, kada su naše mame bile trudne, nitko nije smatrao da bi piće moglo naškoditi nerođenoj bebi. Tek su nedavno istraživanja, čiji rezultati upozoravaju na moguće posljedice alkohola, počela utjecati na savjete koji se daju trudnicama. 

Od tada su objavljene stotine studija, no otkrića su dovela do savjeta koji su često proturječni.


TKO KAŽE ŠTO?


Prema nekim statističkim podatcima, više od polovice trudnica pije alkohol. No je li to problem ili nije, ovisi o izvještaju koji čitate.
U medijima se objavljuju članci o povezanosti alkohola s najrazličitijim problemima, od autizma do rascjepa nepca, kao i oni u kojima se tvrdi da bi umjereno konzumiranje alkohola ustvari moglo biti dobro za nerođenu bebu. Stoga se doista ne treba čuditi što su trudnice zbunjene.
Kakav je dakle službeni stav u svijetu? Od 2007. britanski Zavod za zdravstvo preporučuje posvemašnje izbjegavanje alkohola. Ipak, neke druge ustanove, uključujući Royal College of Obstetricians and Gynaecologists kao i Food Standards Agency, kažu da se jedna do dvije čašice pića jednom ili dva puta tjedno smatraju sigurnima, premda je apstinencija najsigurnija.

UTJECAJ ALKOHOLA


Premda se stručnjaci ne slažu posve oko toga koliko je točno (ako uopće) pića u redu, svi se slažu da alkohol može nepovoljno djelovati na razvoj nerođene bebe. Alkohol je otrov i tijelo vaše bebe ne može ga preraditi. Ako ga vi pijete, pije ga i vaša beba. Alkohol ulazi u vaš krvotok i prolazi kroz posteljicu koja bebu opskrbljuje krvlju. 
Bebino tijelo ne može preraditi alkohol na isti način kao vaše. To znači da postoji mogućnost da utječe na razvoj svih bebinih organa, od udova i crta lica do mozga i središnjeg živčanog sustava. Također, opijanje može prouzročiti pobačaj, preuranjeni porođaj i rađanje mrtvorođenčeta.

NAJGORI SCENARIJ


Konzumacija alkohola može nerođenoj bebi prouzročiti cijeli niz oštećenja pod zajedničkim nazivom: fetalni alkoholni sindrom poremećaja. On uključuje najrazličitije poremećaje, od niskog kvocijenta inteligencije do srčanih mana, teških oštećenja mozga, pa čak i smrti. Također, može uzrokovati oštećenja pluća, spolnih organa, očiju i ušiju. U stvari, alkohol može utjecati na razvoj svake stanice u tijelu vaše nerođene bebe.
Mozak je posebno osjetljiv. Bebe s fetalnim alkoholnim sindromom imaju znatno manji mozak, kojem nedostaju ključni dijelovi. Frontalni režnjevi koji su zaduženi za kritičko razmišljanje, prosudbu i zaključivanje nepovratno su oštećeni. Također, neke bebe imaju i određene karakteristike u izgledu: malu glavu, kratak nos bez philtruma (udubljenje između nosa i gornje usnice) te male, ukošene oči.

UPOMOĆ! POPILA SAM PIĆE. ŠTO DA RADIM?


Premda nema sumnje da je alkohol štetan za nerođenu bebu, mnogi stručnjaci često ističu golemu razliku između opijanja i povremenog pijuckanja. Istraživanja nisu uspjela dokazati da jedna ili dvije čašice pića jednom do dva puta tjedno predstavljaju ikakvu opasnost. 
No što je s prvih nekoliko tjedana trudnoće? Mnoge su žene zabrinute da su naškodile svojoj bebi lumpajući dok još nisu znale da su trudne. U prvih je nekoliko tjedana nakon začeća oplođeno jajašce samo nakupina stanica. Ako je alkohol nanio neku štetu, vjerojatno će prouzročiti pobačaj prije negoli uopće shvatite da ste trudni.
Ipak, posvemašnje izbjegavanje alkohola u prva tri mjeseca trudnoće najbolji je pristup. Ako znate da ste trudni ili naslućujete da biste mogli biti, zaboravite na piće. U tom je razdoblju vaša beba najranjivija. 
Dakle, možda je potpuno suzdržavanje od alkohola tijekom trudnoće ipak najbolje što možete učiniti. Devet mjeseci apstinencije može biti važno za cijeli jedan život. Fetalni alkoholni sindrom ne može se izliječiti, ali može ga se 100% spriječiti.


Članak objavljen u: TRUDNA&LIJEPA, broj 6/2010

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ispovijed mlade trudnice
Moja je prva trudnoća završila sa spontanim pobačajem. Na prvom pregledu sam željela čuti najljepši zvuk na svijetu, ali...
8
Donat Mg nagradna igra-2.pitanje!
10 dana, 5 dobitnica. Danas imate priliku ponovno osvojiti poklon paket Donat Mg-a. Kako osvojiti pročitajte u nastavku....
4
Donat Mg nagradna igra-5. i posljednje pit...
Danas imate priliku osvojiti poklon paket Donat Mg-a. Kako osvojiti pročitajte u nastavku...
4
Kako biti sretna?
Osmijeh otvara sva vrata. Budite ono što jeste, ne uspoređujte se sa drugima i budite se sa osmjehom na licu.
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!