|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Majka koja doji danju i noću i brine se o svojoj maloj bebi (presvlačenje, kupanje, igranje, pranje) ima dovoljno posla.
Ključne riječi:

image
/11


Majka koja doji danju i noću i brine se o svojoj maloj bebi (presvlačenje, kupanje, igranje, pranje) ima dovoljno posla. Ostale poslove u kući (kuhanje, čišćenje, briga o starijoj djeci) trebala bi preuzeti druga osoba. Najčešće je to majčina majka, svekrva, suprug ili druga sigurna osoba. Majci koja doji treba osigurati dosta dnevnog i noćnog odmora, Korisnoje da majka nakon podoja odspava, a noću da spava u blizini djeteta kako bi što kraće prekidala nočni odmor. Dobro je da majka nekoliko puta dnevno doji ležeći her se i na taj način odmara. Starija djeca mogu majci puno pomoći oko dojenja ako su za to pripremljena.

Posao izvan kuće

U Hrvatskoj je zakonom osiguran porodiljski dopust dovoljno dugog trajanja kako bi se majci osigurala što bolja skrb za dijete, a time i osiguralo dovoljno dugo dojenje. No, čak da se majka odluči ranije vratiti na posao, rad izvan kuće ne mora značiti prekid dojenja. Raditi izvan kuće i dojiti nije jednostavno, ali se može. Majka u tom slučaju treba dojiti svoje dijete prije odlaska na posao i nakon ovratka s posla. Uz to je potrebno da se u toku radnog vremena nekoliko puta izdoji i pohrani izdojeno mlijeko. Na poslu izdojeno i pohranjeno mlijeko služi da se njime dijete hrani, na bočicu, slijedeći dan kad je majka na poslu. Stoga je važno da majka zna sve o izdajanju i pravilnom pohranjivanju izdojenog mlijeka
.


 
Kada treba izdajati mlijeko?

Osim naoprijed navedenog razloga, postoji još niz kada je nužno da majka izdaja mlijeko. Izdajanje je potrebno u prvim danima nakon poroda radi ispražnjavanja dojke i stimulacije proizvodnje mlijeka. Naročito je to potrebno u slučaju kada dijete nije smješteno u istoj prostoriji s majkom ili ako dijete ne siše dobro.
 
Izdajanje je potrebno i kasnije kad dijete slabo siše ili se pojavi bolna bradavica ili mastitis. Izdajanje malih količina mlijeka prije stavljanja djeteta na grudi korisno je kod prepunjenosti dojki mlijekom. Nužno je da se majka izdaja u svim situacijama u kojima je duže vrijeme odvojena od svog djeteta (bolest djeteta i boravak u bolnici, putovanje majke).
 
Mala nedonoščad često zbog nezrelosti ne mogu sisati, ali im hranjenje izdojenim majčinim mlijekom izvanredno koristi. Kad nedonošće poraste i stekne sposobnost sisanja dojke, nastavlja se neposredno dojenje.
 



Kako izdajati mlijeko?
 
Kao i za dojenje, tako i za izdajanje mlijeka  majka se treba osjećati ugodno i smireno. Higijenski uvjeti trebaju biti na visokoj razini kako bi mlijeko bilo čisto i prikladno za pohranjivanje i kasnije dojenje djeteta. Ako su majka i dijete razdvojeni, ona se ora izdajati onoliko puta koliko bi dijete sisalo. Noću se majka izdaja samo iznimno jer je potrebno da se dobro odmori. U slučaju kad dijete još ne siše dobro, izdaja se ona dojka koju je dijete sisalo, a druga se čuva za lijedeći podoj. Izdajati se može ručno i pomoću pumpica. Postoji lijevak za ručno izdajanje u koji se skuplja mlijeko. Lijevak je povezan s bočicom za skupljanje mlijeka koja istovremeno može služiti i kao bočica za pohranjivanje mlijeka ili za hranjenje mlijeka. Ručne pumpice mogu biti s cilindrom ili s gumenom lopticom. Izvlačenjem cilindra nastaje negativni tlak koji izvlači mlijeko i ono kaplje u bočicu za skupljanje mlijeka. Kod pumpica s lopticom stiskanjem gumene loptice nastaje negativni tlak kojim se izvlači mlijeko iz dojke. Mehaničke pumpice za izdajanje rade na električni pogon kojeg daje baterija ili mali elektromotor.
 
Kako pohraniti izdojeno mlijeko?
 
Na sobnoj temperaturi mlijeko se može čuvati samo nekoliko sati. Taj je način pohrane prikladan samo ako dijete u roku od nekoliko sati to mlijeko posiše na dudicu. U običnom hladnjaku izdojeno mlijeko može stajati 24 do 48 sati pa i duže. To je dobar način pohranjivanja mlijeka za majke koje rade i doje. U zamrzivaču se izdojeno i potom naglo smrznuto mlijeko može čuvati nekoliko mjeseci. Pakira se u sterilne plastične ili staklene posudice. Ovaj način pohrane je dobar ako majka planira putovanje, bolničko liječenje ili nešto slično.
 
Prije hranjenja smrznutim izdojenim mlijekom ono se otopi pod mlazom vode, zagrije se u vodenoj kupelji ili pod mlazom tople vode na temperaturu na koje je dijete naviklo. Izdojeno majčino mlijeko nije dobro prokuhavati, jer time gubi neke važne sastojke. Stoga je važno da izdajanje bude higijensko (ruke čiste, čista dojka, čisti pribor za izdajanje, prokuhana posuda za pohranjivanje). U novije vrijeme je dokazano da majčino mlijeko sadrži neke tvari koje sprečavaju rast bakterija u njemu.
 
Udruga Za zdravo i sretno djetinjstvo Bjelovar

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Sve što nam treba je ljubav - i jezik
Emocionalna sigurnost može biti prvorazredni cilj za razvoj mališana, ali jezik je po važnosti odmah do nje.
4
Čemu se beba smije?
Pa što ako prvi osmijeh još nije svjesan - mladi roditelji očarani su bebinim osmijehom koji je slatka perspektiva ugodn...
3
OSVOJITE AVON BABY PAKET !
Brza nagradna igra u kojoj možete osvojiti paket Avon baby proizvoda. Kako do nagrade pročitajte u nastavku ...
3
Povišena temperatura kod bebe!
Beba vam je cendrava, razdražljiva, pospanija? Obavezno provjerite da li ima temperaturu!
3





Anketa

Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16

Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!