|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?

Djeca jedinci imaju drukčiju strukturu mozga od druge djece

Uredništvo Ringeraje, 10.4.2020
Odrastanje bez braće i sestara ima i prednosti i nedostataka. No, nije samo u pitanju drukčije ponašanje, nego i razvoj mozga, pokazuje nova studija!

image
Jedinci
/11


Djeca jedinci vječito su predmet rasprave unutar društva i nepisanih društvenih normi vezanih uz odgoj djece i općenito funkcioniranje obitelji.

Odrastanje bez braće i sestara ima i prednosti i nedostataka. No, nije samo u pitanju drukčije ponašanje, nego i razvoj mozga, pokazuje nova studija!

 

Nova studija koja uspoređuje skenove mozga djece jedinaca i onih koji su odrasli s braćom i sestrama otkrila je značajne razlike u volumenu sive tvari sudionika, a znanstvenici tvrde da je to ujedno prvi neurološki dokaz koji povezuje promjene strukture mozga s različitim ponašanjima. Znanstvenici kineskog Southwest sveučilišta ispitali su 303 sveučilišna studenta. Pola ih je bilo iz jedne, a pola iz druge skupine.

 

PROČITAJTE JOŠ: Mali buntovnici su uspješniji

 

Testovima je ispitana inteligencija, kreativnost i osobnost tih mladih ljudi, a korišteno je i skeniranje mozga pomoću magnetske rezonance. Iako rezultati nisu pokazali razliku po pitanju inteligencije između dvije skupine, otkriveno je da jedinci pokazuju veću kreativnost (Torrance test kreativnog razmišljanja). U socijalnim vještinama su ipak postigli slabije rezultate.

 

No, ono što je još važnije od podataka ponašanja – koji su i prije bili u središtu mnogih drugih studija – MR rezultati pokazali su neurološke razlike u volumenu sive tvari sudionika kao rezultat njihovog odgoja. Rezultati pokazuju da jedinci imaju veće količine sive tvari u tjemenom ili parijetalnom režnju, za koji se smatra da je povezan s percepcijom i mentalnom fleksibilnošću. Nasuprot tome, kod njih se također otkriva manje volumena u drugim područjima, primjerice u srednjem prefrontalnom režnju, dijelu odgovornom za osobnost i društveno ponašanje.

 

Rezultati su objavljeni u časopisu Brain Imaging and Behavior.

 

Preuzeto sa portala geek.hr

Izvor: https://geek.hr/

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Svjetski dan svjesnosti o autizmu
Ujedinjeni narodi proglasili su 2. travnja Svjetskim danom svjesnosti o autizmu. Zbog prirode nastanka i manifestacije, ...
8
Božićni ukrasi iz prirode
Nekoliko jednostavnih ideja za eko ukrase u blagdanskom vremenu.
5
Super ideje za "domaći" kostim za ...
Ako još nemate karnevalski kostim za svoje dijete, a spremni ste ga sami izraditi kod kuće, pogledajte ideje za domaće ...
4
Roditeljstvo i odgoj djece je najljepši i ...
Iskustva i istraživanja pokazuju da najčešće brižno-zahtjevni roditeljski stil omogućava djetetu da se razvije u zrelu, ...
4





Anketa

Pitanje.
пеперутка16

Dali neka od vas drži krave? Ako da, šta radite s mlijekom? Nije zezancija, ozbiljno pitam, ne znam šta ću s mlijekom?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!