|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Briga o blizancima

Ana Metikoš (Anne), 24.1.2013
Već od samog početka i trudnoće život s blizancima je kompliciraniji i pod većim nadzorom.
Ključne riječi:

image
/11


U trudnoći ćete ići na češće kontrole i dodatne testove. Brojni problemi mogu početi u višeplodnim trudnoćama pa je potreban veći pozor budućih majki i liječnika. Žene koje nose blizance češće pate od visokog tlaka i anemije. Pitajte liječnika na što trebate pripaziti i odmah reagirajte ako vam je nešto sumljivo.

Kako je maternica rastegnutija i žena ima više kilograma pod pritiskom može doći do prijevremenog porođaja. Gotovo polovica blizanačkih trudnoća završi prije 37 tjedna trudnoće.

Češći je carski rez zbog mogućih rizika (vaš visoki krvni tlak, stanje jedne ili obje bebe) ili nepovoljno postavljenog jednog ili oba djeteta.

Čest je također inducirani porod jer su mnoga inače rubna stanja opasnija ako nosite blizance. Ne brinite se, liječnički tim će učiniti sve da porod i u tim okolnostima protekne u najboljem redu za vas i vašu bebu.

Bebe često imaju manju porođajnu težinu i kraće su od prosjeka. Samim time im treba dulje vremena da prihvate i nauče dojenje ili hranjenje na bočicu.

Neke mogu biti i neko vrijeme u inkubatoru dok ne ojačaju.

Veći su problemi sa dojenjem, no moguće je dojiti blizance. Mnogim majkama je najlakše kad ih doje u isto vrijeme unakrsnim hvatom, svaka beba je na jastuku sa jedne strane. Za djecu sa nižom porođajnom težinom ili ranije rođenu djecu je još više bitno da budu dojena da si ojačaju organizam i prime sve potrebne nutriente. Bez brige, tijelo će vam proizvoditi dovoljno mlijeka za oboje.

Općenito potrebno je veće uhodavanje u svakodnevnoj rutini – presvalačenje, uspavljivanje, kupanje.

Majke blizanaca kažu da im je najpraktičnije da ih u isto vrijeme hrane ili premataju nego da jedna beba plače i čeka svoj red.

Dobro bi vam došla pomoć, netko od rodbine ili dadilja. Ako imate starije dijete potreba za pomoći je još i veća ako ono nije dovoljno staro da vam pomogne i brine o svojim osnovnim fiziološkim potrebama. Prvo vrijeme uspjeti ćete se odmoriti vrlo malo zbog stalnog ritma hranjenja, prematanja i uspavljivanja. Zato se odmarajte dok beba spava. Kakvu god vam pomoć ljudi ponude, prihvatite je i olakšajte si svakodnevnicu. 

Nekoliko tjedana nakon poroda ritmovi vaših beba će se začuđujuće usuglasiti. U isto vrijeme su gladni, spavaju, čak i nuždu obavljaju.

Troškovi su dupli – pelene, kozmetika, odjeća. Ovdje nema puno pomoći. Prihvatite posuđenu robu ili kupujte u dućanima s rabljenom robom. 

Preslatko je kad su blizanci obučeni isto i većina nas doživljava blizance kao jednake. Ovdje treba biti oprezan jer su oni ipak individue koje su slične, ako i to. Zahtjevaju drukčiju pažnju i imaju pravo na drukčije interese i životni put. Pažljivo ih promatrajte i pomažite im da se razvijaju svojim tempom i na stranu koja im je prirodna.

Pozitivna strana kad imate blizance je da se nakon nekoliko mjeseci oni zabavljaju sami. Igraju si, pričaju, uče jedan od drugoga. Imaju nekoga u neposrednoj blizini koji je na njihovoj razini.

Liječnici savjetuju da ih i prije stavljate zajedno, čak i jako blizu. Dugo su dijelili maternicu i jako im je utješno da su zajedno i da se dodiruju. Tako će bolje spavati i biti će mirniji.

Jedna od dobrih odluka Hrvatske vlade je da su zakonom reguliralirano da majke s blizancima mogu koristiti rodiljni dopust do treće godine svoje djece. Novac je nezamjetan, ali barem možete ostati doma s njima ako to želite.

Ne znamo što sve možemo dok ne moramo.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
7
Moja porođajna priča
Ponukana raznim pričama i natpisima o porodu, željela bih budućim mamama ispričati svoja iskustva s poroda. Rodila sam ...
6
RINGERAJA NAGRAĐUJE TRUDNICE –Prosinac
Pogledajte sadržaj poklon paketa za obitelj i njihove novorođene bebe, i pročitajte kako postati sretni dobitnik jednog ...
6
Centar „Prirodno roditeljstvo“ NAGRAĐUJE !
Pišite srcem i osvojite jedinstvenu nagradu koja će dobro doći svakom roditelju. ...Više saznajte u nastavku
4





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!