|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj osobni kalendar?
PRIJAVI SE i primati ćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-mail adresu.

Razvoj djeteta: Zdravlje i njega

Alergije na hranu
Pod pojmom alergije na hranu mislimo na sve alergijske reakcije koje uzrokuju alergeni u hrani. Najčešće namirnice koje uzrokuju alergiju kod djece su kravlje mlijeko, soja (djeca koja su alergična na kravlje mlijeko često su alergična i na soju), jaja, kikiriki, orasi, lješnjaci, jagode, čokolada, ribe i ostali plodovi mora.
 
Alergija na hranu može izazvati reakciju probavnih organa (slabost, povraćanje, proljev), promjene na koži (osip), a vrlo rijetko i teškoće u disanju (curenje nosa, teško disanje). Rijetki ali mogući su i najteži oblici alergija koji se manifestiraju reakcijom anafilaktičkog šoka i mogu biti opasni i po život.

Ako nove namirnice uvodite u dojenčetovu prehranu u razmaku od tri dana, vjerojatno ćete brzo otkriti koje namirnice uzrokuju poteškoće kod vašeg djeteta. Takve namirnice ćete ubuduće izbjegavati i time spriječiti moguće probleme.
Alergija se češće pojavljuje kod djece čiji su roditelji također podložni alergijama. Dojena djeca rjeđe obolijevaju od alergija nego djeca koja su hranjena mliječnim formulama. Za sprječavanje pojave alergija važno je dohranu uvoditi tek nakon napunjenog petog ili još bolje šestog mjeseca djetetove starosti.
Djeca često prerastu alergiju na hranu (oko treće godine), ali ponekad se kod njih kasnije razviju drugi oblici alergija na alergene u okolini (pelud, grinje, dlake životinja...), koje se izražavaju kao problemi dišnih putova.

Bok, zubići!
Nekoj dojenčadi nicanje zubića, čini se, uzrokuje jaku bol dok druge nimalo ne boli. Obično se najburnije odazovu na prvi mliječni zub. Možda se kasnije priviknu na bol. Čini se da ih više nego nicanje ostalih zubi boli nicanje kutnjaka jer su veći od sjekutića. Na sreću prvi kutnjaci niknu tek nakon prvog rođendana. To je jako naporno razdoblje za mamu i za dojenče. Budite oprezni ako dijete nije dotaknulo nekoliko obroka za redom, ako ne pije ili jede puno premalo nekoliko dana za redom. U tom slučaju savjetujte se s djetetovim pedijatrom.

Njega mliječnih zubi
Iako će nakon nekoliko godina mliječni zubi ispasti, to ne znači da ih ne trebamo njegovati. Zube čistimo s nježnom krpom ili gazom odmah nakon izbijanja. Zubiće nemojte prati na silu jer bi dijete moglo razviti otpor. Pranje neka protječe u igri, dijete neka prvo pokuša samo, a roditelji neka dovrše njegu.
Uz primjerenu i zdravu hranu je higijena usne šupljine do 3. godine starosti namijenjena uvođenju i upoznavanju djeteta s njome da bi mogla kasnije postati dio svakodnevnog ritma. Djeca neka što prije počnu piti iz čaše i nikako im noću nemojte davati zašećerena pića, osobito ne na bočicu.

Pročitajte još

Moje dojenče
Razvojne faze
Prehrana
Zdravlje i njega
Spavanje
Igrajmo se
Dobro je znati




Anketa

Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16

Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?

Oznake

Sve najbolje!