|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj osobni kalendar?
PRIJAVI SE i primati ćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-mail adresu.

Razvoj djeteta: Dojenje i dohranjivanje formulom


DOJENJE

Učestalost hranjenja
Sada ste vjerojatno već usvojili dojenje i pritom oboje uživate. Još uvijek je preporučljivo učestalost dojenja prilagoditi željama djeteta. Postupno dojenče pronađe svoj ritam hranjenja. U drugom mjesecu većini trebaju 7 ili 8 obroka dnevno (u 24 sata). Većina se dojenčadi noću budi dva do tri puta za hranjenje, a neki već spavaju i 6 sati u komadu. Dojenčetova potreba za hranom obično iznenadno naraste sa tri, šest tjedana te sa tri mjeseca, ali može i bilo kada za vrijeme razvoja. To su sasvim prirodni skokovi u rastu koji su dio razvoju i manifestiraju se kao želja za češćim dojenjem.

Imam li dovoljno mlijeka?
Majke često brinu da nemaju dovoljno mlijeka. Pogotovo ako dojenče puno plače. Trebate znati da s plačem dojenče može i poručiti da je umorno, da mu je vruće ili hladno ili ga muče grčevi. Ako dijete primjerno napreduje na težini, mirno spava, u razdoblju dok je budno, živahno te ima svijetli urin i više puta dnevno pomokri pelenu (barem pet do šest puta), vaša briga je suvišna.

DOHRANJIVANJE

Hranjenje bočicom
Ako dojenje nije moguće ili ste odlučili da ne želite dojiti, odgovarajuća zamjena za majčino mlijeko je tvorničko prerađeno adaptirano mlijeko za dojenčad (zvano i mliječna mješavina, mliječna formula, adaptirano ili umjetno mlijeko). Na raspolaganju vam je cijela paleta različitih mliječnih formula. Za primjereni izbor najbolje se posavjetovati s djetetovim liječnikom ili sa farmaceutom u ljekarni. Kasnije je preporučljivo uvijek upotrebljavati mliječnu formulu istog proizvođača.

Učestalost hranjenja
Pri hranjenju bočicom je najbolje isto kao i pri dojenju, razmake između pojedinih obroka prilagoditi djetetu. Bočicu mu ponudite kada plače ili pokazuje druge znakove gladi. U drugom mjesecu dojenče nađe svoj ritam hranjenja i treba oko 6 obroka dnevno (približno svaka tri sata). Što se tiče količine mlijeka za pojedini obrok pri hranjenju bočicom, potrebno je pridržavati se uputa na ambalaži. Trebate znati da dojenče nije uvijek podjednako gladno zato ga nemojte prisiljavati ako ne želi popiti sve mlijeko koje ste pripremili.
Više o hranjenju dojenčeta i podrigivanju nakon obroka možete pročitati u uvodnom prvom mjesecu.

Pročitajte još

Moje dojenče
Razvojne faze
Spavanje
Dojenje i dohranjivanje formulom




Anketa

Simptomi poroda.
пеперутка16

Koji su vam bili zadnji simptomi pred porod na taj dan il dan-dva prije? Ako ste imali neki simptom?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!