|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 13:17:39   
tikica_69
Žena koja, naime, na rodiljnom dopustu provede uobičajenih godinu dana, od početka prošle godine tijekom prvih šest mjeseci bebina života prima prosjek svoje plaće, i na taj joj se iznos obračunavaju i doprinosi za mirovinsko, odnosno buduću mirovinu. Problem nastaje, međutim, u trenutku kad 'prelazi' na drugih šest mjeseci rodiljnog, tijekom kojih najveća naknada iznosi 2.660 kuna, što također ulazi u izračun buduće mirovine.

Što su ženina primanja prije rodiljnog bila veća, pritom, ona će biti zakinutija na budućoj mirovini, jer sa, primjerice, plaće od 7.000 ili 10.000 kuna ona pada na primanje od 2.500 kuna, čime se, dakako, smanjuju i doprinosi za njenu buduću mirovinu. Na iznos te buduće mirovine, osim toga, negativno utječe i vrijeme provedeno na bolovaju zbog čuvanja trudnoće, tzv. »komplikacija u trudnoći«, koje se ne tretira kao klasično bolovanje tijekom kojih se prima 75 posto plaće, već žena ima pravo na najviše 4.250 kuna, pa i to ulazi u izračun buduće mirovine.

'Općenito govoreći, niske rodiljne naknade snizit će i visinu mirovine', odgovaraju Novom listu uz Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Od njih smo, naime, zatražili simulaciju buduće mirovine žene koja sada ima 30 godina, a koja će jednom, dvaput ili triput biti na porodiljnom, i koja ima plaću 5.500, odnosno 7.500 i 10.000 kuna neto.

U nepovoljnijem su položaju, pritom, žene koje su na porodiljnom bile prije 2008. godine. Do tada je, naime, i tijekom prvih šest mjeseci rodiljnog bilo moguće dobiti najviše 4.250 kuna, što je delimitirano 1. siječnja lani. Ostala je, međutim, niska naknada od 2.660 kuna tijekom drugih šest mjeseci, koja je, štoviše, od 2000. do 2004. godine iznosila 1.600 kuna, pa je za žene koje su na rodiljnom bile u tom razdoblju, stvar još gora.

U najnepovoljnijem su položaju, međutim, majke koje zbog rođenja blizanaca, trećeg ili svakog sljedećeg djeteta koriste trogodišnji rodiljni, jer tijekom druge dvije godine imaju naknadu od 1.660 kuna. Dogodi li im se tijekom života jedan trogodišnji dopust i jedan jednogodišnji, mirovina im se značajno smanjuje, baš kao i ženama koje su, recimo, triput bile na jednogodišnjem rodiljnom. Do 2000. godine, kad je provedena mirovinska reforma, u izračun mirovine uzimalo se deset najpovoljnijih godina staža, dok sada u izračun ulazi čitav staž, dakle i vrijeme provedeno na rodiljnom dopustu. Uzima li ga otac umjesto majke, valja napomenuti, isto se odnosi i na njega.

U Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranke Kosor kažu kako je pokrenuto osnivanje radne skupine koja će predložiti izmjene zakona na način da se ženama tijekom rodiljnog uplaćuju mirovinski doprinosi sukladno njihovim bruto plaćama, a ne iznosima rodiljne naknade. U Nacionalnoj populacijskoj politici iz 2006. godine stoji i ta mjera, koja kaže da tijekom 2008. i najkasnije 2009. godine treba izmijeniti Zakon o mirovinskom osiguranju i Zakon o zdravstvenom osiguranju, što znači da bi do kraja ove godine to trebalo biti i učinjeno.


_____________________________

E pa ova kokoš dok god može nesti jaja će pokušavati!!!
http://zalauru.blog.hr/
U iscekivanju.......
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 13:21:02   
novamama
malo sam se iznervirala, ali ajde, pročitala sam do kraja, možda nešto i promijene....

nego, jadni mi i naša mirovina...da je do njih, nikada ne bih imala djecu...

ma, joooj, ne smijem dalje pisatiuser posted image

_____________________________

Ča je život vengo fantažija....

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 13:23:17   
Florijan Jakov
Što su ženina primanja prije rodiljnog bila veća, pritom, ona će biti zakinutija na budućoj mirovini, jer sa, primjerice, plaće od 7.000 ili 10.000 kuna ona pada na primanje od 2.500 kuna, čime se, dakako, smanjuju i doprinosi za njenu buduću mirovinu.


mislim da je ovo jedan od glavnih razloga zašto se žene/majke koje imaju veća primanja, odlučuju za povratak na posao nakon djetetovih 6 mj starosti. to i opravdavam jer nije isto živjeti sa 2500 ili 7000 kuna... a s druge strane to je VELIKI - za našu državu i "super pronatalitetnu" politiku user posted image


_____________________________

FJ JE FRAJER

(Odgovor članu tikica_69)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 13:30:52   
ejmama
IZVORNA PORUKA: novamama

malo sam se iznervirala, ali ajde, pročitala sam do kraja, možda nešto i promijene....

nego, jadni mi i naša mirovina...da je do njih, nikada ne bih imala djecu...

ma, joooj, ne smijem dalje pisatiuser posted image


SKROZ SE SLAŽEM



_____________________________

H 07 E 09

(Odgovor članu novamama)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 14:50:53   
ivanaa
ja da sam stavljala na stranu a ne u mirovinskifond vec bi u ovoliko staza mogla u prnziju uf kako nevolim kad neko mojom lovom baratauser posted image user posted image

_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu ejmama)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 15:03:17   
anaxx
ma naša država prića svima nama bajke da provodi pronatalnu politiku, gluposti, gdje god se može se zakidaju trudnice ili roditelji s malom djecomuser posted image

_____________________________

mama jednog velikog i jednog malo manjeg dečka... dva mamina zlata... dočekali smo i Katju ... treće zlato u maminom srcu :)

(Odgovor članu ivanaa)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 15:05:57   
ivanaa
kakva sramota,trebale bi sve pred sabor!!

_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu anaxx)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 15:10:15   
mala pcelica
ma tu sramotu ne mogu ni pročitati do kraja ... user posted image

_____________________________

?"Često čovjek trpi i nekoliko godina, smiruje se, podnosi i najokrutnije kazne, i odjednom se slomi na nekoj sitnici, na nekoj gluposti, gotovo ni zbog čega."

(Odgovor članu ivanaa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 15:24:34   
pepeljuga
a oni bi da mi radjamo,a kako kad necemo imat jednog dana ni za kruhuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ništa u životu nije tako loše, da nebi moglo biti i gore, ali ni tako dobro da nebi moglo biti bolje!! :))


(Odgovor članu mala pcelica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 15:45:24   
novamama
ok, rađale su majke kad je bilo i gore, to me ne zamara....tzv.pronatalitetna politika ne utječe na moju želju za što više djece...

ali mirovina je posebna priča...

tko nam garantira (možda vlada?) da nam za kojih 40 godina neće reći, ups, pogriješili smo mi/oni/eu/japanci/kinezi, nema love za vaše mirovine!!!!user posted image

pa ovaj drugi stup su zezli/pokušali šikanirati, tko zna što se tu događa i tko ustvari vrti našu lovu...


ma jooooj, bolje mi je začepit gubicu jer će doć po meneuser posted image

_____________________________

Ča je život vengo fantažija....

(Odgovor članu pepeljuga)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 18:23:36   
Lady3
uf na ovu temu se stvarno raspametim od bijesa..Kad čujem i vidim one naše debele i utovljene političare kako govore da sve više rađamo djecu jer navodno po nekoj statistici Hrvatska je stara zemlja pa treba što više rađati..A ne bi skinuli cijene za dječju odjeću,obuću,pelene,kremice...Samo mjesec dana potrošim na pelene i sitnice oko 300-400 kuna a cipele koštaju kao da su premazane sa zlatom..user posted image Samo nj.odijelo bi moglo prehraniti dvije obitelji,nakrali se od nas običnih ljudi i jedu za naš račun pa i ne znaju kako je živjeti od minusa do minusa na računu,a svakim danom računi su sve veći i veći..A još koliko naših mladih još odlaze iz Hrvatske za posao?!Kako i ne bi kad sve što imamo i što vrijedi oni prodaju strancima..ma popuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image i mogla bih ovako do jutra..Svima bi im jeuser posted image po spisku...uffff...

_____________________________

Šta je sreća?Znati što se
hoće i to strastveno željeti:)


(Odgovor članu novamama)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Što više djece - manja mirovina
22.5.2009 21:14:56   
Ruža
Tužno, tužno i jadno i bijedno. A valjad misle da su ljudi sa više djece ionako navikli da imaju manje, pa što bi onda i u mirovini uživali.user posted image user posted image user posted image  Sram ih bilo!

_____________________________

Samo luda mama...

(Odgovor članu Lady3)
Neposredna veza do poruke: 12
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli odbijati svoju bebu od pelena?

Oznake

Sve najbolje!