Zima je razdoblje prepuno novosti za dijete. Možete te promjene u prirodi iskoristiti da bi djetetu pojasnili kako priroda funkcionira. Kada to vide u stvarnosti bit će zainteresiraniji i njihovo iskustvo će biti trajnije .
Prirodne pojave – mraz, snijeg, led, sige
Kako li je bebi pa čak i djetetu fascinantan snijeg kada ga prvi put vidi! Te malene oči se ne mogu načuditi. Neka djeca se mogu bojati i stati na njega ili ga taknuti. Ohrabrite ih za istraživanje. Grudajte se, radite snjegovića, legnite u snijeg i radite anđele, kližite zajedno, vucite ih na sanjkama... Te trenutke neće zaboraviti. Sve i uslikajte za lijepu uspomenu i potsjetnik čari zime.
Agregatna stanja vode
Ovisno koliko je dijete staro možete mu objasniti kako nastaje snijeg, led, sige. Ovi jednostavni pokusi mogu vam u tome pomoći i sve napraviti još zanimljivijim.
• Uzmemo u kuću malo snijega u posudici i pustimo da se otopi. Potom tu vodu stavimo na štednjak da se zagrije i ispari.
• U posudice za led stavimo vodu i stavimo ih u ledenicu.
Zimski san životinja
Koristeći slikovnice ili uz pomoć dokumentarnih filmova pričajte djeci priče o pripremi životinja za zimu (dobivanje gušćeg krzna, skupljanje hrane, traženje skrovišta) i o hibernaciji životinja. Kako djeca jako vole priče o životinjama to će im biti jako zanimljivo.
Hranite ptice s djecom
Objasnite im da u ovo vrijeme nema za ptice hrane jer nema više kukaca. Bacite im staroga kruha ili sjemenke. Dijete će naučiti nešto, a i razvijati će se osjećaj za proirodu i njeno očuvanje.
Listopadna i zimzeleno drveće
Zimi se najbolje vidi koje je drveće listopadno, a koje zimzeleno. I šetnja šumom može biti zabavna uz pogađanje koje je koje drvo.
Ptice selice
U šetnji bilo kojim jezerom vidjeti ćete labudove i divlje patke. Tu može početi priča o tome kako nam neke ptice dolaze u zimu, a neke odlaze prije zime u toplije krajeve.
Zašto se "dimi" iz usta po zimi
I male bebe ostanu fascinirane tom pojavom. Pokažite im kako da i oni "hukću". Možete im i objasniti i zašto se to događa.
Nemojte se sa djecom bojati izaći na niske temperature. Boravak u prirodi će im osnažiti imunitet. Idite s njima na sanjkanje, skijanje, u šetnju šumom. Uzmite rezervnu robu ili barem rukavice i topli čaj u termosici da se dijete utopli.
Gledajte prirodu i pasti će vam na pamet gomilu ideja kako da djeci približite svijet i krenete s njima u istraživanje.
Što vam još treba za zimski izlazak pročitajte ovdje:
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Životne lekcije koje možemo naučiti od djece
Mudrost ne dolazi s godinama baš uvijek. Evo što odrasli mogu naučiti od djece!
8
Uskršnje priče i običaji
Europski narodi i plemena slavili su početak proljeća na proljetni ekvinocij, blagoslivljajući sjemenje raznih plodova p...
5
Što kada dijete ima strah od vožnje biciklom?
Roditelju nema veće radosti nego vidjeti svojeg mališana kako s veseljem uči nove stvari poput vožnje bicikla. No, učiti...
3
Febrilni grčevi
U slučaju kada se pojave febrilnih grčeva, trenutna slika za roditelje je prilično dramatična. Djeca gube svijest, prvo ...
3