|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Začepljeni nosići

Uredništvo Ringeraje, 4.5.2010
Prehlada je najčešće oboljenje kod djece. Postoje mnogi načini kako ublažiti njezine simptome.
Ključne riječi:

image
/11


Želite li pospremiti maramice? Imate li malu djecu, u hladno zimsko doba pospremanje maramica nema smisla. Djeca godišnje prebole  10-12 prehlada i većina ih se pojavljuje tijekom jeseni i zime. Najčešće obolijevaju 3-4 godišnjaci. Obično prehlade počinju kihanjem ili peckanjem u ždrijelu i očima. Nakon toga je nosić naizmjenično začepljen ili curi. Ponekad se pojave i promuklost, kašalj ili temperatura.


Uzroci prehlade su virusi koji se nasele u sluznicu dišnih puteva. Posebno osjetljive su prehlađene i suhe sluznice kojima je zbog hladnog zraka smanjena vlažnost. Zbog toga su slabije prokrvljene i manje otporne na infekcije. U hladno zimsko doba važno je stan ne pregrijavati, dovoljna  temperatura u dnevnome boravku je 20-22oC, a u spavačoj sobi 16-18oC. Ta temperatura dovoljna je i za djecu u prvim mjesecima života.


Održavati vlažnost sluznice i čistiti nosić
je moguće s otopinama na bazi prirodnih soli.Prehlada kod dojenčadi može  biti velik problem jer u prvim mjesecima života bebe dišu isključivo na nos. Ako je nosić začepljen, beba teško pije mlijeko. Ponekad je disanje hroptavo, dijete teško zaspi i noću se često budi.


Kapi koje smanjuju oteklinu sluznice
dolaze u obzir, ako je zbog infekcije disanje otežano. Takvi lijekovi trebaju biti za djecu nisko dozirani i bez konzervansa. Sastojci koji pomažu su ksilometazolin i oksimetazolin. Kapi na toj bazi sprječavaju začepljenje nosnih šupljina. Prije upotrebe trebali bi se posavjetovati s pedijatrom. Ne smiju se koristiti više od 5 dana.


Pumpice za nos
mogu očistiti mali nosić. Kod dojenčadi pomaže i majčino mlijeko. S posebnom pipetom možete ga nakapati u bebin nosić poslije dojenja.


Kod starije djece učinkovite su inhalacije pare s dodatkom kamilice ili kadulje. Sluznica se dodatno navlaži, a sastojci djeluju protuupalno. Time djeci olakšamo disanje.


Prije upotrebe lijekova posavjetujte se u ljekarni jesu li primjereni za djecu i koliko dugo ih smijete koristiti. U slučaju da  djetetu iz nosa počne curiti zelenkasti sekret i uz to ima i povišenu temperaturu, vrijeme je za posjet pedijatru.


Savjet:
Često perite ruke, na njima se zadržava najviše virusa prehlade.

 


 

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Čitanje bajki pomaže u jačanju veze djetet...
Neobična i izmišljena stvorenja, vile i vilenjaci, čarobnjaci, patuljci, vještice i mnogi drugi likovi sastavni su dio b...
6
Kreativni kutak: Dan planeta Zemlje
22. travnja slavimo Dan planeta Zemlje! Iskoristite ove dane u kući i zajedno sa svojom dječicom osmislite PLAKAT koji ć...
5
Kad se djeca posvađaju...
Ne biste se trebali miješati u dječje svađe i sukobe.
4
Kreativna radionica za djecu
Kreativne radionice Laubica održavaju se u dva termina svake subote.
4





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!