questts u 02:18
O ljubavi i braku
Alisa Kosic, 4.5.2010O ljubavi i braku
Danas u većini kultura romantična ljubav partnera nužna je sastavnica bračne veze. Partneri se traže i razvijaju romantičnu ljubav i zatim zasnivaju bračnu zajednicu.
Povijest ljubavi i braka
U antičkog Grčkoj i starom Rimu ljubav i brak nisu bili nužno povezani. Štoviše, u antičkoj Grčkoj razlikovali su dva oblika ljubavi - običnu ljubav ili tjelesno zadovoljstvo i duhovnu, uzvišenu ljubav. U starom Rimu ljubav su poimali kao igru koja je za cilj imala seksualni užitak. Rim je upravo bio prva država koja je uvela institut razvoda braka.
U 12. stoljeću na jugu Francuske pojavljuje se nova vrsta ljubavi - udvorna ljubav. Literatura opisuje kako je takva ljubav prvotno nastala u aristokratskim obiteljima dok su žene ostajale kod kuće, a njihovi muževi odlazili u ratove. Takva udvaranja su imala i nepisana pravila i preskakanje i jedne etape udvaranja smatralo se neciviliziranim i neprihvatljivim ponašanjem. U pravilu ovakvo udvaranje nije prethodilo sklapanju braka, te se često upravo događalo izvan braka.
Početkom 18. stoljeća dolazi do društvenih promjena kako u Engleskoj tako i u ostalim europskim zemljama. Događa se jasna podjela uloga među bračnim partnerima. Muškarac ima ulogu hranitelja obitelji, a položaj žene određuje rad u kući, skrb za djecu i pružanje nježnosti mužu. Tada se udvaranje i brak shvaćaju formalno i isključuju intimnost među partnerima. Jedna od posljedica podjele uloga međi bračnim partnerima je i njihovo emocionalno odvajanje. Podjela uloga doprinijelo je stvaranju rodnih razlika u društvu.
Ljubav i brak danas
Danas u većini kultura romantična ljubav partnera nužna je sastavnica bračne veze. Partneri se traže i razvijaju romantičnu ljubav i zatim zasnivaju bračnu zajednicu.
Obiteljski zakon uređuje sklapanje braka u Republici Hrvatskoj. Da bi se bračna zajednica mogla zasnovati, među ostalim, nužno je postojanje volje oba partnera.
Kao i u svakoj partnerskoj vezi, partneri su odgovorni za partnerski odnos i kvalitetu partnerske veze. Zakon propisuje nužne pretpostavke za sklapanje braka i za valjanost braka. U braku, bračni drugovi su ravnopravni, a Zakon propisuje bračnim drugovima da budi vjerni, da si uzajamno pomažu, međusobno se poštuju i održavaju skladne bračne i obiteljske odnose. Osim što Zakon predviđa da se partneri sporazumno dogovore o prezimenu prije samog sklapanja braka, sporazumno se dogovaraju i o mjestu stanovanja te o rađanju i podizanju djece i obavljanju poslova u obiteljskoj zajednici.
Svaki bračni drug samostalno odlučuje o izboru svoga zanimanja i rada.
Kako sve volimo?
Stetmberg je razvio teoriju postojanja osam načina voljenja.
Sviđanje je vrsta ljubavi koja postoji među prijateljima koji mogu biti vrlo intimni. U takvoj ljubavi osobe se međusobno povjeravaju i imaju slična gledišta i uvjerenja. Među njima nema strasti i privrženosti. Zaslijepljenost je karakterizirana velikim uzbuđenjem, strašću i posesivnošću. Prisutna je zaljubljenost u osobu koju idealiziramo. Prazna ljubav je ona koja sadrži komponente međusobne privrženosti i odanosti partnera ali u kojoj postoji istovremena odsutnost strasti i intimnosti u odnosima. Romantična ljubav prati odnos među partnerima, a čini ju mješavina strasti, sviđanja i tjelesne privlačnosti. Romantična ljubav može nastati odjednom, a može nastati i iz prijateljskog odnosa. Obično se radi o snažnom ali i kratkotrajnom odnosu. Prijateljska ljubav je kombinacija intimnosti i odanosti, ali bez strasti. Zaluđenost je mješavina snažne strasti i velike odanosti ali bez intimnosti. Takvu ljubav možemo uglavnom gledati u televizijskim sapunicama ili o njoj čitati u ljubavnim romanima. Partneri se ludo zaljube i uđu u brak. Nedostatak ovakve ljubavi jest što se međusobno partneri ne poznaju i među njima nema intimnosti. Odluka o ulasku u brak donesena je pod utjecajem strasti i zaljubljenosti. Kada strast izblijedi dolazi do razočaranja jer razlog zašto su partneri ušli u brak jest strast koja prestaje postojati. Prava ljubav je ljubav koja sadržava i strast i intimnost i odanost.
Nepostojanje ljubavi nalazi se u onim odnosima u kojima ne postoji niti jedna sastavnica ljubavi niti njihova kombinacija. Partneri su ravnodušni poznanici.
Kako ulazimo u partnerske veze i kako donosimo odluku za sklapanje braka?
Različiti su načini nastanka partnerske veze i razvijanja u bračni ili izvanbračni odnos.
Sljedeće teorije nastoje prikazati proces ulaska u partnerki odnos.
Prema teoriji Berga iz 1984. postoje dvije etape: etapa uzajamne privlačnosti i etapa usklađenosti i međusobnog nadopunjavanja do koje dolazi kada sviđanje samo po sebi prestaje biti dovoljno za postojanje partnerskog odnosa. Ova teorija govori kako je za ulazak i održavanje partnerskog odnosa osim početne privlačnosti partnera potrebno međusobno upoznavanje i prihvaćanje.
Murstein (1987) govori o trima etapama: prvu etapu naziva podražaj - neka vanjska tjelesna osobina i tjelesna privlačnost koji će potaknuti partnere za partnerski odnos. Druga etapa se naziva vrijednosti i do nje dolazi kada sustav vrijednosti partnera postaje važnije od samih tjelesnih osobina. I treća etapa, etapa uloga, javlja se kada se od partnera očekuje ispunjanje određenih uloga. Ako postoji usklađenost u očekivanjima vjerojatno je da će takav odnos prerasti u brak. Kako bi došlo do usklađenosti bitna je voljnost partnera za preuzimanje uloga i spremnost za kompromis.
Različite se potrebe pojedinca zadovoljavaju ulaskom u partnerski odnos. Potrebe za potporom i sigurnošću, potrebe za ljubavlju i intimnosti, izražavanjem vlastite seksualnosti i potrebom za romantikom, a u brak partneri ulaze s nadom da će međusobno uspostaviti trajan emocionalni odnos.
Hodanje je vrsta podučavanja i privikavanja na partnera i život u dvoje. U partnerskim vezama, partneri osim što uče međusobno o sebi i partneru, uče i o odnosu - kako se dogovarati, kako održavati odnos, kako rješavati sukob. Za odluku o zasnivanju bračne zajednice upravo je odlučujući odnos tijekom hodanja.
Istraživanje iz 1981. godine (Huston, Surra, Fifzgerald i Cate) pokazuje kako će sućutni partnerski odnosi u kojima postoji razumijevanje i emocionalno izražavanje vjerojatno doprinijeti stabilnom bračnom odnosu. Međutim, ako partnersku vezu karakteriziraju nestabilan odnos i česti nesporazumi među partnerima, a partneri ulaze u brak s nadom da će formaliziranjem odnosa takvi usponi i padovi nestati, problemi će i dalje biti prisutni, a bračni partneri nezadovoljni. Do nesporazuma među partnerima doći će i u onim odnosima koji se temelje na strasti i snažnom zaljubljivanju. U takvim odnosima, ljubav partnera proizlazi iz osobina onog koji je zaljubljen, a mnogo manje iz osobina partnera. U takvim odnosima, partneri će postati kritični što će doprinijeti novim nesporazumima.
Održavanje ljubavi u braku
Kvalitetan brak ne nastaje sam od sebe. Bračni odnos svakodnevno zahtjeva nadogradnju, prilagodbu i posvećenost bračnih partnera. Brak sam po sebi ne predstavlja jamstvo dugotrajnog i stabilnog partnerskog odnosa.
U svojoj knjizi o psihologiji braka i obitelji, autori Mira Čudina Obradović i Josip Obradovič saželi su sljedeće najvažnije poruke za održavanje ljubavi u braku:
_________________
Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije
Pitanja i komentare vezano uz članak možete poslati na: socradnik@obiteljskicentar.hr
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Nakupljeni hormoni koji uzrokuju stres stimuliraju spolne hormone, zbog čega je četvrtak najbolji dan za seks, kao što j...

Najranije što možete dobiti pozitivan rezultat na najosjetljivijim testovima na trudnoću jest 7 dana nakon ovulacije.

Jeste li znali da maca pozitivno utječe na funkcioniranje endokrinih žlijezda, uspješno regulira oslobađanje hormona i i...

Kada se pojave problemi sa zatrudnjivanjem, ginekolozi nekad preporučuju lijekove koji stimuliraju jajnike. (engleski vi...
