|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Moje agresivno dijete

Uredništvo Ringeraje, 12.4.2021
Agresija je jedan od prvih načina suočavanja s frustracijom koji mala djeca nauče. Upravo grebanje, udaranje, grizenje i guranje posebno su uobičajeno ponašanje kod djece koja još nisu dovoljno razvila verbalne sposobnosti da se mogu izraziti

image
Agresivno ponašanje može biti fizičko, verbalno, pasivno, direktno, indirektno kao i namjerno, nenamjerno i potisnuto.
/11


Mnogi roditelji su se susreli s ponašanjem svog (ili tuđeg) djeteta, a koje je uključivalo udaranje, čupanje, grizenje, pljuvanje, vrištanje, grebanje, prostačenje, razbijanje, kidanje, bacanje, suprotstavljanje i slično.

 

Sve navedeno opisuje neki oblik agresivnog ponašanja, u podlozi čega su vrlo jake neugodne emocije – nezadovoljstvo i ljutnja.

 

Osnovna karakteristika agresivnog ponašanja svjesno je i namjerno nanošenje štete nekome ili nečemu kako bi se zadovoljila neka potreba. Drugim riječima, dijete se ponaša agresivno jer želi nešto do čega ne može doći, odnosno jer je naišlo na prepreku i to ga frustrira – a frustracija dovodi do agresije jer ona služi kao sredstvo za uklanjanje prepreke.

 

Agresivno ponašanje može biti fizičko, verbalno, pasivno, direktno, indirektno kao i namjerno, nenamjerno i potisnuto. Namjerna agresija često je potaknuta vanjskim podražajima, odnosno uznemirujućom situacijom. Nenamjerna se obično javlja zbog unutrašnje napetosti i neugodnih osjećaja, a potisnuta – usmjerena je prema unutra – zbog „progutane“ uvrede, velikog straha od kazne i slično.

 

Agresija je jedan od prvih načina suočavanja s frustracijom koji mala djeca nauče. Upravo grebanje, udaranje, grizenje i guranje posebno su uobičajeni kod djece koja još nisu razvila verbalne sposobnosti dovoljno da se mogu izraziti tako i objasniti što žele te što im smeta.

 

Između 3. i 5. godine, agresivnost je relativno uobičajen način komunikacije. Međutim, agresija može biti i posljedica odgojnih nedostataka. Prestrog odgoj, često kažnjavanje, posebno udaranje, previsoka očekivanja, emocionalno neprihvaćanje i nesigurna okolina, ljubomora, nedostatak pažnje – faktori su koji pospješuju agresivno ponašanje. Razlog tome je taj što svi ti faktori izazivaju nezadovoljstvo, ljutnju i frustraciju.

 

Roditelji/učitelji/staratelji često, zapravo nesvjesno, nagrađuju djetetovo agresivno ponašanje. Naime, dijete koje se ponaša agresivno dobiva najviše pažnje – ono koje se na igralištu progura da bi se spustilo niz tobogan – često na kraju dobiva tobogan samo za sebe.

 

PROČITAJTE JOŠ: Što kada dijete grize?

 

Jedan od najtežih problema s kojima se odrasli suočavaju u zaustavljanju agresivnog ponašanja jeste taj što kratkoročno dijete zapravo dobije upravo ono što želi. Odrasli učine sve kako se dijete ne bi ponašalo agresivno i omoguće mu ono što je sebi dijete zacrtalo. Dugoročno gledano, takvo ponašanje dovodi do toga da dijete gubi prijatelje, na lošem je glasu u vrtiću ili školi i susreće se s brojnim drugim negativnim posljedicama koje mogu ponovo izazvati frustraciju i dovesti do – već dobro naučenog – agresivnog ponašanja, čime se zatvara krug.

 

Često se roditelji pitaju gdje su pogriješili … Krive sebe. Ali, ono što još uvijek mogu učiniti je da nauče dijete prihvatljivim oblicima izražavanja emocija u određenim situacijama i na određenim mjestima.

 

Prvi korak pomaganju djetetu da prevlada i usmjeri svoju ljutnju na prihvatljiv način jest uočavanje obrazaca ili situacija koje su okidači za agresivno ponašanje. Drugim riječima, važno je primijetiti kada i gdje se takvo ponašanje najčešće javlja. Na primjer, javlja li se agresija samo kod kuće ili samo na javnim mjestima? Je li uobičajena poslijepodne? Je li češća kada je prisutan veći ili manji broj ljudi? Javlja li se samo u društvu određenih ljudi?

 

Većina djece prolazi kroz vrlo predvidive oblike ponašanja prije nego što izgube kontrolu.

 

Važno im je osigurati jasnu strukturu i dnevnu rutinu jer predvidivost pomaže djeci da ostanu mirna – osjećaju sigurnost jer znaju što očekivati od osobe ili situacije.

 

 PROČITAJTE JOŠ: Agresivnost

 

Vjerojatno je većina roditelja došla u iskušenje ili čak podlegla iskušenju da udare dijete zbog takvog njegovog ponašanja, ali upravo to dovodi do puno veće štete, nego do pozitivnih posljedica. Mnogi vjeruju da je batina izašla iz raja i da je to način na koji će dijete naučiti što smije, a što ne. Međutim, udaranje je reakcija kojom dajete djetetu primjer kako se ponašati kad ste ljuti. Sjetite se da djeca puno lakše i brže uče imitacijom tuđih postupaka, dakle, ona tako uče da je udaranje prihvatljivo kad god se osjećaju ljutito i da je to način rješavanja problema.

 

Mlađoj deci, koja još nemaju dovoljno razvijene govorne sposobnosti, uz vježbanje verbalnog iskazivanja emocija, treba pružiti praktične načine za izražavanje ljutnje koji su prihvatljivi. Važno je da znaju kako osjećaji nisu dobri ili loši te da osjete kako ih usprkos njihovim osjećajima prihvaćate. Ono što im treba objasniti je kada, gdje i na koji način mogu izraziti svoje osjećaje. Na primjer, za neposredno izražavanje ljutnje mogu poslužiti lopta za šutiranje, jastuk za udaranje, papir za kidanje ili šaranje, prostor za trčanje.

Za posredno izražavanje ljutnje mogu poslužiti ekspresivne tehnike kao što su crtanje, igranje lutkama, modeliranje i slično pomoću kojih bi mogli prikazati i izraziti svoju ljutnju.

 

Kada je riječ o primjerenom mjestu za izražavanje ljutnje – djeca trebaju znati granice i pravila ponašanja u određenim situacijama. Stoga je korisno odrediti mjesto na kojem djeca mogu izraziti emocije kako žele, na primjer: „ljutilište“ ili „vikalište“, gdje djeca mogu otići i „ispuhati se“

 

Iako je s mlađom djecom teže, svakako treba poticati razgovor i kroz njega pokazati prihvaćanje djeteta sa svim njegovim emocijama. Tako oni grade samopoštovanje, pozitivnu sliku o sebi i osjećaju se jednako vrijednima.

 

Važno je uvijek reagirati, odnosno jasno pokazati da agresivno ponašanje nije prihvatljivo. Zato je dobro uvijek biti u blizini kako bi se pravovremeno reagiralo.

 

Roditelji trebaju biti primjer svojim ponašanjem – drugim riječima – trebaju sami zadržati kontrolu nad sobom i situacijom.

 

Također oba roditelja trebaju biti usuglašena u djelovanju, odnosno, važno je da su dosljedni. Trebaju koriste iste posljedice za iste postupke. Nikako nije poželjno da se za nepoželjne djetetove postupke nekad primjeni posljedica, a nekad ne ili da posljedica svaki put bude drugačija.

 

U slučaju da je agresivno ponašanje način privlačenja pažnje, onda ga ipak treba ignorirati (osim, naravno, ako je to ponašanje opasno za dijete ili okolinu).

 

Djecu valja učiti prosocijalnom ponašanju i poticati empatiju. To se može postići pričanjem priča u kojima se nalaze likovi s kojima se djeca mogu poistovjetiti, davanjem primjera, igranjem uloga i sl.

 

 PROČITAJTE JOŠ: Nasilje među djecom

 

U svakom slučaju, poželjna ponašanja valja pohvaliti, potkrijepiti i nagraditi.

 

Za stariju djecu i adolescente pomaže učenje novih načina dolaska do željenog cilja. Upravo je nepoznavanje adekvatnih načina nošenja s neugodnim emocijama vrlo često razlog zbog kojeg se ponašaju neprihvatljivo. To nije lako ali rezultira izuzetno poželjnom vještinom koja omogućava pojedincu da prevlada agresiju, da se izrazi, nikoga ne povrijedi kao i da uz sve to dobije ono što je htio.

 

Biti samo roditelj je lako, ali biti dobar roditelj zahtijeva puno rada i napora. Stoga, naoružajte se strpljenjem, razumijevanjem i smirenošću jer je to najbolji put prema uspjehu!

 

Izvor: www.istrazime.com

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Važnost udobne odjeće za djecu
Kada kupuju dječju odjeću, roditelji uvijek razmišljaju o ulaganju u udobnu dječju odjeću.
17
Povezujuće roditeljstvo: Osam ideala
"Osam ideala povezujućeg roditeljstva" predstavljaju prakse koje u svojoj biti podržavaju i pospješuju razvoj snažne, ...
5
Ljubomora na mlađeg brata ili sestru
Roditelji bi starijem mališanu, mjesecima prije rođenja bebe, trebali objasniti da novi član obitelji neće umanjiti ljub...
4
Smanjite stres kod djece
Iako je djetinjstvo najljepše doba, roditelji često griješe kada misle da njihovi mališani nemaju nijednu brigu na svije...
4





Anketa

Kada imati drugo dijete?
Admin

Idealna razlika između braće i sestara.

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!