|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?

Kako djetetu očuvati zdrave zube?

Uredništvo Ringeraje, 22.1.2020
Želite li spriječiti da vaše dijete dobije karijes, potrebno je znati što ga uzrokuje. Saznajte koji su najčešći uzroci karijesa i što možete napraviti da bi se uspješno borili s Gricom i Grecom.

image
/11


Postoje četiri najveća grijeha za nastanak karijesa:

1. Slatko

Na slatko se djeca naviknu već s okusom majčinog mlijeka, ali kasnije je previše slatkog osobito štetno. Bakterije koje uzrokuju karijes se naime hrane šećerom. Roditelji moraju pripaziti da njihova djeca prečesto ne jedu slatkiše i ne piju slatke napitke. Nije toliko važno koliko slatkog djeca pojedu, nego koliko često. Slatko je najbolje ponuditi odmah nakon glavnih obroka kada je razina sline u usnoj šupljini visoka, pa se time lakše ispiru ostaci hrane sa zuba. Za žeđ je djeci najbolje ponuditi vodu ili nezašećerene čajeve. Ako mališana od malena naviknete na ta pića, kasnije nećete imati problema.



2. Ljepljivo
Izbjegavajte hranu koja se lijepi za zube kao što je med, karamela, gumeni bomboni,  suho voće ili banana.


PROČITAJTE JOŠ: "NE PLAČI, NIJE TI NIŠTA" i druge uobičajene fraze


3. Kiselo
Kiselina iz limunada, voćnih sokova ili bombona je isto tako štetna kao i slatko. Osobito je neprimjerena kobinacija kiselog i slatkog, npr. bomboni ili sokovi koji sadrže citronsku kiselinu. Nakon uživanja kisele hrane nemojte odmah čistiti zube jer ćete oštetiti zubnu caklinu. Također nemojte nakon kiselog voća djetetu ponuditi nešto slatko. Najbolje je ponuditi mu čašu vode ili mlijeka da se smanji kiselost u usnoj šupljini.

4. Bočice
Pije li dijete iz bočice, bočice s kljunom ili iz plastične boce s nastavkom, šećer i kiselina predugo ostaju na zubima. Nemojte djetetu davati kao utjehu bočicu sa sobom u krevet ili u kolica. Nakon navršene druge godine neka dijete pije iz čaše.


PROČITAJTE JOŠ: Mama, tako mi je dosadno!

 
Najveći neprijatelji karijesa su:

 

  • Pravilna prehrana

Zubna caklina je najtvrđi materijal ljudskog tijela. Za normalan razvoj joj treba kalcij, fosfati i vitamin D. Stoga je važno da djeca uživaju puno mlijeka i mliječnih proizvoda, voća, povrća, cijelovitih žitarica , jaja, meso i ribe.

  • Fluoridi

Fluor ima značajnu ulogu za zdravlje zubi, može čak zaustaviti početak karijesa, jača otpornost zubne cakline i smanjuje kiselost u usnoj šupljini. U hrani ga nema dovoljno zbog toga je važno koristiti zubnu pastu s dodatkom fluora. Ako za vašeg mališana koristite zubnu pastu bez fluora preporučljivo je prehrani dodavati tabletice fluora.  Savjetujte se o tom s djetetovim stomatologom ili pedijatrom.

  • Redovita i temeljita njega usne šupljine

S čišćenjem zubi počnite od prvog zuba nadalje. U prve dvije godine je dovoljno zube djetetu očistiti jedanput dnevno . Deset sekundi četkanja zuba je na početku dovoljno. Nakon drugog rođendana djetetu čistite zube dva puta dnevno. Pasta za zube na četkici neka bude u količini zrna graška.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Akupunktura
Akupunktura je tradicionalna metoda liječenja i sprječavanja bolesti zabadanjem igala u određene točke na koži.
4
Pripremite se za sezonu alergija
S prvim toplim danima kreće sezona cvjetanja drveća, što kod osoba alergičnih na pelud izaziva niz neprijatnih simptoma,...
3
10 roditeljskih pogrešaka koje treba izbje...
...I alternativni načini suočavanja s izazovima roditeljstva
2
Povedimo računa o svakom djetetu
Predstavljeno UNICEF-ovo izvješće o stanju djece u svijetu 2014.
2





Anketa

Mobilni telefon.
пеперутка16

Da li ste zagovornik kupovine mobilnih telefona djeci od 2, 3, 4... godina?

Oznake

Sve najbolje!