|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

BLOG: Izdržljiva komunikacija

Maja Ružić, 14.5.2021
Mnogi se roditelji vesele dolasku svog prekrasnog djeteta na svijet ne znajući kakvi ih sve izazovi čekaju prilikom njegova odrastanja. Ono što je najvažnije za roditelja je da u tim trenucima ne uspoređuje svoje dijete s drugima.

image
Ono što je najvažnije za roditelja je da u tim trenucima ne uspoređuje svoje dijete s drugima.
/11


Jedan od izazova je djetetova osobnost koja ne mora biti u skladu s našom osobnošću i koliko god pružamo djetetu brigu i podršku, neke od faza njegova odrastanja mogu za roditelje biti izrazito frustrirajuće i iscrpljujuće.

Ono što je najvažnije za roditelja je da u tim trenucima ne uspoređuje svoje dijete s drugima.

 

Te faze kod neke djece traju duže, a kod neke kraće ili nimalo, ali kad se suočimo s njima, to može biti zastrašujuće.

 

Svakodnevno testiranje naše odlučnosti i dosljednosti u našim odlukama može se činiti nespojivo sa blagošću i ljubavlju koju želimo pružiti našem djetetu ne bi li izraslo u zdravu i empatičnu osobu.

 

Često u životu moramo ustrajati na svojim odlukama iako to naše dijete neki put dovodi do plača, no ukoliko se osvijestimo da dijete plače s razlogom da u nama pobudi krivnju i samilost ne bi li dobilo što želi, onda se zaista ne trebamo osjećati loše.

 

PROČITAJTE JOŠ: BLOG: Kako prevladati fazu egocentričnosti?

 

U knjizi “1-2-3 Uspjeh” T. W. Phelan navodi primjer takve komunikacije:

 

“Mogu li dobiti čokoladicu?”


“Ne, zlato.”


“Zašto ne?”


“Zato što u šest sati večeramo.”


“Da, ali ja hoću samo jednu.”


“Upravo ti govorim da je ne možeš dobiti.”


“Nikada mi ništa ne daš!”


“Kako to misliš? Ne nosiš li odjeću? Imaš li krov nad glavom? Hoću li te uskoro nahraniti?”


“Joey je prije pola sata dobio jednu.”


“Slušaj me, jesi li ti tvoj brat? Osim toga, on jede svoju večeru.”


“Obećajem da ću sve pojesti.”


“Monika, nemoj mi samo obećavati, obećavati i obećavati! Jučer si u pola pet poslijepodne smazala sendvić s maslacem od kikirikija, a onda nisi pojela ni zalogaj od večere!”

 

“E PA SAD ĆU SE UBITI, A ONDA ĆU POBJEĆI OD KUĆE!!!”

 

Ovaj je primjer karikiran i pomalo smiješan, ali neki put se moramo suočiti sa nerazumijevanjem našeg djeteta i ne trebamo se zbog takvog ponašanja loše osjećati jer je to samo vrsta manipulacije kojima djeca ostvaruju svoje želje kad ne dobiju zeleno svjetlo svojih roditelja.

 

Naravno da djeca neki put plaču zbog istinskog straha, boli u tijelu ili emocionalne boli kada mi kao roditelji moramo reagirati i pomoći djetetu, no ukoliko osvjestite da postoje obrasci koje djeca koriste kako bi dobila ono što žele, odgajanje djeteta će biti lakše nego što se čini.

 

Nakon što dijete isproba sve mogućnosti i vidi da vi i dalje ne dopuštate da u trgovini kupite petu lutku s kojom se inače uopće ne igra ili legiće koje će poslije spremiti ispod kreveta i zaboraviti na njih, tada djeca odustaju i suživot postaje ugodniji i za roditelje i za djecu.

 

PROČITAJTE JOŠ: BLOG: Koji je vaš stil roditeljstva?

 

KOJE SU TEHNIKE KOJE DJECA NAJČEŠĆE KORISTE ZA OSTVARENJE SVOJIH TRENUTAČNIH ŽELJA?

T. W. Phelan ih je posložio u šest kategorija.

 

Prva kategorija je dosađivanje. Postavljanje beskonačnih pitanja sve dok roditelj ne popusti.

 

Druga je provala raspoloženja (zastrašivanje) što sam znala svjedočiti po djetetovom izlasku iz vrtića. Do tad mirno i razumno dijete, pretvara se pred očima roditelja u lika iz strašnih priča koji vrišti i baca se po podu.

 

Treća kategorija obuhvaća prijetnje u kojima dijete viče da više neće nikada s vama razgovarati ili vas mrzi.

 

Četvrta kategorija je mučeništvo sa uobičajenim rečenicama kao što su: “Njega više voliš nego mene!” “Nikad mi ništa nećeš kupiti.” i slično.

 

Peta je kategorija najnježnija, no i njoj moramo odoliti, a to je umiljavanje. “Ti si mi najdraža! Volim te jako! Hoćeš li mi kupiti sladoled mamice?”

 

Šesta je kategorija najteža i ta taktika može zbuniti roditelja jer ne zna što učiniti, a djeca je vole koristiti u javnosti jer znaju da će roditelju biti neugodno zbog toga. To su fizičke taktike, a uključuju udaranje roditelja, bježanje od roditelja, vikanje iz pet ih žila, bacanje po podu i slično.

 

O svakoj bi ovoj taktici mogli pisati zasebno, no ono što je sada važno je da osvjestite da su to samo taktike kojima dijete pokušava dobiti ono što želi.

 

Djeca, kao u prvom primjeru, neki put isprobavanju više taktika jednu iza druge, a na vama je da ostanete mirni i staloženi jer je cilj tih taktika da kod vas potaknu emocije bilo da je to sažaljenje, krivnja, ljubav ili ljutnja i ukoliko ne pokažete te emocije i dijete shvati da ste vi čvrsti u svojim uvjerenjima i da je ono što ste u tom trenutku izrekli nesalomljivo, djeca popuštaju, primiruju se i počnu se ponašati kao da se ništa nije dogodilo.

 

Kad se potpuno smire grle vas, ljube i govore da vas vole.

 

Izrazito je teško izdržati takve načine iskušavanje vaše volje i ako slučajno popustite, sljedeće će iskušavanje biti još teže i sa većom upornošću.

 

PROČITAJTE JOŠ: Pohvala kao jedan od temelja zdravog razvoja

 

Važno je da djetetu date do znanja da ćete porazgovarati o njegovom ponašanju kad se smiri, što onda i učinite, kao i dogovor da ćete porazgovarati kako da se to više ne ponovi.

 

Kad primijetite da dijete počinje iskušavati vašu odluku, pokušajte ga mirno prekinuti bez puno objašnjavanja i razgovora. Pređite na drugu temu, predložite djetetu neku aktivnost, postavite mu pitanje na koje će morati razmisliti i slično.

 

Neke situacije zahtjevaju da djeci objasnimo što smo time željeli postići, ali kad nekoliko puta kažete dijetu što vam smeta, razgovor i objašnjavanje vas mogu odvesti u eskalaciju osjećaja.

 

Ukoliko dijete i dalje inzistira na ispunjenju svojih želja, učinkovita je taktika u kojoj odbrojavate do tri pri čemu na kraju odbrojavanja dijete bude "kažnjeno" oduzimanjem slatkiša, crtića ili najdraže igre. Tom taktikom zapravo djetetu dajete priliku da se samo od sebe smiri i razmisli da li je ta njihova želja zaista toliko važna u tom trenutku. Obično djeca naprave što je potrebno prije nego dođete do tri.

 

Budite obzirni i odlučni i stvari će se brzo vratiti na svoje mjesto.

 


Maja Ružić

 Maja Ružić već dugi niz godina posebnu pažnju posvećuje komunikaciji između roditelja i djece i pronalazi rješenja za razvoj njene kvalitete. Ukoliko vas zanima više o tome, možete ju slijediti na društvenim mrežama: InstagramPinterestFacebookYouTube - "Zlatne riječi djetinjstva"

www.mylifetimejoy.com

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Ima li moje dijete dovoljno razvijenu konc...
Početkom školske godine, jedan je pojam koji se stalno provlači kroz razgovore zabrinutih roditelja i učitelja. Posebice...
4
Novogodišnje i Božićne čestitke
Ideje za praznične čestitke.
4
Ekranizam
Ekrani su svuda oko nas. Živimo u tehnološkom svijetu i nemoguće ih je izbjeći u potpunosti. Često viđamo malu djecu ili...
3
BLOG: Kako prevladati fazu egocentričnosti?
I sad vam kao osoba koja dugi niz godina radi s djecom mogu reći da nikad ne možete pružiti djeci previše ljubavi i da s...
3





Anketa

Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16

Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?

Oznake

Sve najbolje!