|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
12.3.2013 12:19:29   
niky88
Da li se ikada djeci obraćate rečenicama tipa: "Ne udaraj sestru", "Ne vuci brata za kosu", „Ne diraj to“? Svaki put kada budete u iskušenju izgovoriti sličnu rečenicu, sjetite se da djeca jednostavno ne čuju riječ „ne“. Negativne riječi poput „ne bacaj“ ili „ne viči“ samo djecu podsjećaju na vrste negativnog ponašanja koje su im dostupne.



Suprotno tome, ako im date jasne upute, bez prijetnji i glasnih zahtjeva, izostat će efekt pažnje koju pokušavaju dobiti, odnosno vaša burna reakcija. Obzirom da pozitivne upute roditelja nisu reakcija koju žele određenim ponašanjem izazvati, jednostavno će morati napraviti izbor.

Stoga, pokušajte zamijeniti negativne riječi pozitivnim riječima. Na primjer, ako želite da vaše dijete prestane trčati​​, umjesto "Ne trči" recite: "Molim te, hodaj polako“.

Ovdje su neke fraze i predložene alternative. Pokušajte ih koristiti i sigurno ćete primijetiti razliku u djetetovoj reakciji.

"Ne viči" ili "Prestani vrištati" zamijenite sa "Molim te, pričaj tiše", ili "Govorite nježno i polako,File 1657 molim vas“.

“Ne pričaj punih usta“ zamijenite sa "Sažvaći i progutaj zalogaj, a zatim možemo razgovarati".

Umjesto "Ne diraj to" pokušajte "Hajdemo to ostaviti i poigrati se u tvojoj sobi sa igračkama“.

"Ne smiješ jesti bombone sada" zamijenite sa "Bombone ćemo jesti kasnije. Još uvijek je prerano za slatkiše“.

"Prestani se svađati sa bratom/sestrom" zamijenite sa "Igrajmo se lijepo i počnimo dijeliti".

Umjesto "Zašto me ne slušaš?" pokušajte "Zaista bih voljela da me poslušaš." Nakon toga objasnite šta ste htjeli reći (na primjer: „Možeš li, molim te, ostati za stolom dok ostali još jedu“).

Umjesto "Ne idi nigdje" pokušajte sa "Ostani ovdje".


_____________________________

David 2008.
Lena 2010.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
12.3.2013 15:10:09   
ana85
dobar članak, ja se ulovim često kako joj govorim nemoj ovo, nemoj ono, a baš ću probati na drugi način, pa ćemo vidjeti. Trudim se recimo, kad to ne pali, usmjeriti pozornost na nešto drugo, to zasad pali

_____________________________

Ema- 5.7.2011.

(Odgovor članu niky88)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
12.3.2013 15:13:04   
Afrodita83
Često ju ni ja ne čujem, a kako neće dijete!!!! Podržavam drugačiji pristup! user posted image

(Odgovor članu ana85)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
12.3.2013 15:14:24   
lelalj
zanimljiv članak i poucanuser posted image

(Odgovor članu niky88)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
12.3.2013 15:27:57   
Renata RR
user posted image


(Odgovor članu lelalj)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
22.12.2013 22:43:57   
vepikica
Inace sam odgajatelj po struci i potpisujem svaku rijec iz clanka iako moram priznat da je u odredjenim situacijama tesko odreagirati na prihvatljiv i pozitivan nacin. :)

(Odgovor članu Renata RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
23.12.2013 8:22:57   
troubled
istina je...i ne samo za djecu....i mi se osjećamo bolje ako je nešto upakirano u rečenicu bez negacija...

mi smo trenutno u fazi da kad sinu kažem nešto što mu se ne sviđa ili što ne želi napraviti onda me pogleda i kaže "ne čujem te!" :)

_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu vepikica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“
22.1.2015 11:52:28   
LeaRi
Istina je, negacija u govoru i zabranama samo još više povećava želju za time. Treba normalno razgovarati sa djecom i pokušati smanjiti negaciju.

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!