Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


niky88 -> Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (12.3.2013 12:19:29)

Da li se ikada djeci obraćate rečenicama tipa: "Ne udaraj sestru", "Ne vuci brata za kosu", „Ne diraj to“? Svaki put kada budete u iskušenju izgovoriti sličnu rečenicu, sjetite se da djeca jednostavno ne čuju riječ „ne“. Negativne riječi poput „ne bacaj“ ili „ne viči“ samo djecu podsjećaju na vrste negativnog ponašanja koje su im dostupne.



Suprotno tome, ako im date jasne upute, bez prijetnji i glasnih zahtjeva, izostat će efekt pažnje koju pokušavaju dobiti, odnosno vaša burna reakcija. Obzirom da pozitivne upute roditelja nisu reakcija koju žele određenim ponašanjem izazvati, jednostavno će morati napraviti izbor.

Stoga, pokušajte zamijeniti negativne riječi pozitivnim riječima. Na primjer, ako želite da vaše dijete prestane trčati​​, umjesto "Ne trči" recite: "Molim te, hodaj polako“.

Ovdje su neke fraze i predložene alternative. Pokušajte ih koristiti i sigurno ćete primijetiti razliku u djetetovoj reakciji.

"Ne viči" ili "Prestani vrištati" zamijenite sa "Molim te, pričaj tiše", ili "Govorite nježno i polako,File 1657 molim vas“.

“Ne pričaj punih usta“ zamijenite sa "Sažvaći i progutaj zalogaj, a zatim možemo razgovarati".

Umjesto "Ne diraj to" pokušajte "Hajdemo to ostaviti i poigrati se u tvojoj sobi sa igračkama“.

"Ne smiješ jesti bombone sada" zamijenite sa "Bombone ćemo jesti kasnije. Još uvijek je prerano za slatkiše“.

"Prestani se svađati sa bratom/sestrom" zamijenite sa "Igrajmo se lijepo i počnimo dijeliti".

Umjesto "Zašto me ne slušaš?" pokušajte "Zaista bih voljela da me poslušaš." Nakon toga objasnite šta ste htjeli reći (na primjer: „Možeš li, molim te, ostati za stolom dok ostali još jedu“).

Umjesto "Ne idi nigdje" pokušajte sa "Ostani ovdje".




ana85 -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (12.3.2013 15:10:09)

dobar članak, ja se ulovim često kako joj govorim nemoj ovo, nemoj ono, a baš ću probati na drugi način, pa ćemo vidjeti. Trudim se recimo, kad to ne pali, usmjeriti pozornost na nešto drugo, to zasad pali




Afrodita83 -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (12.3.2013 15:13:04)

Često ju ni ja ne čujem, a kako neće dijete!!!! Podržavam drugačiji pristup! [sm=bravo.gif]




lelalj -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (12.3.2013 15:14:24)

zanimljiv članak i poucan[sm=smiley36.gif]




Renata RR -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (12.3.2013 15:27:57)

[sm=smiley20.gif]





vepikica -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (22.12.2013 22:43:57)

Inace sam odgajatelj po struci i potpisujem svaku rijec iz clanka iako moram priznat da je u odredjenim situacijama tesko odreagirati na prihvatljiv i pozitivan nacin. :)




troubled -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (23.12.2013 8:22:57)

istina je...i ne samo za djecu....i mi se osjećamo bolje ako je nešto upakirano u rečenicu bez negacija...

mi smo trenutno u fazi da kad sinu kažem nešto što mu se ne sviđa ili što ne želi napraviti onda me pogleda i kaže "ne čujem te!" :)




LeaRi -> RE: Zašto djeca ne čuju riječ „ne“ (22.1.2015 11:52:28)

Istina je, negacija u govoru i zabranama samo još više povećava želju za time. Treba normalno razgovarati sa djecom i pokušati smanjiti negaciju.




Stranica: [1]