|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Porod u vodi
2.6.2010 11:02:42   
nemammaste
Razmišljam o porodu u vodi ako bude sve o.k. do onda, pa me zanimaju vaša mišljenja i eventualno iskustva...Koje sve pretrage treba napraviti prije i kada treba na pregled u rodilište? BTW, svih pozdravljam jer sam nova među vama i svima želim puuuno sreće user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Porod u vodi
2.6.2010 11:04:18   
ninolina
nemamamaste dobrodošla nam...ja nemam iskustva ali tebi želim sreću i da uspiješ u tome...u kojoj bolnici bi rodila

_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu nemammaste)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Porod u vodi
2.6.2010 11:09:33   
mišica 666
osobno nemam iskustva ali kolko znam trudnoća mora biti 100 % uredna da bi mogla imati porod u vodi. želim ti sreću svakako.user posted image

_____________________________

16.06.2004.

28.06.2010. !!!!

Prije nego što prijeđeš ulicu uhvati me za ruku. Život je ono što ti se dešava dok ti razmišljaš o drugim stvarima.

(Odgovor članu ninolina)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Porod u vodi
2.6.2010 11:11:26   
Bebys
dobro dosla...user posted image user posted image
e cula sam da to mora biti SAVRSEN POROD..da moze biti za vodu...
cim vide neku komplikaciju..odmah nedaju..


e da imas samo par rodilista u hr...gdje mozes roditi u vodi...par gradova...cini mi se rijeka, zagreb, osijek neznam ...mislim da ne..ali nisam sigurna...
i valjda split...dalje mislim da ne...ali grijesim neznam..tako sam cula.

sretno
pa moras mislim unaprijed to RECI I JAVITI ZELJU...da oni znaju pripremiti sve...

(Odgovor članu nemammaste)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Porod u vodi
2.6.2010 11:12:39   
Bebys
ispravak...MOZE I OSIJEK...i rijeka...za ostalo nisam sigurna..

(Odgovor članu nemammaste)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Porod u vodi
2.6.2010 11:12:53   
nemammaste
U Ri.Navodno puno olakša trudove i sve ali neki spominju mogućnost infekcije pa malo dvojim.Ako se predomislim mislim da ću na stolčić, sve samo ne ležeći, to mi se čini najgore

(Odgovor članu ninolina)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Porod u vodi
2.6.2010 11:14:52   
Bebys
Kada se budući roditelji raspituju o tome koji je stav bolnice o porodu u vodi, primalje i liječnici neće izustiti ništa negativno o tom načinu rađanja. Niti ne moraju. Ništa se neće dogoditi ako vam prodaju lijep omot bez sadržaja jer nijedna žena neće usred trudova mijenjati bolnicu zato što na kraju ipak ne smije u vodu.   Roditelji.hr savjetuju: zatražite točne podatke. Svaka klinika za porode dokumentira porođaje tako da svaka bolnica može pružiti točan podatak o tome koliko se djece na njih stotinu u njihovoj bolnici porodilo u vodi. Vaša se klinika može ubrojiti u zagovaratelje poroda u vodi jedino ako je zabilježila više od 25 posto.   Porod u vodi zahtijeva hrabrost i poštovanje kako od primalja tako i od liječnika. Žena je u vodi za vrijeme trudova manje pristupačna nego kada je na suhom. I to u dvostrukom smislu: Nećete baš tako lako posegnuti u vodu u kojoj se netko kupa. Također: U većini se slučajeva žena u vodi mnogo dublje prepusti iskustvu rađanja. Više osluškuje svoje tijelo i mnogo se manje daje voditi ili nagovarati. S time se mogu nositi jedino sigurni porodničari.   Učestalo nepisana pravila dotične klinike ne idu prilog ideji o porodu u vodi: Pored CTG–a (koji inače može i u vodi očitati potrebne podatke), svaka ustanova predviđa vaginalne preglede u određenim razmacima. Ako žena leži u kadi, to je jedan poprilično opsežan zadatak.   Roditelji.hr savjetuju: Istražite što je moguće više o bolnici koja nudi takvu vrstu poroda. "Porod u vodi? Rado – no sada vas ipak ne možemo pustiti u kadu zato jer…" Naravno da će na to buduće majke potvrdno klimnuti glavom i progutati razočaranje. Tko bi želio ugroziti bebu! Moguće je navesti mnoge razloge: primjerice, preblage ili prejake trudove, ili to da glavica bebe ne klizi prema naprijed kako bi trebala.   Što manje iskustva bolnica ima s porodima u vodi, tim se češće porodničari zbilja boje da bi se u kadi mogli susresti s više problema nego na suhom.   Roditelji.hr savjetuju: sljedeći razlozi su uistinu pravi argument protiv planiranja poroda u vodi:  
  • u trudnoći su se javile ozbiljne komplikacije poput primjerice gestoze.
  • trudovi su počeli prije 38. tjedna. Bebe koje se rode prije tog termina tijekom poroda češće trebaju pomoć koju im primalje i liječnici ne mogu tako dobro pružiti ako buduća majka leži u vodi.
  • rađaju se blizanci. Kod blizanačkih trudnoća se u pravilu mora računati s većim mogućnostima komplikacija.
  • beba je okrenuta na guzu umjesto glavicom prema dolje u maternici. Kod poroda na zadak liječnici i primalje često moraju brže reagirati, a na suhom je to lakše.
  • pokaže li CTG za vrijeme poroda da beba mora što prije doći na svijet, naravno da je to također dobar razlog da ostanete na suhom.   Upozorenje na boloveŠto je trbuh obliji, tim će se s više straha buduće majke raspitivati o porođajnim bolima. Većina ih je pročitala ili čula kako u vodi manje boli i kako porod traje kraće. Žene na trudničkim tečajevima žele saznati je li to istina. Odgovor ovisi o tome dopada li se primaljama porod u vodi ili ne.   I dalje će ljubazno nuditi kadu. No tko će je baš htjeti nakon što netko tko se bavi porodima kaže da se trudovi u vodi pojačavaju i da bolovi mogu brže rasti?   Roditelji.hr savjetuju: istina je da u vodi trudovi često postaju djelotvorniji. Bolje djeluju na grlić maternice te ga šire. Ipak se nemojte prepasti jer žene različito prosuđuju boli li ih uistinu više. Moguće je da u toploj vodi osjete da se uistinu nešto pomiče. Naime, opustit će se i njihove misli, pustit će tijelo da radi svoje i lakše će predati kontrolu. Primalje i liječnici koji imaju mnogo iskustva s porodima u vodi podržat će vas i pomoći vam da prebrodite prvi strah kada se u kadi trudovi počnu pojačavati. I još jedna činjenica koju biste trebali znati: u vodi tek dvije od sto žena zatraže neko sredstvo protiv boli, a na suhome 40 od njih 100!   Roditelji.hr savjetuju: teško je izaći iz kade Nitko ne može unaprijed reći kako će proteći porod. Na to će vas porodničari rado upozoriti. To je točno. No rečenica koja slijedi: "A što onda, ako ćete htjeti izaći iz kade ili ćemo vas morati izvaditi iz medicinskih razloga?" nije fer. Jednostavno zvuči zastrašujuće da ćete se morati s golemim trbuhom i snažnim trudovima izvlačiti van iz kade. Također se osjeća prijetnja da onaj tko se odluči za kadu u njoj mora i ostati.   Molimo da uvijek imate na umu: između trudova su stanke. U tim razdobljima (gotovo da) i nećete imati bolove i moći ćete se posve normalno kretati. Dakle, izlazak iz vode ne predstavlja nikakvu tragediju. Podržat će vas primalja, vaš partner i ako je potrebno još netko od medicinskog osoblja koje je prisutno na porodu. Osušite se ručnikom i gotovo.     Rađanje na suhom je privlačnije   Tema o higijeni i porodu u vodu zapravo više nije aktualna. Taj način postoji već više od 15 godina, a jednako toliko postoje i studije o riziku od infekcija. Rizik nije nimalo veći nego kada se porađa na suhome. No svatko tko se jednom porezao na staklo dok je prao suđe zna koliko obilan volumen vode može drastično promijeniti boju radi pokoje kapi krvi. Voda u kadi u kojoj se rađa dijete neće ostati prozirna poput stakla.     Roditelji.hr savjetuju: niti jedna žena koja je rodila svoju bebu u kadi ne opisuje boju vode u kojoj se kupala. Prije svega priča o jednom sasvim posebnom doživljaju. Zaboravite na dvojbe oko gadljivosti jer su u kadi su samo vaše bakterije koje su tijelu dobro poznate. Također: Voda se neprekidno mijenja, a ritam određujete vi.     Očevi kod poroda u vodi ne mogu pomagati   Žene u trudovima uronjene u vodu češće su u nekom posve svome svijetu nego kada rađaju na suhome. Misli su im usmjerene na tijelo i na neki način postaju nedodirljive, bar tako prigovaraju neki muškarci. Žene jednostavno mogu ustati iz kade pomoću marame koja visi na visini koju mogu dosegnuti. Ukočena i bolna leđa je na mokrome teško masirati. Često su takve masaže i suvišne budući da u toploj vodi mišići ostaju gipkiji. Muškarcu tada preostaje samo uloga promatrača.     Roditelji.hr savjetuju: masaža leđa nije ono što tijekom rađanja uistinu pomaže. Prije je to osjećaj da je pokraj vas najvoljenija osoba u koju imate najviše povjerenja. Budući očevi vam to mogu pružiti i s ruba kade!   Lakše je maziti se s bebom na suhom Beba nakon poroda treba toplinu. Zar tada od vode koja se lagano hladi nisu bolje mekane plahte? A što je s rezanjem pupkovine? Izlazak iz vode s još pričvršćenom pupkovinom? Zar je to uopće moguće? Prvo dojenje odmah nakon poroda – u vodi? Buduće majke u mnogim klinikama na ova pitanja dobivaju neodređene odgovore. Između redaka će ipak jasno pročitati da je bolje da bebu na svijet donesu na suhome te da borave u kadi samo u razdoblju otvaranja.   Roditelji.hr savjetuju: dok traju trudovi, većini žena odgovara tek mlaka voda između 32 i 35 Celzijevih stupnjeva. Prije nego što beba izađe, primalje će pustiti toliko tople vode da se temperatura u kadi podigne na 37 stupnjeva što je toplina tijela na koju je beba naviknula. Novorođenčetu će se to svidjeti – bebe koje su se rodile u vodi posebno su opuštene i budne. Za odvajanje od pupkovine je potrebno točno toliko vremena kao i na suhom. Mnoge žene ostanu u kadi s bebom još nekih pola sata. Zatim s tim malenim bićem izađu na suho – još uvijek povezane pupkovinom. Prvo dojenje u kadi može se posve dobro izvesti: malo se povučete prema gore i iza leđa stavite maleni jastučić za plivanje. Piše:
    Roditelji.hr

    (Odgovor članu nemammaste)
  • Neposredna veza do poruke: 7
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:15:51   
    Bebys
    Donosimo vam nekoliko bitnih prednosti porođaja u vodi u odnosu na klasičan porođaj zbog kojih se isplati razmisliti o toj vrsti rađanja. U Hrvatskoj najviše iskustva s porođajima u vodi ima rječko rodilište, a na porođaju također može biti prisutan i vaš partner:
    1. Toplina vode relaksira muskulaturu i smanjuje refleksne kontrakcije.
    2. Relaksacija muskulature smanjuje potrebu za uporabom lokalnog anestetika jer je bol slabija.
    3. Veća opuštenost dna zdjelice i međice smanjuje potrebu za epiziotomijom.
    4. Manji tlak na tijelo rodilje rezultira boljom prokrvljenošću te većom opskrbljenošću kisikom djeteta.
    5. Rodilja u vodi lakše diše i ima niži tlak.
    6. Toplina vode umanjuje šok koji dijete proživljava od promjene temperature pri naglom dolasku na svijet.
    7. Voda rodilji omogućuje veću pokretljivost te lakše može zauzeti položaj koji joj odgovara.
    Piše:
    Moje dijete

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 8
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:17:36   
    Bebys
    Porod u vodi za 10 do 12 beba mjesečno ZAGREB, 23. rujna - U utorak, pet dana nakon poroda, prva beba rođena u vodi u Zagrebu, u Klinici za ženske bolesti i porode, popularnoj Petrovoj, predstavljena je i novinarima. Prva »ribica« zove se Petra, a kći je Ivke i Luke iz Zagreba koji su je, ispraćeni svečano cvijećem i bezbrojnim blicanjem foto-aparata, u utorak odnijeli kući.
    »Bilo mi je puno lakše nego kod prvog poroda«, rekla je mama na konferenciji za novinare, dodavši da su joj porod u vodi predložili u bolnici. Otac nije prisustvovao porodu, ali je - kako je rekao - sretan što je sve prošlo bolje nego se može i zamisliti.
    Prof. dr. Ivan Kuvačić, ravnatelj Klinike u kojoj je prva kada za porode u vodi postavljena uz sponzorstvo »Radenske«, rekao je da će se u vodi moći roditi deset do 12 beba mjesečno, jer nakon svakog poroda sterilizacija traje od 48 do 72 sata. Bude li raslo zanimanje za takav, kako je rekao Kuvačić, dopunski a ne alternativni način rađanja, prirodniji od ležanja na krevetu, razmišljat će se o drugim kapacitetima.
    Za rađanje u vodi zanimaju se još neka rodilišta, te se u bližoj budućnosti može očekivati da će se na taj način rađati četvrtina beba. »Radenska« je u promotivne svrhe kupnju kade i aparata za monitoring poroda sufinancirala sa 22.000 eura, a cijela donacija koja podrazumijeva i istoimenu mineralnu vodu, je 65.000 eura. U kadi može roditi svaka zdrava rodilja koja nije imala problema u trudnoći i čija se beba u utrobi normalno razvija. Ivkin porod trajao je 2,5 sati, a u samoj vodi, bila je 1,5 sat. S obzirom na samo jednu kadu za rađanje u Petrovoj, napravit će se i lista čekanja prema planiranim terminima za porod. Sve porode u vodi koji inače stoje 1500 kuna (sav potrošni materijal, dežurni doktori i medicinske sestre) do kraja godine platit će sponzor. Od iduće godine taj ugodniji i lakši način morat će rodilje platiti same, ali kako je najavio ravnatelj, o plaćanju preko osiguranja će se razgovarati s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje.
    Prvi »vodeni« porod u Hrvatskoj dogodio se u proljeće ove godine u Rijeci, drugi u Osijeku; ukupno nešto više od 35 poroda. Osoblje iz Petrove iskustvo je stjecalo u Rijeci. Hoće li porod u vodi postati trend kao u skandinavskim i još nekim europskim zemljama ovisi o mogućnosti nabavke drugih kada (sponzor Radenska je najavio da će biti još sličnih humanitarnih akacija) i o edukaciji drugih timova. Za sada Petrova ima samo jedan tim. U tom najvećem hrvatskom rodilištu rađa se na dan 15 do 25 novorođenčadi i nije lako ispuniti sve želje, napomenuo je Kuvačić dodavši sa žaljenjem da zbog velikog pritiska na to rodilište mlade majke moraju ponekad nakon poroda ležati na kolicima u hodnicima.

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 9
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:18:16   
    Bebys
    eto mal nesta sam napisala...iz iskustva roditelj...pa ti razmisli...sretno

    (Odgovor članu Bebys)
    Neposredna veza do poruke: 10
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:19:54   
    Bubu
    Ej nemamasta! Dobrodošla!
    Ja sam htjela na porod u vodi tako da znam sve o tome! Trudnoća je bila uredna, napravila sam sve pretrage no nažalost završilo je carskim.. :(
    Prijateljica mi je rodila u vodi tako da znam i ostatak priče..
    Bazene trenutno koriste jedino rodilište u Rijeci i privatno u Zg-u, mada ih imaju i Petrova i Vinogradska i Osijek, a zašto ih ne koriste - ne znamuser posted image
    Ako što treba, pitaj!

    (Odgovor članu Bebys)
    Neposredna veza do poruke: 11
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:20:23   
    nemammaste
    Bebys hvala na trudu, odličan tekst user posted image

    (Odgovor članu Bebys)
    Neposredna veza do poruke: 12
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:24:45   
    nemammaste
    Bubu, u kojem rodilištu je rodila? Šta ona kaže, zadovoljna? Moja frendica je bila samo za vrijeme trudova u kadi pa izašla da može dati krv u Anu Rukavina.To mi je još jedna dvojba, navodno onda otpada i stolčić

    (Odgovor članu Bubu)
    Neposredna veza do poruke: 13
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:33:16   
    ejmama
    Imaš priču tu na raji o porodu u vodi naša Koka je bila. Ja sam drugi put rodila na stolčiću i bilo je odlično, za razliku od prvog puta kad sam bila na krevetu. Prporučam stolčić

    _____________________________

    H 07 E 09

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 14
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:33:23   
    Bubu
    U privatnom u Zg-u. Voda nije prepreka za donirati matične stanice, ja sam imala spremne sve papire. No nažalost, carski je.. :(.
    Ona je oduševljena, rodila je brzo, nisu je rezali mada je bio prvi porod, i bilo je bolno samo pred kraj.
    Ja sam to željela više od svega tako da znam sve o tome :D
    Što se infekcije tiče, beba je može dobiti jedino ako je i ti imaš, al to onda nema veze s vodom već je možeš prenijeti i tijekom normalnog poroda. Prije poroda potrebno je napraviti pretrage i briseve na klamidiju, HPV, Hepaititis i HIV, kao i urinokulturu. Po tom pitanju trebaš biti čista.
    Jedina stvar koja se u vodi ne može su drip i epiduralna. S tim da su meni rekli da se tokom poroda mogu predomisliti i iziči iz kade, šetat, ležat, bit na stolčiću...
    Sve blagodati poroda u vodi vjerujem da znaš, a i bebys ti je skinula neke tekstove.

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 15
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:39:18   
    njanja
    nemammaste. dobrodošla...imaš prekrasan članak o porodu u vodi od naše Koke i tamo su ti sve info.... http://www.ringeraja.hr/porod-u-vodi_359.html

    _____________________________

    JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


    "Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
    Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
    -Tagore-

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 16
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:48:08   
    nemammaste
    A vidiš šta su ti privatnici, kod njih sve može! U Ri se ne mogu dati matične u vodi ni na stolčiću.Kakva šteta, da te stave u situaciju da sebi moraš otežati porod ako želiš nekom drugome pomoći user posted image

    (Odgovor članu njanja)
    Neposredna veza do poruke: 17
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 11:58:23   
    adryosijek
    meni ni porod u vodi nebi olaksao drip.dobrodosla nemammaste i sretno user posted image

    _____________________________

    moja mala cura je moje sve...

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 18
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 12:01:23   
    Bubu
    user posted image Nije mi jasno zašto ne možeš donirati ms ako rađaš u vodi a pogotovo na stolčiću? Koje je njihovo objašnjenje? Za carski znam da je drugačija procedura pa ne ostane dovoljno "materijala" za uzeti, ali nije mi jasno kakve veze ima položaj rađanja?? Malo se raspitaj, možda ipak može...

    (Odgovor članu adryosijek)
    Neposredna veza do poruke: 19
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 12:17:46   
    ejmama
    IZVORNA PORUKA: nemammaste

    A vidiš šta su ti privatnici, kod njih sve može! U Ri se ne mogu dati matične u vodi ni na stolčiću.Kakva šteta, da te stave u situaciju da sebi moraš otežati porod ako želiš nekom drugome pomoći user posted image


    A zašto ne, stvarno mi je to čudno.  Ja kad rodila, stvili su je na strunjaču i čekali da p.vrpca prestane pulsirati i tek onda su je prerezali, isto tako su mogli bez problema izvaditi m.stanice, ali ja nisam ni imala papire za to.


    _____________________________

    H 07 E 09

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 20
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 12:31:23   
    novamama
    nemammaste, dobrodošlauser posted image

    i svaka čast za nickuser posted image , odličan jeuser posted image user posted image user posted image user posted image

    (drugo su sve cure rekleuser posted image )

    _____________________________

    Ča je život vengo fantažija....

    (Odgovor članu ejmama)
    Neposredna veza do poruke: 21
       RE: Porod u vodi
    2.6.2010 12:42:28   
    nemammaste
    Iskreno, ne znam kakvo im je objašnjenje za to ali prijateljica mi je rodila prije mj dana i rekli su joj da ne može, čak je izašla iz vode zbog toga i nije mogla ni na stolčić.Ne kužim ni ja baš zašto

    (Odgovor članu novamama)
    Neposredna veza do poruke: 22
       RE: Porod u vodi
    4.6.2010 9:15:52   
    koka
    Ja sam rodila u vodi drugi put, u svakom slučaju bolje nego ležećki barem nisam popucala....
    ako te još šta detaljnije zanima javi...al imali smo tema o tome nikako da ih nađem..

    _____________________________

    Idi Ga Mama - klikni me :D
    Mila Puže - klikni me :D


    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 23
       RE: Porod u vodi
    4.6.2010 13:09:51   
    nemammaste
    Hvala koka, čitala sam i onaj tvoj članak.user posted image  Ma jedino me još ta donacija matičnih može spriječiti i ako nedaj bože ne bude sve baš ono kako treba...Valjda će biti

    (Odgovor članu koka)
    Neposredna veza do poruke: 24
       RE: Porod u vodi
    4.6.2010 22:02:54   
    tita
    Moja žela je isto bila porod u vodi i sve je bilo ok do onog dana kad sam išla roditi!!!Pošto sam imala velikog dečka a ja mala nisu znali dali ću uspjeti roditi prirodnim putem ,pa mi se želja za porod u vodi nije ostvarila!!!sve je super prošlo,bit će drugi put....

    (Odgovor članu nemammaste)
    Neposredna veza do poruke: 25
    Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
    Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
    Idi na:







    Anketa

    Šta da saznate...
    пеперутка16

    ..da nosite trojke, što biste učinili?

    Oznake

    Sve najbolje!

    Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

    Čestitamo!