Pri pomoći djetetu da ostvari svoje potencijale je uloga roditelja ključna, zato je važno znati koji čimbenici utječu na njegov razvoj.
Svakome roditelju je cilj sretno i prilagođeno dijete. Iako vam se čini da je razvoj vašeg djeteta slučajan i nepovezan , cilj je uvijek isti: puno samoostvarenje. Pri pomoći djetetu da ostvari svoje potencijale je uloga roditelja ključna, zato valja znati koji čimbenici utječu na njegov razvoj.
Zdravlje
Većina ljudi uzimaju zdravlje svog djeteta zdravo za gotovo, no zdravlje je glavni oslonac djetetu da realizira svoje potencijale.
Sreća
Sretna djeca su zdrava i energična, a sreća snažna je motivacija za razne pothvate. Sretnije dijete lakše prihvaća frustracije i prepreke i nema problema s društvenim kontaktima i aktivnostima. Nezadovoljstvo uzima djetetu snagu i energiju te loše utjeće na njegovo zdravlje. Tuga i nezadovoljstvo guše motivaciju i želju za uspjehom.
Roditelji
Samouvjereno dijete može se nositi sa svim problemima koje mu donosi život. Da bi dijete prihvati samog sebe, uvelike ovisi o vašem stavu prema njemu. Što možete učiniti za vaše dijete da bi to postigli je:
- odgojite ga u stvarnom svijetu i postavite mu realne ciljeve, tako da izbjegne neuspjehe, a njegove predodžba o sebi ostane netaknuta. Ukažite na djetetove slabosti i prednosti, ali se osredočite na posljednje.
- Pobrinite se da okolina ne ograničava djetetove mogućnosti za učenje
- Ne pokušavajte ga ugurati u kalup, poticajte razvoj njegove vlastite individualnosti
- Timing: razvoj treba poticati kada bude dijete za to spremno
- Naučite dijete na odnose i svijest o drugim ljudima. Dijete će lakše sklapati prijateljstva i izbjegavati život samotnjaka. Roditelji ne smiju tolerirati asocijalno ponašanje.
Položaj u obitelji
Broj djece u obitelji utječe na razvoj djeteta. Djeca s nekoliko braće i sestara moraju dijeliti roditeljsku pažnju. U velikoj obitelji manje je prostora i manje mogućnosti za svakog pojedinog člana. Optimalno vrijeme koje bi dijete trebalo provesti samo s roditeljima je dvije godine ili više.
Spol
Djeca se razlikuju u spolu, neke razlike su prirodne, a puno njih oblikuje i okolina. Djevojčice su društvenije, a dječaci agresivniji i dominantniji, djevojčice su bolje u verbalnim veštinama, prije progovore i usvoje vještinu čitanja i pisanja, a dječaci su bolji u prostornoj vizualizaciji...
Stereotipe o spolovima je potrebno izbjegavati. Svako dijete bez obzira na spol treba poticati da dosegne svoje pune potencijale u aktivnostima kojima se bavi te zadovoljstvo bez osjećaja krivnje.
Osobnost:
Djetetova osobnost mješavina je triju karakteristika: emotivnosti, aktivnosti i društvenosti. Od prvog dana života moguće je vidjeti čemu je dijete sklonu: emotivnija djeca sklona su plaču, aktivna djeca nemirnija su i ne spavaju mnogo, društvena djeca pokazuju pažnju od prvog dana, reagiraju na nježnost te ih je lako umiriti. Ako vaše dijete pokazuje ove značajke u pretjeranoj mjeri, na vama je da dijete potičete u smjeru drugih dviju komponenti.
Suosjećanje
Zdrava djeca rano u životu pokazuju suosjećanje. Ako vide da je netko tužan već tijekom prve godine će oponašati njegov izraz lica.
Neprilagođenost
Nepoželjne značajke osobnosti kao što je prkos, destruktivnost, razdražljivost, preaktivnost, nestrpljivost, bijes, meškoljanje... pojavljuju se u nekim oblicima kod sve djece. Razlog za brigu je ako ih ima previše jer vode do loše osobne i društvene prilagodbe.
Ranjivost
Prilagodljivo dijete će se razvijati optimalno i ako neke stvari u životu krenu krivo, a ranjivom dijetetu odgovara samo najstimulativnija, najreaktivnija i najprilagodljivija okolina. Da bi se ranjivo dijete sretno razvijalo mora sve biti u redu. Razumijevanjem roditelja punih ljubavi može se pomoći i pretjerano ranljivoj djeci.
Sigurnost u odnosu
Djeca koja su sigurna u sebe i druge su uspješnija od nesigurne djece. Ako ste bili odsutni neko vrijeme, dijete će sigurno biti presretno kad se vratite- jer više voli vas nego nepoznatu osobu. Nesigurno dijete obično izbjegava kontakt s majkom, osobito pri ponovom susretu nakon razdoblja razdvojenosti. Još nesigurnije dijete jako je uznemireno kad je razdvojeno od majke te odbija njezinu utjehu i utjehu strane osobe.
Stres
Ritam današnjeg života tj. požurivanje loše utječe na emocionalni i fizički razvoj djeteta. Jako je važno da su roditelji usredotočeni na sadašnjost, uživajte u vrijemenu s djetetom, ne provedite ga jadikujući zbog razdoblja kada niste s njim i ne pričajte o sljedećem odlasku.
Razvod i rastava roditelja
Istraživanja su pokazala da djeca imaju manje dugoročnih poslijedica, ako njihovi roditelji imaju manje otvorenih sukoba prije razvoda te ako uspiju ostati pristojni nakon razvoda. Dobro je da djeca redovito viđaju i drugog roditelja te tako održavaju odnos sa njim.
Prema knjizi dr. Miriam Stoppard: Razvoj vašeg djeteta
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak: