Pastoror u 15:23
Preuranjena menopauza kao uzrok ženske neplodnosti
Uredništvo Ringeraje, 5.1.2021Osnovnu razliku među ženama s POF-om i onih u menopauzi čini činjenica kako žene s POF-om mogu imati povremene ovulacije, te u 8 do 10% slučajeva mogu zatrudnjeti. Žene u menopauzi to pak ne mogu.
Preuranjena menopauza razvija se postupno, tijekom nekoliko godina pri čemu simptomi najčešće ostaju neprimijećeni ne samo od strane žene, već i nadležnog liječnika. Razdoblje u kojem se javlja rana insuficijencija jajnika varira od 18. do 40. godine života žene pa akutni simptomi karakteristični za menopauzu u slučaju POF-a najčešće izostaju. Jedan od najčešćih simptoma jest poremećaj menstrualnog ciklusa u obliku neredovitih krvarenja, te skraćenih i manje obilnih ciklusa.
Uzroci
Preuranjena menopauza uglavnom se pojavljuje prirodno. Nastaje kao posljedica preuranjenog prestanka djelovanja jajnika, što podrazumijeva ili prestanak proizvodnje jajašaca ili hormona koji su potrebni da bi do ovulacije došlo. Kod čak 90% žena uzrok nastanka nije poznat.
PROČITAJTE JOŠ: Sindrom hiperstimulacije jajnika (OHSS)
U ostalih 10% čimbenici su genetske prirode, posljedica kirurških zahvata ili kemoterapije te autoimuni i kromosomski poremećaji.
Dijagnoza se postavlja na temelju hormonskog statusa, odnosno kod žena s POF-om vrijednosti gonadotropina FSH i LH su visoke, dok je vrijednost estradiola niska.
Za sada se smatra kako proces preuranjene menopauze nije moguće vratiti u suprotnom smjeru, a jednom kad započne liječenje je simptomatsko.
Liječenje neplodnosti
Neplodnost prouzročena ulaskom u prijevremenu menopauzu rješava se prije svega metodama potpomognute oplodnje.
Upotreba GnRH, estradiola i kortikosteroida se nije pokazala uspješnom, kao što ni gonadotropini, klomifen-citrat ili letrozol nisu uspjeli stimulirati folikule da ovuliraju. Razlog tome je što tijelo ionako proizvodi ogromne količine hormona FSH i LH u pokušaju stimuliranja jajnika. Stoga se kod preuranjene menopauze prvo utvrđuje uznapredovalost stanja, čemu se prilagođava vrsta liječenja; u početnoj fazi se kreće sa stimulacijama velikim dozama hormona, zatim blago stimuliranim protokolima i/ili postupcima u prirodnom ciklusu. Ukoliko navedene vrste liječenja ne urode plodom, pacijenticama se preporučuje donacija jajne stanice.
Roda.hr
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Ultrazvučna pretraga, ma koliko danas puno bila u upotrebi, nije najjednostavnija. Ultrazvuk dva organa, maternice i jaj...

Nakupljeni hormoni koji uzrokuju stres stimuliraju spolne hormone, zbog čega je četvrtak najbolji dan za seks, kao što j...

Najranije što možete dobiti pozitivan rezultat na najosjetljivijim testovima na trudnoću jest 7 dana nakon ovulacije.
