mia345 u 14:15
na temi RE: Priča za laku noć
Postoje brojne literature koje govore o tome kako se pripremiti za rođenje djeteta, bilo s medicinskog bilo sa socijalnog i psihološkog aspekta. Postoje knjige koje opisuju odgoj i razvojne značajke djeteta predškolske dobi, i onda postoji brojna literatura koja prepoznaje probleme hiperaktivnosti djeteta, poteškoće u čitanju, u učenju, u odnosima s vršnjacima... Što je s roditeljstvom u adolescenciji - u razdoblju kada dijete postaje odrasla osoba? Što se događa s ulogama u obitelji? Kako podržati dijete u nošenju sa svim izazovima na putu odrastanja? Što s vlastitim strahovima, nedoumicama?
U adolescenciji
Adolescencija je uspostavljanja ravnoteže između djetinjstva i zrelosti - razdoblje samoodgoja kada mlada osoba odbacuje autoritete, odbija roditeljsku kontrolu i zbližava se s vršnjacima (Gordana Buljan Flander). Istovremeno to je razdoblje, kada je dijete izloženo različitim rizicima... pijenje alkoholnih pića, pušenje, igre na sreću... To su često privlačne stvari koje služe dokazivanju vlastite odraslosti pa se one ponekad uzimaju kao sastavni dio normalnog sazrijevanja. Ta nova iskustva često roditeljima predstavljaju najveći strah: Gdje je granica između normalnog mladenačkog eksperimentiranja i opasnih zamki?, Kako održavati granice?, Kako prestati svađati se i početi razgovarati u ovom tako osjetljivom, teškom i izazovnom razdoblju kako za dijete tako i njegove roditelje?.
Kako dijete odrasta, utjecaj vršnjaka postaje sve važniji u djetetovom životu, u formiranju stavova, u mišljenju, u odabiru ponašanja, stilovima odijevanja... Vršnjaci postaju toliko važni da će kako bi ga isti prihvatili dijete nastojati da postane zrcalo njihovih očekivanja, a kako bi bili prihvaćeni često će kao pokazatelje poželjnosti određenih oblika ponašanja, prepoznati u onim ponašanjima koja koriste i njegovi vršnjaci.
Takvo otkriće često će za posljedice imati osjećaj podrhtavanja tla kod roditelja. Javljaju se dodatne nedoumice prilikom postavljanja granica, na primjer treba li prilikom odlučivanja o djetetovim izlascima uzimati u obzir kako je to već određeno njihovim vršnjacima, treba li brinuti i što činiti ako dijete neopravdano izostaje s nastave, ako se nastavnici žale na djetetovo ponašanje prema vršnjacima... Javljaju se i pitanja poput Što ako ga vršnjaci nagovore na kakvu opasnu situaciju? Vožnja pod utjecajem alkohola, pušenje, ulazak u spolni odnos...
Potrebno je dati djetetu osjećaj sigurnosti, da i pokraj roditelja može biti i ostati svoj.
Roditelji
Ovakvi strahovi javljaju se paralelno s ulaskom djeteta u adolescenciju. Razdoblje kada dijete ulazi u proces odrastanja. Roditelj će baš u tom razdoblju imati osjećaj najveće odgovornosti. I u najboljim nastojanjima, roditelj će osjećati bespomoćnost da išta učini jer će nailaziti na zid. Zid koji je nastao potrebom djeteta da se odvoji od roditelja i potrebom roditelja da upravo zbog nezrelosti i nespremnosti djeteta za svijet odraslih bude još više prisutno u djetetovom životu. Kako bi se ovaj zid premostio potrebna je fleksibilnost kako kod roditelja tako i kod djeteta.
Podrška roditelja je jako bitna. Općenito govoreći, mladi od svojih roditelja očekuju:
* Interes i pomoć kada je trebaju
* Razumijevanje i slušanje
* Pokazivanje ljubavi
* Prihvaćanje
* Vjerovanje i očekivanje najboljeg
* Pokazivanje zadovoljstva i smisla za humor
Roditelj trebaju pronaći ravnotežu postati savjetnik djetetu i izbjegavati:
* Ponašanje prema adolescentu kao prema djeci - pretjerano zaštićivanje i obavljanje stvari umjesto njih
* Ponašanje prema njima kao prema odraslima, što može značiti nedovoljnu brigu ili čak osjećaj napuštanja
Strategije roditelja koje mogu pomoći u davanju podrške mladoj osobi:
Obiteljski centar Virovitičko-podravske županije
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Mobilni telefon.
пеперутка16
Da li ste zagovornik kupovine mobilnih telefona djeci od 2, 3, 4... godina?
Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:
Čestitamo!