questts u 00:28
Plivanje za dojenčad i djecu
Iva Ivšić, 27.10.2013Dojenčad i djeca do tri godine su u intenzivnoj razvojnoj i istraživačkoj fazi. Po prvi put se susreću s različitim pojavama u svojoj okolini i sve nove spoznaje brižno i marljivo pohranjuju u novostvorene centre u mozgu. Kako bi stekli kvalitetne temelje za daljnji bio-psiho-socijalni razvoj, nužno im je u prvim godinama života pružiti pravilne, pravovremene i raznolike poticaje iz okoline.
Jedan od tih poticaja čini i plivanje s kojim možete započeti već od najranije životne dobi. Voda i aktivnosti u vodi pozitivno utječu na pravilan tjelesni, spoznajni, psihosocijalni i emocionalni razvoj dojenčeta i djeteta.
Mnogi organi i organski sustavi imaju izravnu korist od kretanja kroz vodu, odnosno plivanja od najranije dojenačke dobi. Tlak vode potiče jačanje dišnih mišića i neposredno utječe na povećanje vitalnog kapaciteta kao i na jačanje mišića srca i srčanožilnog sustava. Kretanjem kroz vodu intenzivno rastu i razvijaju se dječje kosti, a kralježnica se ranije oblikuje u dupli S oblik. Vodene aktivnosti pozitivno utječu i na mišićni sustav, a posebnu dobrobit od plivanja imaju mišići trupa, leđa i ramena koji su odgovorni za kasnije pravilno držanje. Otpor vode na goloj koži stimulira živce na periferiji što utječe na regulaciju mišićnog tonusa i djetetovo opuštanje, a razlikom između temperature tijela i temperature vode uspostavlja se pravilna termoregulacija i jača prirodni imunitet dojenčeta i djeteta.
Kretanje kroz vodu također izvrsno utječe na oblikovanje prvih voljnih pokreta, na koordinaciju i ravnotežu, odnosno na razvoj motorike u cijelosti.
Posebnu dobrobit od plivanja osjećaju one najmanje bebe čije kretanje na suhom još uvijek posve ovisi o njihovim najbližima, dok im u vodi specijalno dizajnirani obruči za plivanje omogućuju samostalno kretanje u svim smjerovima i istraživanje vlastitog tijela i pokreta te raznolikih poticaja iz okoline. Na taj način bebe već od najranije dobi osjećaju neovisnost, što izravno utječe na njihov spoznajni razvoj.
Intimnim dodirom putem gole kože osnažuje se emotivna veza između roditelja i djeteta, dok rani kontakt s drugim bebama pozitivno utječe na razvoj socijalnih vještina te na stvaranje pozitivne slike o društvenom životu, zajedništvu, dijeljenju i međusobnom pomaganju.
Raznolike poticajne aktivnosti u vodi, druženje s roditeljima i svakodnevno napredovanje potiču razvoj djetetovog samopouzdanja, ali istovremeno i samopouzdanja roditelja koji vodeni medij postepeno doživljavaju kao optimalno sredstvo za pravilan, svestran i prije svega ugodan, veseo i siguran rast i razvoj djeteta.
Iva Ivšić, Educarena
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
Ljuštenje kože na bebinoj glavici posve je normalno, ali može ružno izgledati. Što ga uzrokuje i što vi možete učiniti k...

Za vrijeme dojenja povećana je potreba za kalorijama. Raznovrsnui zdravu prehranu u kojoj ste uživali u trudnoći potrebn...

Vaša beba nakon poroda mora se prilagoditi novom svijetu i okruženju oko sebe, novim zvukovima, svjetlosti, osjećaju koj...

Pokušati zadržati posao i brinuti se za naše obitelji težak je posao. Pokušavajući sve učiniti, “pregorijevamo”.
