|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Namještanje dječje sobe

Uredništvo Ringeraje, 4.5.2010
Svi roditelju dožive razdoblje kada djetetu krevetić postane premalen a igračke sve zahtjevnije. Došlo je vrijeme da djetetu namjeste dječju sobu.
Ključne riječi:

image
/11


Svi roditelju dožive razdoblje kada djetetu krevetić postane premalen a igračke sve zahtjevnije. Došlo je vrijeme da djetetu namjeste dječju sobu. To predstavlja mnogo pitanja, poglavito financijskih. Zatim slijedi razmatranje, planiranje i odabir između bezbroj mogućnosti koje danas nude proizvođači namještaja te na kraju kupnja i dječje veselje u novom »domu«.
 
Pri tome treba imati na umu da je danas dijete još maleno, ali da je svakim danom sve veće, tako da s njime rastu i njegove potrebe i interesi. Idealno opremljena dječja soba treba rasti s djetetom i zadovoljavati potrebe određenih razdoblja u njegovu životu, znači prvo igranja, zatim početka škole i kasnije viših razreda škole. Ima vrlo mnogo mogućnosti.

Možemo izabrati opremu koju ćemo uskoro morati dopunjavati, jer će je dijete prerasti (npr. u višim razredima osnovne škole). Moguće je naći kombinaciju koja će odgovarati tamo negdje do puberteta (a tad će vjerojatno doći do »preporoda« te sobe), a možemo izabrati i neutralnu sobu koja će istodobno zadovoljavati potrebe u ranom djetinjstvu i u srednjoj školi, sve tamo do osamostaljenja.

Namještaj, tj. oprema treba poticati dijete na igru, odnosno kasnije na učenje. Najvažnija je, naravno, sigurnost, što znači da oprema mora biti stabilna, praktična za uporabu, izdržljiva i ne smije štetiti djetetovu zdravlju.

Namještaj je najčešće izrađen od iverice i furnira koji su poznati po tome da sadržavaju razna ljepila i ostale otrovne sastojke (formaldehide) koji se mogu više godina isparavati u zrak (vjerojatno svatko poznaje onaj čudan neugodan miris u sobi s takvim namještajem). Stručnjaci zato preporučuju da se o načinu izrade namještaja raspitamo kod trgovca ili proizvođača. Pri tome treba uzeti u obzir to da je kvalitetniji i »zdraviji« namještaj skuplji.

Najprimjereniji je masivan namještaj, pri izradi kojega se nisu upotrebljavali štetni premazi i lakovi, jer on »diše« s prostorom. I takav namještaj može biti dovoljno zanimljiv za djecu, a prije svega vrlo je prilagodljiv. Oprema u sobi treba biti raspoređena tako da dijete ima što više prostora za igranje (npr. stol i ormari koje možemo premještati), a moramo se pobrinuti i za djetetov ugodan san. Ako je u sobi više djece, krevet na kat u različitim varijantama odgovarajuće je rješenje.
 
Ne smijemo zaboraviti ni na ormare za garderobu (koje na početku upotrebljavaju ponajprije roditelji), koji moraju biti dovoljno veliki i za kasnije. Manje ormare na početku možemo upotrebljavati i za igračke ili u tu svrhu kupimo sanduke koji su istodobno dobri i za sjedenje.
 
Djeca mnogo vremena provedu na podu (igranje) pa je na podu najbolje imati tepih koji nije pričvršćen (radi lakšeg čišćenja). Ne zaboravite ni na različite jastuke i stolice. Izbor odgovarajućega kreveta i madraca vrlo je bitan jer će na njemu spavati nekoliko godina. Krevet ne smije biti prenizak. Madrac ne smije biti ni premekan ni pretvrd, a poželjno je da je izrađen od prirodnih materijala da se u njemu ne bi skupljala vlaga. Deke, prekrivači, posteljina, tepih i ostale stvari neka budu izrađene od prirodnih materijala kao što su lan, pamuk, vuna, kokos ili sisal za pod, i da se mogu prati u perilici.

I na kraju, ne smije se zaboraviti ni na svjetlost u sobi. Ako je ikako moguće, neka prevladava dnevna svjetlost koja ravnomjerno osvjetljava cijeli prostor. Za duge zimske večeri i za kišne dane najbolje je svjetlo postavljeno na plafonu koje ravnomjerno osvjetljava tlo i zidove. Različiti reflektori koji su trenutačno moderni primjereni su samo kao dodatno osvjetljenje, i onda mogu biti i različitih boja (po djetetovoj želji). Svjetiljka na radnom stolu ili noćnom ormariću mora imati usmjeren snop svjetlosti zbog sjenki. I još jedan savjet: ne zaboravite zaštititi utičnice i kablove.

Koliko god će vam traženje odgovarajućeg namještaja i ostale opreme za dječju sobu uzeti vremena, toliko će vašem djetetu pričinjavati zadovoljstva. Zato ga aktivno uključite u sve to jer će tako moći i izraziti svoje želje (koje naravno ne morate uvijek poštovati) i lakše se »odseliti« (prije svega oni koji su dosad spavali u vašem krevetu ili sobi).

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Prvi pedijatrijski pregled
Prvi pregled kod pedijatra, kod beba urednog razvoja, odvija se kada beba napuni mjesec dana.
6
Maslinovo ulje izvrsno je za dječju dohranu
Masne kiseline koje prevladavaju u majčnom mlijeku zastupljene su i u maslinovom ulju
4
Nije moj red za spavanje ili romantiku, al...
Prvi koraci, prve riječi i prvi školski dani su na putu. Na mene je red da mazim i uspavljujem. Da liječim poljupcima ka...
4
Najapsurdnija imena u 2012. godini!
Da ima roditelja koji svojoj djeci vole davati neobična, smiješna, čak i apsurdna imena, to već znamo, no znate li koja ...
2





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!