|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Hrabri telefon

4.5.2010
Hrabri telefon je nevladina, neprofitna organizacija osnovana 1997. godine s ciljem provođenja aktivnosti direktnog rada s ciljanom populacijom te znanstvenih i edukativnih aktivnosti u području zlostavljanja i zanemarivanja djece.

image
/11


Stručni jedanaestogodišnji rad rezultirao je trenutnim provođenjem tri programa i tri projekta koji čine okosnicu direktnog rada s ciljanom skupinom. Također organiziramo i sudjelujemo na brojnim javnim događanjima u svrhu podizanja javne svijesti o problemu zlostavljanja i zanemarivanja te aktivno iniciramo i kontinuirano unapređujemo istraživačke, edukativne i publicističke samostalne kao i suradničke/partnerske djelatnosti.
Rad organizacije prepoznat je od strane šire javnosti ali i stručnjaka o čemu govori činjenica da je u istraživanju Academy for Educational Development (AED) u 2006. godini o stavovima javnosti o radu nevladinih organizacija, Hrabri telefon 2. udruga po prepoznatljivosti od strane javnosti u Republici Hrvatskoj.

U nastavku  predstavljamo programsku strukturu organizacije.

PROGRAMI:

SAVJETODAVNA LINIJA

Savjetodavna linija namijenjena je pružanju pomoći djeci žrtvama zlostavljanja i zanemarivanja, njihovim roditeljima i skrbnicima te stručnjacima koji rade s djecom. Linija je otvorena svakim radnim danom od 9 do 18 sati, besplatna je za pozivatelje i jedina je telefonska linija te vrste u Hrvatskoj. Broj linije je 0800 - 0800. Na pozive odgovaraju posebno educirani volonteri, budući mladi stručnjaci mentalnog zdravlja kojima je u svrhu njihova daljnjeg profesionalnog i osobnog rasta i razvoja ali i kvalitete pruženih usluga pružena redovita supervizijska podrška te dodatna edukacija. Hrabri telefon do kraja 2008. godine zaprimio je ukupno 17 530 poziva (nisu uključeni testirajući pozivi te pozivi zlouporabe). Linija je prvenstveno savjetodavna, no ukoliko savjetovatelj na liniji procjeni ugroženost djeteta, u dogovoru s nazivateljem, šalje anonimnu obavijest nadležnim institucijama (centrima za socijalnu skrb, policiji, školama, dječjoj pravobraniteljici itd.).
 

DJEČJA KUĆA BOROVJE

Dječja kuća Borovje je program prevencije neprihvatljivog ponašanja i zaštite mentalnog zdravlja djece i mladih u lokalnoj zajednici kroz grupni rad.
U Dječjoj kući Borovje svaki tjedan održava se preko 45 besplatnih preventivnih radionica za djecu iz lokalne zajednice, a ukupno je preko 400 djece godišnje uključen u program. Kroz radionice u malim grupama djeca imaju priliku za razvijanje komunikacijskih vještina i vještina nenasilnog rješavanje sukoba, radi se na jačanju pozitivne slike o sebi, povećanju samopoštovanja djece i odgovornom ponašanju prema sebi i drugima. Razvija se kreativnost djece i mladih kroz edukativne aktivnosti, a ujedno se nudi struktura slobodnog vremena u kojem kroz igru i druženje s vršnjacima stječu nova znanja, vještine i slobodno se izražavaju. Provođenje programa daje mogućnost široke suradnje s ustanovama/organizacijama u lokalnoj zajednici koje se bave djecom a glavni nositelji izvedbe su posebno educirani volonteri.

POTICANJE VOLONTERSTVA

Dugoročni cilj programa je promicanje volonterstva kao jednog od oblika aktivnog sudjelovanja mladih u civilnom društvu što vodi stvaranju kritičkog razmišljanja mladih o društvenim problemima koji ih okružuju te, još važnije, selektiranju mogućnosti njihova doprinosa za rješavanje ovih problema. Kratkoročno, aktivnosti programa su usmjerene na održavanje razine kvalitete stručnosti volonterske baze organizacije te time i kontinuiteta pružanja usluga krajnjim korisnicima projekata/programa. Aktivnosti koje vode navedenim ciljevima su dodatne edukacije angažiranih volontera, pružanje supervizijske podrške te kontinuirano praćenje rada volontera u direktnom savjetodavnom/grupnom radu s djecom. Program organizacija provodi samostalno uz uključivanje relevantnih stručnjaka s područja zaštite mentalnog zdravlja djece a očekuje da će provođenje istoga rezultirati unaprjeđenim znanjima i praktičnim vještinama volontera te zadovoljstvom krajnjih korisnika.

  

PROJEKTI:

SAVJETOVALIŠTE ZA RODITELJE I DJECU
Pokrenuto je u rujnu 2003.godine, provodi se u prostoru Dječje kuća Borovje. Uloga Savjetovališta se u 2005. godini u potpunosti isprofilirala, te je prepoznato od strane roditelja, djece ali i voditelja radionica kao mjesto savjetodavne i psihosocijalne podrške.
Škola za roditelje je aktivnost unutar projekta Savjetovalište za roditelje i djecu čije održavanje ovisi o broju zainteresiranih roditelja (minimalni broj polaznika je 10). Cilj programa Savjetovalište za roditelje i  djecu je pružanje stručne, pravovremene i djelotvorne pomoći djeci sa različitim psihičkim i razvojnim poteškoćama, kao i jačanje roditeljskih resursa i unapređenje roditeljskih vještina. Na taj način smatramo da doprinosimo prevenciji zlostavljanja, sprečavanju neadekvatnih roditeljskih postupaka, kao i detekciji djece i obitelji rizičnih za zlostavljanje. Cilj je i osnaživanje postojećih resursa u lokalnoj zajednici koji utječu na povećanje razine kvalitete života u lokalnoj zajednici te poticati suradnju svih dionika smještenih u lokalnoj zajednici (škole, CZSS, vrtići) u svrhu razmjene informacija i poduzimanja zajedničkih aktivnosti. Osnovne aktivnosti unutar projekta su savjetodavna podrška roditeljima i djeci, održavanje škole za roditelje, edukativne tribine, distribucija edukativnih materijala, kao i suradnja s ostalim institucijama u široj lokalnoj zajednici koje se bave djecom. Očekivani rezultati su unaprjeđenje informiranosti djece o tome o nasilju u obitelji, školi , o problemima zlouporabe droga, prevencije te načina na koji se mogu zaštititi i pomoći svojim vršnjacima dok će se kod roditelja unaprijediti znanja i roditeljske vještine.

PREVENCIJA NASILJA PUTEM INTERNETA - SIGURNI INTERNET
Projekt je usmjeren na rad s djecom u cilju informiranja i savjetovanja o sigurnim i korisnim načinima korištenja interneta. Obuhvaća i roditelje koji se često nalaze u nedoumici kako postupiti u slučajevima izloženosti djeteta nasilnim sadržajima na internetu ili samom postavljanju pravila korištenja istoga. Osnovni cilj projekta je pružanje stručnih i praktičnih informacija djeci i roditeljima o oblicima te metodama korištenja interneta kao i oblicima pojavnosti i djelotvornim načinima zaštite od nasilja putem interneta kroz grupni rad ali i individualno savjetovanje. U izvođenje projekta uključeni su i volonteri organizacije, koji su u skladu sa stručnim standardima Hrabrog telefona u pružanju usluga korisnicima, prethodno dodatno educirani te supervizirani u tijeku provedbe projekta. Projekt sadržava i tisak edukativnih materijala organizacije namijenjenih djeci, roditeljima i stručnjacima koji rade s djecom.

DJEČJI ODBOR
Dječji odbor osnovan je početkom 2004. godine s ciljem promicanja dječjih prava od strane samih pripadnika ove najranjivije društvene skupine. Nastavlja s aktivnim djelovanjem u okviru kojeg djeca uče o vlastitim pravima i obvezama te ih se potiče na širenje stečenog znanja i iskustava.

 



DJELATNOSTI:

EDUKATIVNA
uključuje educiranje i dodatno educiranje volontera, stručnjaka koji rade s djecom; suradnju s fakultetima (Filozofski fakultet u Zagrebu,  Filozofski fakultet u Osijeku,  Hrvatski studiji – odsjek za psihologiju, Studijski centar socijalnog rada,  Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Učiteljski fakultet) u vidu održavanja predavanja te stručno usavršavanje djelatnica kao i članica Edukacijskog tima organizacije 

ZNANSTVENA
pripremanje, provedba i publiciranje znanstvenih istraživanja (incidencija zlostavljanosti djece u RH, iskustva djece pri korištenju Interneta, nasilje među djecom) kao i publiciranje znanstvenih i stručnih članaka
 
PODIZANJE JAVNE SVIJESTI O PROBLEMU ZLOSTAVLJANJA I ZANEMARIVANJA
uključuje organizaciju i sudjelovanje na akcijama usmjerenim na zaštitu djece kao i izradu, publiciranje, tisak i distribuciju edukativno-promotivnih materijala (5 vrsta plakata, 18 vrsta brošura, radna bilježnica, priručnik o telefonskom savjetovanju)

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Maškare - ideje za šminku
Još malo i stiže nam fašnik ili poklade, dolaze maškare, male i velike. Da bi bile male maškare što originalnije smo za ...
7
15 razloga zašto bi djeca trebala čitati k...
Današnja djeca ne čitaju jer su naučila da je čitanje dosadno, nezanimljivo, naporno i nekorisno. Isto kao što su naučil...
6
Izradite Lego kostim za maškare!
Kupovni kostimi za maškare znaju biti skupi, loše kvalitete, a i djeca ih brzo prerastu...
6
Dječje emocije
Emocije su prisutne već kod novorođenčeta. Pošto govor kod novorođenčeta još nije razvijen, novorođenče reagira na okoli...
5





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!