davidbens u 16:05
na temi Köp Billig Soma
Što je točno endometrioza? Jednostavno rečeno, to je pojava kod koje tkivo, slično onom koje raste unutar maternice (endometrija), raste izvan same maternice. U većini slučajeva, ovaj rast se dešava na organima u zdjeličnoj šupljini i oko nje, a tkivo djeluje upravo onako kao u maternici.
PROČITAJ JOŠ: Je li tijelu potrebna priprema za trudnoću?
Kod endometrioze tkivo ne može napusti tijelo samo od sebe i može izazvati jaku bol i dovesti do drugih komplikacija, uključujući i neplodnost. Primarni simptom endometrioze je bol u zdjelici, često povezana s menstruacijom, koja može navesti osobu da misli da je jaka bol „normalna“, ne znajući da je bol zapravo možda uzrokovana endometriozom ili nekim drugim medicinskim stanjem.
Još je jedan razlog zbog kojeg osoba teže prepoznaje simptome endometrioze, a to je, što su oni često ciklični, što znači da se javljaju istovremeno s menstruacijom.
Koji su simptomi i kada se obično javljaju?
Simptomi endometrioze se uglavnom pojavljuju prije 30. godine života i mogu uključivati: bolne menstruacije (dismenoreja), bol prilikom ili nakon odnosa, bol prilikom stolice ili mokrenja, prekomjerno krvarenje, krvarenje između ciklusa, neplodnost, bol u trbuhu ili donjem dijelu leđa koja može trajati tijekom ciklusa i poteškoće u začeću.
Što prouzrokuje endometriozu?
Još uvijek nije jasno zašto se endometrioza javlja, ali se smatra da proizvodnja estrogena, geni i imunski sustav igraju ulogu u razvoju ovog stanja. Postoje dokazi da endometrioza može biti i genski uvjetovana, što znači da je vjerojatnije da je osoba ima ako je neko iz bliže obitelji imao endometriozu. Osim toga, osobe koje kasno rode ili ne rode uopće, mogu biti češće izložene riziku od razvoja endometrioze u odnosu na one koje su rađale ranije, mada to nije uvijek pravilo.
PROČITAJTE JOŠ: Planiranje trudnoće
Da li endometrioza izaziva komplikacije?
Neplodnost je uobičajena komplikacija endometrioze i mnogima može izazvati nevolje, ali često se može izbjeći ako se stanje rano liječi.
“Za što bolju kvalitetu života i smanjenje bolova, potrebno je što ranije postaviti dijagnozu. Iz tog razloga, je važno podizati svijest o ovom poremećaju o kome se rijetko govori“, smatraju stručnjaci.
Izvor: Independent/N1
Pozitivan test
Autor: sana12
Nalaz spermiogram
Autor: Lidija242
Nalaz
Bebać No3
Autor: ninamurkovi
31 tjedan
Nasa srecica broj 2
Autor: dad@
40+3
Autor: mali andeo
Evo nas na samom kraju... Ali mojoj pri
Rad od kuće za mame
Autor: JelenaRel
Težina tijekom trudnoće.
пеперутка16
Jeste li se udebljali tijekom poroda? Koliko?