|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Posljedice pretjeranog izlaganja očiju suncu očituju se tek za puno godina i zato na oči trebamo misliti uvijek.

image
/11


Posebnu pozornost treba posvetiti zaštiti očiju. Intenzivno izlaganje sunčevim zrakama može dovesti do opeklina vjeđa, spojnice oka (konjunktive) i rožnice, koje od topline mogu presušiti, ispucati, ljuštiti se i jako boljeti. Oko je u grču i ne može se otvoriti. Takvo stanje, srećom, uz mirovanje i kapanje kapi, prolazi za dan-dva. No, sunčeve zrake mogu nepovratno oštetiti unutrašnjost oka, leću i očnu pozadinu.

 

Toga nismo svjesni jer oštećenja u dubini oka ne bole. Posljedice mogu biti zamućenje leće (katarakta) i propadanje vidnih stanica na očnoj pozadini, koje je trajno. Stoga je na suncu neophodno zaštititi oči sunčanim naočalama. Jedini uvjet koji one moraju zadovoljavati jest da "stakla" imaju filtar koji ne dopušta prodiranje štetnih UV-zraka (do 400 nm valne duljine). Sve ostalo pitanje je izbora, ukusa i materijalne mogućnosti.

 

PROČITAJTE JOŠ: Što sve ponijeti na put?

 
Danas postoje različiti materijali od kojih se bruse "stakla": ona mogu biti prava, tzv. mineralne leće ili od plastike. Nekada je strah od plastike bio opravdan, no danas je plastika tako kvalitetna da nema razlike u odnosu na staklo. Prednosti su joj što je lagana i teže se ošteti, a pri lomljenju se ne rasprsne u sitne komadiće kao staklo. Zatamnjenje može biti po potrebi 25-75%, obojenost različitim bojama, s dioptrijom ili bez nje. Od boja, oku je najugodnija siva (čisto siva, dimno siva, smeđe siva, zeleno siva). Postoje i stakla koja ne mijenjaju vanjske boje, a pogodna su za vozače.


Djeca sa sunčanim naočalama ne prate modu. I njima su naočale potrebne, iste kao i za odrasle, sa zaštitnim UV filtrom. Nemojte djeci kupovati naočale "na placi", plastične i tamne, a bez filtra, jer će se zbog zatamnjenja njihova zjenica proširiti da ulovi više svjetla i time izravno otvoriti vrata za štetne sunčeve zrake, pri čemu imamo lažni osjećaj sigurnosti. Kod kupnje naočala potrebno je tražiti i deklaraciju u kojoj proizvođač navodi karakteristike stakala te garantira kvalitetu proizvoda.

 
POSLJEDICE PRETJERANOG IZLAGANJA OČIJU SUNCU OČITUJU SE TEK ZA PUNO GODINA I ZATO NA OČI TREBAMO MISLITI UVIJEK.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Učenje vožnje bicikla bez pomoćnih kotača
Dijete će naučiti voziti bicikl bez pomoćnih kotača tek kad to samo poželi...
8
Božić može biti i ekološki!
Koje su to ekološke mjere kojima obiteljske božićne i novogodišnje blagdane možemo učiniti prihvatljivijim prema prirodi...
6
Kako vikanje utječe na našu djecu?
Ovo bi trebao pročitati baš svaki roditelj, a posebno onaj kojem je vikanje postalo dio odgoja djece. I nemojte reći – j...
5
Što učiniti ako vam se dijete boji mraka
Mnoga djeca se zbog raznih razloga boje mraka...
4





Anketa

prvi zubic
kitty

kada su vase bebice dobile prvi zubic?

prije 4 mjeseca (24%)

od 4. do 6. mjeseca (39%)

od 6. do 8. mjeseca (19%)

nakon 8. mjeseca (17%)


Broj svih glasova: 103

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Sve najbolje!