|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj osobni kalendar?
PRIJAVI SE i primati ćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-mail adresu.

Razvoj djeteta: Razvojne faze

Novorođenčetu pomažu preživjeti njegovi refleksi
Dojenčad su nakon dolaska na ovaj svijet dobro pripremljena na život, ali svejedno za dobar rast i razvoj trebaju mnogo ljubavi, nježnosti i njege roditelja. Na poticaje iz okoline odazivaju se refleksno (nenamjerno), što im pomaže preživjeti u okolini van maternice. Ovi refleksi su prirođeni, neki nestanu nakon nekoliko tjedana dok ostali nestaju nakon nekoliko mjeseci. S osjetilima prepoznaju majku (uz pomoć osjetila vida, njuha i sluha) te uz pomoć njuha, refleksa sisanja i traženja majčine dojke pronađu hranu - majčino mlijeko i počnu sisati.
Na poticaje iz okoline odazovu se uglavnom refleksno (nenamjerno). Ako mu se stavi predmet u dlan, dijete jako stisne ručicu (refleks hvatanja), ako ga dodirnemo u blizini usana, tražit će bradavicu (refleks traženja majčine dojke). Ako mu stopala dotiču tvrdu podlogu, dijete će načiniti korak (refleks hodanja).
Više u tekstu: Refleksi kod novorođenčeta

Gibanje novorođenčeta
Dijete u prvom mjesecu života ležeći na trbuhu (na početku uz puno napora) digne glavu te ju okrene na stranu da oslobodi nos (da može disati). Noge i ruke ima na početku skvrčene, noge može ponekad naizmjence istegnuti i skvrčiti kao da puzi. Kada je okrenuto na leđa, njegov položaj je asimetričan- ima istegnutu ruku i nogu u smjeru pogleda te skvrčenu nogu i ruku na suprotnoj strani. Ruke su stisnute u šake s palcima u dlanovima. Pokreti udova su nekontrolirani i bez smisla.
Stavljanje djeteta na trbuh pomaže novorođenčetu kod učvršćivanja vratnih mišića. Oni će nakon mjesec dana malu glavicu pridržavati nagore. Do tada je potrebna vaša njega i potpora glavice.

Doživljavanje okoline
Odmah nakon dolaska iz maternice novorođenčetova osjetila obasuta su utjecajima iz okoline i učenje počinje. Novorođenče je već od samoga rođenja socijalno biće. Uživa u dodirima, maženju, osmjesima, razgovoru i glazbi. Proces socijalizacije dojenčeta počinje s roditeljima, uživaju u majčinom i očevom glasu, pri pogledu na njihova lica i njihovim nježnim dodirima. Uz pomoć roditelja dojenčad se upoznaje s većim krugom ljudi i počinju uživati u njihovom društvu. Time se počinju razvijati njihove socijalne vještine.
Odmah po rođenju, novorođenčad je svjesna svoje okoline i istražuju ju svim svojim osjetilima. Pri rođenju imaju potpuno razvijeno osjetilo njuha i brzo prepoznaju miris majke i mlijeka. Ako želite izoštriti njegov njuh, ne upotrebljavajte parfeme prvih nekoliko mjeseci.

Slično kao i odrasli odazivaju se na različite okuse. Ako okuse nešto gorko ili kiselo, naprave grimasu. Mnoga novorođenčad odbijaju majčino mlijeko ako je mama pojela češnjak ili zelje, jer moćni okusi prelaze u mlijeko.
Čuju i prije rođenja, ali sluh se u potpunosti razvije do napunjenog prvog mjeseca starosti. Po rođenju se dojenčad sa zadovoljstvom odaziva na zvukove koje su slušali još u maternici, ne samo na kucanje majčinog srca već i na majčin glas i glazbu koju je mama slušala u trudnoći. Od svih zvukova najdraži su im glasovi oni s malo višom frekvencijom - ženski glasovi. Umiruju ih ritmički, jednakomjerni, ponavljajući zvukovi kao što su zvukovi kućnih aparata i glazba općenito. Isto tako ih iznenadni glasni zvukovi plaše i često izazivaju plač. Malo prigušen sluh pri rođenju omogućuje nježni prijelaz iz maternice u vanjski svijet pun različitih zvukova.
Novorođenčad imaju većinu vremena zatvorene oči, a kada gledaju razaznavaju promjene svijetla i kontraste te prate pogledom svijetle ili kontrastne predmete koji se kreću. Oštro vide do udaljenosti 20-30 centimetara, što je otprilike razdaljina između vas i dojenčeta dok vam je u naručju ili dok ga dojite (pri dojenju vole gledati majčino lice). Stvari koje su bliže ili dalje vide mutno.

Majčin dodir
Dojenčad prije svega uživa u dodirima. Dodir kože na kožu umiruje dojenčad i tada počinju dublje disati i dobivaju više kisika. Dojenčad koja je često u majčinom naručju (posebno ako je koža u doticaju s kožom) brže rastu i bolje spavaju. Znanstvenici su primijetili i intenzivniji razvoj mozga.
Dodir kože dojenčeta s majčinom je prisutan i pri dojenju. Dojenje tako nije samo hranjenje već i upoznavanje majke i djeteta. Dojenče doživljava mamu i kao izvor topline, nježnosti, ljubavi i sigurnosti. Time dojenje pridonosi i duševnom i emocionalnom razvoju djeteta. Ako dijete hranite bočicom, pri hranjenju ga čvrsto primite k sebi da osjeti vaš dodir.

Pridobivanje povjerenja
Povjerenje u roditelje najvažniji je temelj emocionalnog i socijalnog razvoja svakog djeteta. Bez povjerenja dijete se ne može osjetiti sigurno i bezuvjetno voljeno. Za razvoj kvalitetnog odnosa i povjerenja potrebno je truditi se još od rođenja jer se počinje oblikovati već u najranijoj dobi, te posebno pri zadovoljavanju osnovnih potreba. Ako se roditelji odazivaju na djetetov plač, hrane ga kada je gladan i brižno ga njeguju, dojenče se osjeća sigurno i voljeno i počinje vjerovati roditeljima. Pri rođenju novorođenče ne razaznaje da je kao osoba odvojeno od majke, te vremenom nauči voljeti roditelje odlučnom i neograničenom strašću koja se ne može uspoređivati ni s jednom drugom ljubavi.

Novorođenče gleda i sluša
Novorođenče već u prvim danima prepoznaje majčin glas jer ga je slušalo još tijekom razvoja u trbuhu. Majčin glas djeluje umirujuće na dojenče i ono se s ugodom odaziva na njega. Novorođenče pažljivo sluša prije svega zvuke govora jer je interes za glasove i njima slične zvukove urođen. Pri slušanju govora privikava se na zvon riječi. U prvom mjesecu su gledanje i slušanje još razdvojeni, sluša vas bez gledanja. Još dugo neće razumjeti vaše riječi ali će se odazivati na ton glasa. Na nježan i ljubak ton će se odazvati sa zadovoljstvom, ako ćete govoriti oštro, vjerojatno će zaplakati. Plač je prvi oblik komunikacije djeteta. Njime poručuje roditeljima svoje želje (glad, mokra pelena, umor, vruće ili hladno mu je). Različite želje, različita jačina želja te intenzitet osjećaja dojenčad izražava cijelom paletom različitog plača.

 

Pročitajte još

Moje novorođenče
Razvojne faze
Dojenje i dohranjivanje formulom
Spavanje
Zdravlje i njega
Mama i tata
Igrajmo se




Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!